Hogyan szabályozzuk Pesterzsébeten a tűzijátékok használatát?

Tavaly megígértem, hogy rendeletet alkotunk a zajvédelemről, zajszennyezésről és ennek keretében megvizsgáljuk azt is hogy mind a természetvédelmi területeink közelében (Kiserdő, RSD), mind a lakótelepek, családiházasövezetek esetében milyen szabályozással biztosítsuk környezetünk élővilágának, védett madarainknak/emlőseinknek és kisgyermekeinknek, háziállatainknak nyugalmát úgy, hogy a kerületben élők ünnepi szokásai is megmaradhassanak.

Tudjuk, hogy a tűzijáték régóta hozzátartozik a nagyobb ünnepségeinkhez és valóban varázslatos. Azonban amennyire szép, annyira problémás. 

Az alkalmi “pirotechnikusok” kezében a rakéták ön- és közveszélyesek, hozzá nem értő használatkor a lakott területeken rendszeresen okoznak tüzet, a kisgyerekeknek és az idős embereknek komoly ijedséget okozhatnak, háziállatainkat pedig egyenesen sokkolhatják, ami további bajt idézhet elő és környezetszennyezőek is.

Ezért egyre több helyen szigorítják a tűzijátékok használatát az évközbeni esküvők, születésnapok, gyerekzsúrok esetében, néhány településen szilveszterkor is.

Kérek mindenkit, hogy töltse ki a kérdőívet, hogy pontos képet kaphassunk milyen módon és mértékben érdemes szabályozni a kérdést.

A KÉRDŐÍV ITT ELÉRHETŐ!

Hamarosan készítünk majd egy másik kérdőívet is arról, hogy milyen további zajszennyezések okoznak problémát a kerületben (sportlétesítmények, hétvégi vagy éjszakai építkezések, cirkuszos autók hangosbemondója…), ennek bevezetéséhez elhelyeztünk egy kérdést ezzel kapcsolatban is a kérdőívben. érdemes tehát azoknak is kitölteni, akik a tűzijátékot nem tartják fontos problémának, de más zajszennyezést igen.

„A fővárosi kerületek honlapjain, valamint a Nemzeti Jogszabálytárban közzétett jogszabályok alapján Budapest kerületeinek többsége (13) jelenleg rendelkezik helyi zajvédelmi rendelettel, illetve a Margitsziget területére külön fővárosi zajrendelet vonatkozik 2017 óta.

Az egyes kerületi rendeletek a szabályozottság tekintetében vegyesnek mondhatók, vannak olyan kerületek, akik meglehetősen szigorúan, míg mások enyhébben szabályozzák a zajjal járó tevékenységek végzését saját közigazgatási területükön.”

Fontosnak tartom, hogy kerületünkben is megalkossuk, ehhez kérem segítségüket, véleményüket!

Míg megvalósul gyönyörű képességünk, a rend

2023. január: 108 feljelentés, 42 figyelmeztetés, 11 tetten ért szemetelő, 78 gépjármű, 21 elszállítás

Újabb fontos lépést tettünk az illegális szemét elleni és a közbiztonság javításért folytatott küzdelemben.  Nagyobb, szélesebb hatáskörű bizottságot hoztunk létre, hogy ellenőrizzük a kihívásokkal küzdő MSZP-FIDESZ városvezetést és munkára sarkalljuk őket.

Mivel a kormányválság miatt gyakorlatilag megszűnt a rendőri jelenlét a kerületben, – s egyre kevesebbet költ az állam a közbiztonságra és azt is alacsony hatékonysággal, – a kerületnek kell több forrást, több munkát, vért és verítéket beletenni, hogy Pesterzsébet élhetőbb és biztonságosabb legyen.

