A Közösen Pesterzsébetért javalaslatára folytatjuk a közösségi tervezésen alapuló közlekedésfejlesztést Pesterzsébeten.
Pesterzsébet élen jár abban, hogy minden fontosabb közlekedésszabályozást közösségi tervezés előz meg, a Gubacsi lakótelepen és a Tátra téren már lezárult a koncepciókészítés, s idén folytatjuk a munkát.
A Városközpont közlekedésszabályozási felülvizsgálatának elkészítése érdekében indítunk társadalmi egyeztetést, közlekedési szokásainak felmérése, majd későbbi vizsgálata érdekében.
A városközpont térképen bemutatott részének tervezéséhez a kérdőív 2023. augusztus 20-ig tölthető ki, amely az alábbi linken található:
Több helyen is felújítják a vágányokat Pesterzsébeten, ezért változik a 2B és az 52-es villamosok közlekedése augusztus 12-e, szombattól augusztus 31-e, csütörtökig.
• a 2B villamos módosított útvonalon, a Jászai Mari tér és a Határ út között közlekedik, mindkét irányban betérve a Török Flóris utca – Nagysándor József utca – Jókai Mór utca útvonalra. A BKK kéri az utasoktól, hogy ellenőrizzék, hogy a megfelelő irányba közlekedő villamosra szállnak-e fel;
• az 52-es villamos nem közlekedik;
• a villamosok által nem érintett szakaszon a Nagysándor József utca és Pesterzsébet, Pacsirtatelep között az 52-es pótlóbusszal lehet utazni, amelyre Pesterzsébet, Pacsirtatelep felé a villamosmegállókban lehet felszállni, a Nagysándor József utca felé a pacsirtatelepi végállomás mellett kijelölt megállóhelyen, a Török Flóris utcában a kijelölt ideiglenes megállóhelyen, valamint a további érintett villamosmegállókban lehet felszállni;
• a 2B villamos és az 52-es pótlóbuszok között mindkét irányba a Nagysándor József utca villamosmegállóhelyen lehet átszállni;
• Pesterzsébet központja a 35-ös és a 36-os autóbuszokkal is elérhető.
A vágányzár egy rövidebb szakaszában augusztus 23-tól 31-ig változik a 35-ös autóbuszok és az 52-es pótlóbuszok Nagysándor József utca irányú útvonala:
• a 35-ös autóbusz Szentlőrinci úti lakótelep irányú Wesselényi utca megállóhelyét áthelyezik a Virág Benedek utcába;
• az 52-es pótlóbusz Frangepán utca és a Székelyhíd utca megállóhelyek között a Virág Benedek utcában közlekedik, a buszokra a 35-ös autóbusz Wesselényi utca megállóhelyén lehet felszállni.
Az utazás megtervezéséhez érdemes a BudapestGO alkalmazást használni, amely többek között valós idejű járatinformációk alapján számolja ki az optimális útvonalat az úti cél eléréséhez, de akár jegyét, bérletét is megvásárolhatja az applikáció segítségével.
Egyik szemünk sír, a másik nevet: Pesterzsébet egyik legnagyobb közlekedési projektje egyrészt szeretnivalóan progresszív, szemléletformáló, másrészt a legtöbb lakossági panasz, észrevétel is a VEKOP, pesterzsébeti kerékpáros infrastruktúrát érintő fejlesztéséhez érkezett.
A folyamatos újratervezés, átalakítás, a lefestett, majd felmart, majd újrafestett sávok, a hetente változó módon kihelyezett táblák őrületbe kergetnek mindenkit, néhol kifejezetten „gyáva”, máshol viszont indokolatlanul pusztít el zöldfelületeket.
A kerékpárosok viszont egyre több szakaszát veszik birtokba az új sávoknak, használják ki az egyirányú utcákban történő gyorsabb haladást. S ami már most látszik: a fejlesztés igazi nyertesei a gyalogosok lettek, akik sokkal biztonságosabban tudnak közlekedni.
