Műkincstolvajok a Duna-parton

A Zodony és a Meddőhányó utca sarkán közel két évig állt egy hatalmas betonkocka, az ott lakók csak a hivatali ügyintézés szobrának hívták.

Történt ugyanis, hogy a Zodony utca és Meddőhányó utca kereszteződésénél található betontömböt a hivatal 2018 januárjában a bejelentésemre VF-2153/2018. ügyiratszámon iktatta, majd jelezte, hogy az ügy intézése folyamatban van, s szíves türelmünket kérték, majd újra a türelmünket kérték, majd újra a türelmünket kérték, majd újra….

A lassú ügyintézésnek köszönhetően a lakók kezdték megszeretni, a futók nyújtásra használták, a gyerekek pedig mászókának. Lassú munkához idő kell, a héten végre elszállították.

A szobor sokakat megihletett, egy műelemző például az alábbiakat írta a köztéri alkotásunkról:

„A mű tömbszerű, nincsenek nyúlványok, elszakadni vágyó részek, csak a tetején néhány függelékszerű összetevő. A lágy metszésű síkokkal határolt-közrefogott tömegek alapszínét csak itt-ott töri meg néhány kis érdes, durva, szemcsésen maradt, látszólag megdolgozatlan folt vagy sáv. A furcsa test, a súlyosság és a légiesség érzetét-sugallatát is hordozó tömeg, a fantasztikusan modellált forma, az érzékenyen összejátszó felület vizsgálatakor a természetes alakulás és a mesterséges alakítottság összecsapásának vagy inkább összeolvadásának, egymáshoz simulásának lehetünk tanúi” 

Néhány, a művészetek iránt érzéketlen autóvezető és kerékpáros mégis úgy gondolta, hogy zavarja az útkereszteződésben a kilátást, amit ráadásul bokrok és fák is zavarnak. A kereszteződés amúgy is balesetveszélyes a Dél-pesti Szennyvíztisztító felé közlekedő platósok furcsa közlekedési szokásainak, a teljes gázzal száguldó szippantósoknak vagy a jégdiszkóból, fitneszteremből tudatmódosító szerekkel felturbózott sofőröknek köszönhetően.

Többekben felmerülhet a kérdés: miért közel két évvel később döntött úgy a polgármester, hogy megszünteti a balesetveszélyes helyzetet és elviteti a „köztéri szobrot”?

Sajnos erre érdemi választ nem kaptam rá.

Filmforgatás Gubacson

Filmforgatás miatt lezárják a Téglagyár 9-10 előtti közterületeket 2020. október 1-én és 2-án. A forgatás október másodikán lesz a Téglagyár tér 10 előtti járdaszakaszon.

A film készítői és az engedélyt megadó hivatalok (nem kerületi hatáskör) ezúton is köszönik a lakók türelmét és megértését!

Kerékpárút apró szépséghibával

Soroksáron tavaly ősszel vágtak bele a Natura 2000 határán, a Gyáli patak hídja felé a Vadevezős utcán kerékpárút építésébe.

A Molnár-sziget, Kis-ág Fórumon örömmel olvastam, hogy végre befejezték az aszfaltozást, sőt az utolsó pillanatban még az extrémsportok rajongóinak szlalompályát is beleterveztek.

Képek forrásai: Molnár sziget, Kis-ág Fórum és Magyar Kerékpárosklub Dél-pesti Területi Szervezete

!!! Friss hírek a koronavírus elleni védekezés szabályairól Pesterzsébeten !!!

Pesterzsébet Önkormányzata az alábbi közleményt adta ki:

A koronavírus járvány egyre gyorsabb terjedése miatt továbbra is szükség van bizonyos védelmi intézkedésekre. Ezek betartása, betartatása közös érdekünk és felelősségünk. A jelenleg hatályos legfontosabb előírások a következők:

„!!! Friss hírek a koronavírus elleni védekezés szabályairól Pesterzsébeten !!!” bővebben

Új térfigyelő kamerák a kerületben

2 új napelemes mobil térfigyelőkamerával bővült a kerületi térfigyelőkamerarendszer:

  • a Topánka utca 5 mellett (elsősorban közbiztonsági céllal)
  • Balassa – Köteles utca sarkán (ennek köszönhetően az örömlányok jelenléte az adott területen csökkent).

Az őszi lomtalanításról – ahogy a rendészek látták

A lomtalanítás – az előzetes tervekkel ellentétben – az eddig megszokott időben, augusztus 24. és szeptember 8. között zajlott.

Három éve magam is csatlakoztam a rendvédelmi osztály munkatársaihoz, hogy megnézzem pontosan mit végeznek ebben a 2 hétben, s min lehetne, kellene változtatni.

Idén összesen 17.520 m3 hulladékot, lomot pakoltak ki az itt lakók és az illegálisan más településekből ide szemetet ideszállítók, melyet az FKF Zrt. határidőre el is szállított.

„Az őszi lomtalanításról – ahogy a rendészek látták” bővebben

Győztek a Duna-part megnyitásának támogatói: decemberben dönthet a testület a folytatásról

Győztek a demokraták Pesterzsébeten! A FIDESZ ugyan még mindig nem támogatta a javaslatot, de visszatért az esély a teljes Duna-part megnyitására.