Az új, Környezetvédelmi, Városfejlesztési és Közbiztonsági Bizottság első ülését most kedden fogja tartani. Így most először fogjuk mi tárgyalni a rendvédelmi osztály tájékoztatóját, megfogalmazni a prioritásokat: dohányboltok, játszóterek, parkok, buszmegállók, parkolás, közúti közlekedés, lakossági hulladék… A bizottság elnökeként látványos sikert nem, de több munkát, több szemetest, több kamerát, nagyobb figyelmet a rendezett parkolásra, nagyobb védelmet a zöldfelületeinknek, átláthatóságot, a lakosság tájékoztatását igen.

Íme a rendvédelmi osztály tájékoztatója zanzásítva:

„A közúti közlekedés szabályainak megsértése miatt közterület-felügyelőink 8 esetben szabtak ki helyszíni bírságot, összesen 100.000 Ft értékben, valamint 108 db feljelentést tettek. Emellett 42 esetben figyelmeztetést alkalmaztak.

Kerületünkben kiemelt problémát jelent a lakossági hulladék közterületre történő elhelyezése, mely hulladékgazdálkodási eljárást von maga után. Az elmúlt időszakban igyekeztünk nagyobb hangsúlyt fektetni a szelektív hulladék szigetek térfigyelő kamerarendszerrel történő megfigyelésére. A megfigyelések alkalmával megállapítást nyert, hogy a hulladék nagy részét gyalogosan viszik ki, mely megnehezíti a térfigyelő kamerarendszerrel történő közvetett tetten érését.

Ezért nagy hangsúlyt fektettünk arra, hogy a helyszínen próbáljuk tetten érni a hulladékot közterületen illegálisan elhelyező személyeket. Ennek eredményeként 6 db helyszíni bírság került kiszabásra illegális hulladékelhelyezés miatt, valamint 5 alkalommal indítottunk hulladékgazdálkodási eljárást ezen személyekkel szemben.

Mind közbiztonsági mind köztisztasági szempontból fontos probléma a lejárt műszaki vizsgájú vagy hatósági jelzés nélküli gépjárművek közterületen történő tárolása. A jogellenes állapot megszüntetése érdekében járőrszolgálatunk rendszeresen figyeli, ellenőrzi, feltérképezi jelen gépjárműveket. Az elmúlt időszakban Összesen 78 db gépjármű került feltérképezésre és kiértesítésre, valamint 21 db üzemképtelen gépjármű elszállításáról intézkedtünk.”

Miért áll a Mediterrán-Kör beruházása és mi épülhet a területre?

  • Azt ígértem, hogy időről időre beszámolok a MEDITERRÁN-KÖR történéseiről, arról mi történt eddig és mi várható a közeljövőben?
  • Változtatási tilalom él mindaddig (nem épülhet ingatlan a területen), amíg az itt élők igényeit is figyelembe vevő új építési szabályozás nem készül. A Kerületi Építési Szabályzat készítése folyik, a módosítási eljárásában az első partnerségi egyeztetés lezárult, a beérkezett lakossági és képviselői véleményekkel véleményekkel kiegészítették tervezési programot, s hamarosan kezdődhet településrendezési program megalkotása.
  • A soron következő testületi ülésen javaslom, hogy az elkészült programról lakossági fórumot tartson Pesterzsébet Önkormányzata, hogy mindenki megismerje pontosan mi kerül be az új szabályozásba a kéréseinkből, javaslatainkból.

Előzmények:

/Itt bővebben is olvashat róla/

2022 márciusában kezdtünk aláírásgyűjtésbe, mert tiltakoztunk, hogy anélkül épül újabb három épület a Mediterrán lakóparkban a Téglagyártó utca 23 szám alatti ingatlanon (KÖR), hogy nem rendezik a terület útjainak jogi helyzetét, nem biztosítják a lakópark egységes arculatának védelmét, szennyvízcsatornáját nem alakítják át szabványossá, s nem oldják meg a rosszul tervezett vízelvezetés, a gyalogos és személyautós közlekedés és parkolás problémáit.