A kerület azóta elköszönt főépítésze ignorálta a tervezési folyamatokat, a kerület közlekedési szakértőit, a szakbizottságokat pedig szándékosan kihagyták az egyeztetésekből, a koncepciókészítésből. Ennek köszönhetően a fejlesztés számos elemében érezhető a helyismeret hiánya, a rossz helyzetfelismerés:
a precízebb tervezés kevesebb fakivágással, zöldfelületvesztéssel járt volna;
néhány helyen többször is újra kellett tervezni mentközben a beruházást;
számos eleme félkész lett, amit a kerületnek kell még idén helyrehozni (gubacsi kerékpáros közlekedés az egyirányú utcákban, Vizisport utca, kerékpárutak mellett új zöldfelületek kialakítása)…
Mindezek mellett is az elmúlt évek legnagyobb közlekedés fejlesztése zajlik most Pesterzsébeten, amely hosszútávon befolyásolja a kerület kerékpáros/gyalogos közlekedését és gépjárműforgalmát.
Ennél csak egy kerület melletti új Duna-híd, a villamos Topánka utcára vezetése vagy a vasút/HÉV fejlesztés jelent majd komolyabb változást, de ezekre a fejlesztésekre sajnos még hosszú ideig várni kell.
A fejlesztés keretében a kerékpárutak, nyomvonalak mellett számos a gyalogosokat, a közösségi közlekedést és a személygépjárműközlekedést is segítő közlekedésbiztonsági fejlesztés forgalomszabályozási elem valósul meg.
Az uniós támogatás elsősorban ezért érkezett, hogy új kerékpáros kapcsolatok jöjjenek létre Pesterzsébeten, köszönhetően az önálló kerékpárút-szakaszok építésének, valamint a kerékpársávok kialakításának.
Az új csomóponti átvezetések megvalósításával vagy a már meglévők átalakításával biztonságosabbá válik azonban a közúti közlekedés, és gyorsabb lesz a tömegközlekedés.
A projekt részeként több egyirányú utca megnyílik a kétirányú kerékpáros forgalom előtt, valamint a forgalomcsillapított övezetek száma is bővül.
Autóbuszsáv kerül kialakításra a Topánka utcában, így gyorsabbá és biztonságosabbá válik a tömegközlekedés az érintett szakaszon.
Új parkolóhelyek kerültek kialakításra a Helsinki szervízút Kossuth Lajos utca-Nagysándor József utca szakaszán, ahol mindkét irányban kerékpárinfrastruktúra fejlesztés is megvalósul.
A projektnek köszönhetően javulnak a kerékpáros közlekedés feltételei, illetve a gyalog közlekedők is rendezett és biztonságos körülmények között sétálhatnak.
A beruházás során:
létrejött az első pesterzsébeti mikrobilitási pont a Gubacsi lakótelepen;
könnyebb és biztonságosabb lesz az átjutás Csepelre;
járdaszigetek teszik biztonságossá több helyen is a gyalogosközlekedést;
a Gubacsi és a Pesterzsébeti lakótelepen számos helyen menetiránnyal szemben is lehet majd egyirányú utcákban is kerékpározni;
Az ismétlés a tudás anyja. Egy hónapja írtam a Vízisport utca-Gubacsi átjáró-Gubacsi híd ötirányú kereszteződés átalakításáról. Sikeresnek volt mondható a tájékoztatás, rengetegen olvasták, az érintett lakók többsége rákattintott, mivel már készültek a betonterelők mindenki örült is annak, hogy tudja mi fog történni. Kicsit (OK, nagyon) meglepett, hogy érdemi kérdés alig érkezett a csomópont új forgalmi rendjéről, de betudtam annak, hogy nálam mindenki jobb KRESZ-ből.