Augusztusban még a kissé túlárazott (s furcsára sikeredett, komoly aggályokat felvető „közösségi tervezéssel” megbolondított) Tér-Köz pályázatra elkészült tervek az eredeti elképzeléseknél jóval magasabb költségvetési igényei, s a drasztikusan lecsökkentett fővárosi támogatás miatt az első ütemben csupán a part kétharmadának megépítéséről döntött a képviselő-testület.

Akkor komoly vita után leszavazta a többség a javaslatomat (nem kapta meg a kellő számú támogatást), hogy ennek ellenére kötelezzük el magunkat a teljes partszakasz megnyitására, kérjünk érdemi tájékoztatást milyen módon folytatható a munka, s vizsgáljuk meg milyen minőségben, milyen ütemben folytatható az első ütem lezárultához képest. A hivatal ugyanis szokás szerint titkolózott, nem szerette volna ehhez kiadni a szükséges számításokat, felméréseket, s valamiért erre a képviselők többsége akkor az áldását adta.

Egy hónap elég volt arra, hogy az augusztusban még másként szavazó demokrata képviselők is meggondolják magukat, így a kormánypártiak egyedül maradtak azzal az elképzelésükkel, hogy a Duna-part zárva maradjon és ne vehessék birtokba az itt élők.

„Győztek a Duna-part megnyitásának támogatói: decemberben dönthet a testület a folytatásról” bővebben

Online lakossági fórum a Bíró Mihály utcai forgalmi rend változásról

Még nem késő, legyél te is részese a lakótelepi közlekedésfejlesztésnek! ??
Már csak egy hétig (szeptember 30-ig) tart a szeptember elsején kezdett lakossági felmérés. ??

Az elmúlt évek fontos tapasztalata volt, hogy a lakosság, a közlekedők bevonása, forgalomszámlálások, felmérések nélkül a tervezőasztalokon megalkotott forgalmi rend változások bukásra vannak ítélve.

Ezért javaslatomra a Környezetvédelmi és Városfejlesztési Bizottság úgy döntött, hogy az ott élők és az ott közlekedők bevonása nélkül nem készülhet közlekedési szabályozás, forgalmi rend módosítás. Ennek jegyében az első ilyen komplex közlekedési koncepció, a Gubacsi lakótelepen készült, most ennél kisebb módosításokra kerül sor a Pesterzsébeti lakótelepen.

„Online lakossági fórum a Bíró Mihály utcai forgalmi rend változásról” bővebben

Halálhírét keltették a zöld utasváróinknak

Az elmúlt napokban számos Facebook csoportban felmerült, hogy a zöld utasváróink borostyánfala elszáradt és nem locsolja senki. Jelentem: az utasvárók és a borostyánfalak a helyükön, s a hírekkel ellentétben nem száradtak ki.

Az egyeztetések során felmerült problémákra válaszul az ellenőrzött és állandó gondozást a Helsinki úti esetében a héten átvette Pesterzsébeti Szociális Foglalkoztató, míg a Jahn Ferenc Dél-pesti Kórház melletti gondozását pedig a kórház vállalta át.

Nyár végi, ősz elejei gallyazások

??? A nyár végi óriási vihar után a balesetveszélyessé vált fák gallyazása sajnos egy-másfél hetet is csúszott, így történt ez a gubacsi Békeporonty Ovi melletti játszótéren kettétört, körbeszalagozott fa esetében is.

Bár azóta sikerült a szülőkkel közösen elérnünk, hogy az óvoda kertkapuja előtt megszüntessék a balesetveszélyt, nem kis elégedetlenséggel járt a késedelem. ?‍??‍?

Ezért is tettem fel a kérdést, hogy miként tudunk segíteni abban, hogy a gallyazások gördülékenyebbek legyenek a kerületben.

Mach Péter: A Vagyongazdálkodási Osztályhoz lenne kérdése. Szeretné tudni, nagyjából mennyi pénz szükséges ahhoz, hogy a gallyazás a kerületben valamennyire gyorsabban és hatékonyabban működhessen. A nagy vihar után nagyon sok lakossági panasz érkezett, aminek a megszüntetése még folyamatban van. Van-e ennek forráshiány miatti oka?

Kernné dr. Kulcsár Dóra: Elmondja, természetesen a balesetveszély elhárítására van forrás, de másra nincs. Ebben az évben 30 millió forint volt elkülönítve gallyazási munkákra. Igyekeztek a COVID járvány miatti költség megszorítások miatt tartalékolni pénzt, de sajnos ez nem sikerült. Sajnos az egész éves keretet fel kell használni csak baleset és életveszély elhárítására, illetve az azonnali beavatkozást igénylő munkák elvégzésére. Most a vihar sajnos annyira sok helyen okozott problémát a kerületben, hogy bár azonnal elkezdték a vállalkozók a kárelhárítást, idő kellett hozzá, hogy a kerületen végig jussanak. Folyamatosan volt a kerületben csapat, de ilyen tempóban sikerült a munkát végrehajtani. Ez országosan okozott problémát. Tehát a késlekedés oka nem a pénz volt, hanem hogy sok helyen kellett végezni a munkát.

Fentiek miatt kértem az októberi Környezetvédelmi és Városfejlesztési Bizottság ülésre tájékoztatást arról, hogy a bizottságnak mennyi tartalékja van és ennek tudatában döntsünk, ez az összeg gallyazásra vagy a késő őszi faültetésekre legyen átcsoportosítva. ??