A lakossági összefogásnak köszönhetően jogi, építésügyi és petíciós munkacsoport alakult. Egy hét alatt több mint 1.200 aláírást gyűjtöttek (az itt élők 90%-a csatlakozott), a petíciót eljuttatták Pesterzsébet Önkormányzatához és a kormányhivatalhoz is.

A kerület komoly munkába vágott, mind a településképi rendeletet, mind a KÉSZ-t a kerületben élők érdekeihez igazítja. Rendeletben szabályozza lakóövezetek arculati előírásait, bizonyos övezetekben kötelezően előírja a mélygarázst új építkezéseknél és kiveszi a településképi vélemény elfogadását a polgármester kezéből, ahol a környezettől eltérően 2 szinttel magasabb épületet terveznek. A munka megkezdődött, s amíg ennek munkálatai folynak változtatási tilalmat rendelt el, hogy ne sérülhessenek a kerület érdekei. A testületi ülésen sikerült minősített többséget szereznie a lakossági érdekekért küzdőknek, ennek köszönhetően az elmúlt évtizedekben mindent a beruházói érdekek mögé helyező parlagfűkoalíció kisebbségben maradt.

Egyre több befektető próbálja maximálisan kihasználni a szabályozásban biztosított, intenzív beépítési lehetőségeket, néha kiskapukat is kihasználva, ezért sok helyen a kisvárosi nyugalom fokozatosan háttérbe szorult, az itt élők egyre inkább egy zsúfolt nagyvárosnak érzik lakóhelyüket.

A változtatási tilalom így lehetővé lehetővé teszi, hogy a kerület időt nyerjen arra, hogy az építési jogszabályokban biztosított településrendezési eszközök használatával felülvizsgálja a vonatkozó építési szabályzatokat, fokozott figyelemmel a beépíthetőség mértékére, a zöldterületek arányára, a parkolási problémák kezelésére.

A most elkészült anyag:

Mediterrán lakóterület szabályozásának felülvizsgálata

Budapest Főváros XX. kerület Pesterzsébet Önkormányzatának Képviselő-testülete 212/2022.(IX.22.) számú határozatában felkérte a Polgármestert, hogy a Kerületi Építési Szabályzat módosítását indítsa meg.   

212/2022. (IX. 22.) Ök. sz. határozat szerint a tervezési feladat: A II.1.1. és II.1.2. alapján a Mediterrán lakóterületen belül vizsgálni kell a KÉSZ előírásainak módosítását.

A Mediterrán lakóterület beépítése fokozatosan, telekről telekre bővült az elmúlt években. Mai állapot szerint már csak a középső, kör alakú telek beépítetlen (170187/55 hrsz.), az ÉTDR nyilvános tájékoztatási felülete alapján ide is folyamatban van az építési engedélyezés. A megvalósult épületegyüttes viszonylag egységes kubusokkal, egységes megjelenéssel rendelkezik. Az épületmagasságok minden esetben azonosak.

Budapest Főváros XX. Kerület Pesterzsébet Önkormányzat Képviselő-testülete a 25/2022. (X. 27.) önkormányzati rendeletével változtatási tilalmat rendelt el a teljes építési övezetre vonatkozóan.

A területen a kialakult állapothoz illeszkedve javasolt rögzíteni, hogy az épület legmagasabb pontja milyen mértékben térhet el az épületmagassságtól az egységes építészeti koncepció megőrzése érdekében.

Az épületek nagyrésze terepszint alatti mélygarázzsal épült meg. Néhány épülethez létesítettek felszíni parkolókat. Az út menti, illetve az eddig beépítetlen területeken jellemző a felszíni parkolás. Szükséges megvizsgálni a terület parkolásirendszerét és a KÉSZ építésjogi felhatalmazásának keretei között javaslat kidolgozását igényli a területen belüli parkolóhely biztosítási kötelezettség.

Az új beépítéshez kapcsolódóan javasolt szabályozni az ingatlanra való ki- és behajtás lehetőségét, annak érdekében, hogy a telken belüli parkolók megközelítése saját telken belüli útról, és ne a közforgalom számára megnyitott magánútról történjen.