Pedig már akkor jeleztem, hogy harmadik nekifutásra sem sikerült tökéletesen kezelni a VEKOP keretében a fővárosnak a Vizisport utca kereszteződés problémáját, bár valóban sokat dolgoztak rajta, s a legfontosabb problémánkra választ nyújt. Az, hogy kinek mikor van elsőbbsége bizonyos irányokból az ötágú csomópontban azonban ezentúl is nehezen lesz eldönthető.
Ami miatt fontos volt beavatkozni és évek óta kérjük: A Vizisport u. és Csepeli átjáró út jelenlegi 5 ágú csomópontja forgalmi és forgalombiztonsági szempontból kedvezőtlen. A Gubacsi híd felől indokolatlan átmenő forgalom érkezik a területre és a csomópontba, aminek megszüntetése a cél. S ami most történt: Az elsőbbségi viszonyok változtak, a Csepeli átjáró alsó szakasza lett a főirány, a hídról érkezőknek elsőbbséget kell adniuk.
Majd megérkezett a feketeleves, kikerültek a táblák és mindenki meglepődött. Ez egyrészt nagyon fontos tanulság számomra is, hogy egy-egy fontos fejlesztésről, forgalomváltozásról nem elég egyszer beszámolni, másrészt akkor most írok külön is a csomópontról.
A Vizisport u. és Csepeli átjáró út jelenlegi 5 ágú csomópontja forgalmi és forgalombiztonsági szempontból kedvezőtlen volt. A Gubacsi híd felől indokolatlan átmenő forgalom érkezik a területre és a csomópontba, aminek megszüntetése volt a cél.
Most az elsőbbségi viszonyok változtak, a Csepeli átjáró alsó szakasza lesz a főirány, a hídról érkezőknek elsőbbséget kell adniuk.
Serbán Viktor közlekedés szakértő barátom pedig az alábbi kisokost készítette a csomóponthoz:
A Csepeli átjáró és a Vízisport utca kereszteződése a forgalomtechnikai átalakításokat követően egy 5 ágú csomópontrendszerként működik tovább. Tehát ez egy ötágú csomópont, a kiegészítő tábla is jelzi (széktábla)m ne kezelje senki két különálló csomópontnak!
Az elsőbbségi viszonyok alapján a Csepeli átjáró (Helsinki út és a Duna-part, Jódos-Sós-Gyógyfürdő parkolója közötti szakasz) minden csatlakozó úttal szemben elsőbbséget élvez, azaz ez a főirány. A Gubacsi híd felől, Csepeli irányából a rámpán érkező forgalom pedig minden csatlakozó iránnyal szemben alárendelt szerepet kap a csomópontban, ezért a csomópont behajtó ágán „ÁLLJ! Elsőbbség-adás kötelező” tábla került kihelyezésre és az útgeometria is módosításra került. Az alsó és felső Vízisport utcák esetében pedig elsőbbségadás kötelező tábla került kihelyezésre.
A behaladó irányok szempontjából a következőképpen alakulnak az elsőbbségi viszonyok:
1.A Duna-part felől érkező járműveknek mindenkivel szemben elsőbbsége van (ez mondjuk a legrosszabb burkolattal rendelkezik mind közül), egyenesen haladva és az alsó és a felső Vízisport utcára kanyarodva is. 2. A Csepeli átjárón a Helsinki út felől érkezőknek csak az alsó és felső Vízisport utcára balrakanyarodás esetén kell a dunapart felől szembejövő forgalom részére elsőbbséget adni. 3. Csepel felől minden más iránynak elsőbbséget kell adni. 4. Az alsó Vízisport utcán érkezve elsőbbséget kell adni annak, aki a Duna-part felől érkezőknek. Továbbá szintén elsőbbséget kell adni a felső Vízisport utca felől érkezőknek, függetlenül attól, hogy a Helsinki út felé jobbra vagy a Dunapart felé balra kanyarodik. 5. A felső Vízisport utcán érkezve elsőbbséget kell adni annak, aki a főirányból érkeznek. Viszont az alsó Vízisport utca felől érkezőkkel szemben elsőbbsége van.