Összegzés: Az Ln-3/SZ1 jelű építési övezet előírásai felülvizsgálatot igényelnek, a rendelkezéseket javasolt kiegészíteni a magassági szabályozás finomításával és a parkolóhely biztosítási kötelezettség módjával.

Nyílt levél a dél-pesti kerékpárosoknak, horgászoknak és a Duna-partot megőrzendő értéknek tartóknak

Pesterzsébeti városvezetés: nem lehet fizikai akadályokkal megoldani, hogy megakadályozzuk azt, hogy teherautókkal szállítsák a szemetet a Duna-partra. Ferencváros: „Fogd meg a söröm!”

Pesterzsébet és Ferencváros határán egy piros sorompó fogadja a Duna-parton a futókat, kerékpárosokat, kutyát sétáltatókat, s ami ennél is fontosabb: a partot illegális hulladéklerakónak tekintőket.

Kerékpárosként és futóként kifejezetten zavar, hogy a sorompó rossz kivitelezése miatt nehéz áthaladni, s ez tavasszal – várhatóan a cserjék növekedése miatt – csak romlik, de a szándékot értem, s fontos iránymutatásnak tartom.

A horgászoknak, kerékpárosoknak, futóknak, kutyásoknak, önkormányzatoknak, telektulajdonosoknak ugyanaz az az érdeke: tiszta, biztonságos, rendezett és zöld Duna-part.

Több éves vitám volt Pesterzsébet jegyzőjével és az azóta leköszönt rendvédelmi osztály vezetőjével, hogy mit tehet és mit nem a kerület az illegális szemét ellen (szerintük leginkább semmit, jogászok, közlekedési szakértők viszont ennek ellenkezőjét állították).

A környezetvédelem iránt kevéssé fogékony városvezetésnek ugyanis nagyon kényelmes volt, hogy a civilek évente többször kitakarítanak, ők pedig fürödhetnek a semmittevés langymeleg posványában. Évekig vitáztunk arról, hogy miért nem érdemes kamerát kihelyezni, miért nem lehet megtiltani az engedélynélküli behajtást, miért nem lehet sorompóval vagy más módon szabályozni az autóforgalmat.

Tavaly megtört a jég és Somodi Klára képviselőtársammal végre elértük, hogy érdemi előrelépés történjen: „Behajtani tilos, kivéve célforgalom” tábla került ki (bár természetesen rossz helyre), az idei költségvetésbe pedig bekerültek az ellenőrzéshez szükséges kamerák is.

Ma már semmi akadálya, hogy egyszer s mindenkorra rendezzük az illegális szemétlerakás ügyét.

Erre Ferencváros sorompója az ékes bizonyíték.

Ezért egyeztetésre hívom a Duna-part telektulajdonosait, a Dél-pesti Horgász Egyesületet, Ráckevei Dunaági Horgász Szövetséget, a Magyar Kerékpárosklub Dél-pesti Területi Szervezetét, hogy közösen kitaláljuk

  • miként tehetjük tisztábbá, szebbé tenni a Duna-partunkat,
  • miként tudjuk biztosítani, hogy a kerékpárutat akadálymentesen, zavartalanul tudják használni a kerékpárosok, futók, kutyások úgy, hogy az autóforgalom csökkenjen az adott szakaszon,
  • és miként tudunk segíteni a horgászoknak a kényelmes lejutásban a parthoz!

Fekvőrendőr építése miatt útzár lesz a Bíró Mihályban

A VEKOP projekt kivitelezési munkájának következő fázisaként a Bíró Mihály utca és a Széchenyi utca kereszteződésénél épül a fekvőrendőr.

A fekvőrendőr építése miatt teljes szélességében lezárják az utcát.

Ha nem szakad a hó és az időjárás engedi:

  • az útzárás kezdése 2023.02.06. hétfő 8:00 óra
  • az útzárás feloldása: 2023.02.08. szerda 17:00 óra