A csomópont jelenlegi forgalmi viszonyait a XX. kerületi Önkormányzattól kapott felmérés alapján csúcsforgalomban a következő ábrák mutatják be:
A változásnak köszönhetően remélhetőleg gyorsabb és biztonságosabb lesz a ki- és bejutás és kiszorulnak az átjárót egérútként használó csepeliek.
Nyugtalanítják a Hős utcai dzsumbuj felszámolásáról szóló hírek Pesterzsébet lakosságát.
A hiányos, félreérthető és néha pontatlan cikkeket a pesterzsébeti polgárok úgy értelmezték, hogy Kőbányáról az önkormányzatunk támogatásával nagy létszámú közösséget telepítenek a kerületünkbe.
A nyilvános közérdekű adatigénylések alapján annyi tudható, hogy az elmúlt években Köbánya önkormányzata (2021 nyaráig) összesen 49 lakást vásárolt magánszemélyektől kártalanítás céljából, ebből csupán hetet Pesterzsébeten.
Meggyőződésem, hogy a Hős utcai lakótelep felszámolása együtt kell járjon integrációval, nem megoldás az, hogy a szegregátumokat csupán arrébb telepítsék, s a lakásárakra hivatkozva tovább növeljék a fővárosban a területi elosztású társadalmi egyenlőtlenséget.
A szegregáció ugyanis együtt jár a jövedelmi viszonyok és a települési infrastruktúra lényeges egyenlőtlenségeivel, egyrészt súlyosan sérti az egyenlő bánásmód elvét, másrészt Pesterzsébet, Budapest egészét is hátrányosan érinti.
A fentiekre való tekintettel az alább kérdéseket tettük fel Pesterzsébet polgármesterének:
Megkereste-e Önt, illetve az Önkormányzatot a Kőbányai polgármester, illetve Önkormányzat hivatalosan vagy nem hivatalosan azért, hogy Pesterzsébeten ingatlanokat vásárolnának, vagy bérelnének?
Mennyi ingatlana van a kőbányai önkormányzatnak Pesterzsébeten?
Mennyi ingatlana van a Magyar Nemzeti Vagyonkezelőnek Pesterzsébeten?
Megkereste Önt, vagy az Önkormányzatot a Magyar Nemzeti vagyonkezelő azért, hogy vásárolna, bérelne ingatlant Pesterzsébeten?
Megkereste-e Önt, vagy az Önkormányzatot a Kontúr Egyesület, hogy vásárolna, bérelne ingatlant Pesterzsébeten?
Megkértük, hogy vegye fel a kőbányai önkormányzattal, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelővel és a Kontúr Egyesülettel a kapcsolatot annak érdekében, hogy megtudjuk mi a szándékuk, vásárolnának-e itt lakásokat, szeretnének-e itt elhelyezni lakókat és helyeztek-e el itt az elmúlt években már lakókat.
A Polgármesteri Hivatal kérdéseinkre egyelőre csak részlegesen tudott választ adni:
A Kőbányai Önkormányzattól, illetve Kőbánya Polgármesterétől sem, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelőtől sem és a Kontúr Egyesülettől sem kapott semmilyen megkeresést ingatlanvásárlással, vagy bérléssel kapcsolatban.
Nincs arról információja, hogy a Kőbányai Önkormányzatnak, illetve a Magyar Nemzeti Vagyonkezelőnek hány ingatlana van a kerületünkben.
Az érintett felek hivatalos megkeresését pedig kérésünkkel egyidőben már meg is kezdték.
A Közösen Pesterzsébetért képviselői csoport, az érdemi tájékoztatás megérkezése után, a kapott válaszokról tájékoztatni fogja a lakosságot, s amennyiben szükséges a szeptemberi képviselőtestületi ülésen napirendre vesszük a kérdést.