Menekülünk, vagy megküzdünk? Pesterzsébet válasza a klímavészhelyzetre

klímavészhelyzet, 2000 új fásszárú növény, fakataszter…

climate-change.jpg

Múlt héten csütörtökön egyhangúan fogadta el tizenketten (Mach Péter, Kellner Katalin, Fekete KatalinSomodi KláraSzőnyi AttilaCsaszny Márton, Ettvel Zoltán, Komoróczy László, Kovács Eszter, Nagy László Simonné, Nemes LászlóNemesné Németh Judit) benyújtott közös képviselői indítványunkat a képviselőtestület: Pesterzsébet is klímavészhelyzetet hirdetett. A javaslatcsomagunk elfogadásakor első lépésként a zöldfelületek fejlesztésének kiemelt kezeléséről, fa- fásszárú növények ültetéséről, gondozásáról és egy, a térinformatikai rendszer részét képező, a lakosság, tájépítészek, kertészek számára is online elérhetővé tett fakataszter létrejöttének előkészületéről is döntöttünk.

Vészhelyzet van. Klíma- és ökológiai vészhelyzet. Ahogy a Greenpeace fogalmaz: a tét az emberi civilizáció, és benne Magyarország fennmaradása.

Csak ki kell nyitni a szemünket. Minden nap látjuk és tapasztaljuk a kiszámíthatatlan és szélsőséges időjárást, a rekord-döntögető hőhullámokat, a hatalmas károkat okozó viharokat. Látjuk, ahogyan emelkednek emiatt az élelmiszer árak, látjuk az egészségügyi következményeket, például, hogy Budapesten, Pesterzsébeten rövidebb ideig élnek az emberek a súlyos légszennyezettség miatt. A 24. óra utolsó percében van az emberiség, nem túlzás, nem riogatás: egy klímakatasztrófa küszöbén állunk, ahol a nem-cselekvés megpecsételi mindannyiunk sorsát.

Vészhelyzetben ugyanis két dolgot tehetünk: menekülünk, vagy megküzdünk.1255811.jpg

A fénykép a Greenpeace akcióján készült, forrás: nepszava.hu

Mindezt felismerve javasoltuk 12-en azt a Képviselő-testületnek, hogy Budapest és több fővárosi kerület példáját követve állapítsa meg, hogy klímavészhelyzet áll fenn, illetve kötelezze el magát a döntéshozatali eljárásban az éghajlatváltozás elleni fellépés szempontjainak elsőbbsége mellett.

Javasoltuk azt is, hogy a Képviselő-testület végeztesse el Budapest Főváros XX. kerület Pesterzsébet Önkormányzata, annak intézményei és a legalább többségi befolyása alatt álló gazdasági társaságok átvilágítását abból a szempontból, hogy azok működése pontosan miként hat az éghajlatváltozásra. Ennek ismeretében tud döntést hozni a Képviselő-testület arról, hogy milyen határidővel tűzhető ki a karbonsemlegesség, illetve a zöldenergiára való átállás elérésére.

Javasoltuk, hogy a klímavészhelyzetre tekintettel Pesterzsébet Önkormányzata kiemelten kezelje zöldfelületeit. Mérje fel, hogy egy a kerület térinformatikai rendszerének részét képező fakataszter elkészítése, frissítése, karbantartása, a lakosság, tájépítészek, kertészek számára is online elérhetővé tétele mekkora erőforrást igényel, és a hivatal működése során mely ügyekben, mely osztályok működését segíti elő, s azt a soron következő testületi ülésre terjessze be. S ha ez elkészült, akkor döntsünk róla, keressünk pályázati forrást és ebben a ciklusban készüljön el egy folyamatosan frissülő, a térinformatikai rendszer részét képező fakataszter.

Ebben a ciklusban is folytatjuk az „Élhetőbb, tisztább, zöldebb Pesterzsébetért!” programot és a Madarak és Fák napi pályázatok kiírását, illetve a 2019-2024-es ciklusban összességében minimum 2.000 új fásszárú növény kerül elültetésre a kerületben. Már Pesterzsébet 2020. évi költségvetésében is gondoskodunk 500 fásszárú növény elültetésének és a meglévő fásszárú növényállomány gondozásának és öntözésének költségvetési fedezetéről.

61046972_2804336312928821_6450021480989196288_n.jpgAz éghajlatváltozás a mindennapokban leginkább a szélsőséges időjárási események gyakoribbá válásában, illetve intenzitásuk fokozódásában érzékelhető a polgárok számára. Szükségesnek tartjuk ezért az ilyen időjárási helyzetekre irányadó protokollok felülvizsgálatát is elvégezni.

A klímaváltozás elleni fellépés, illetve a hatásainak enyhítése, mint feladat ugyanakkor értelemszerűen messze túlnyúlik az önkormányzat és intézményeinek működési körén, ezért annak sikere csak széles körű társadalmi cselekvéssel biztosítható. Azt is javasoltuk ezért, hogy az előzőekben elmondottakon túl készüljön el a kerület klímaadaptációs és mitigációs intézkedési terve, amely keretet ad annak, hogy Budapest Főváros XX. kerület Pesterzsébet Önkormányzata átfogóan, a polgárokkal, az állami szervekkel, valamint a civil szervezetekkel és a gazdasági szereplőkkel együtt léphessen fel a klíma vészhelyzettel szemben.

Ha sikerül betartanunk a saját határozatainkat az komoly változásokat hozhat a képviselőtestületi és a hivatali munkában is:

A határozatcsomag pontos szövege:

I. Határozati javaslat

1.

Felismerve, hogy az éghajlatváltozás alapvető fenyegetést jelent a jólétre, a társadalmi békére és a jövő generációk életfeltételeire, Budapest Főváros XX. kerület Pesterzsébet Önkormányzata Képviselő-testülete megállapítja, hogy klíma vészhelyzet áll fenn.

határidő: folyamatos

felelős: polgármester 

2.

Budapest Főváros XX. kerület Pesterzsébet Önkormányzata kinyilvánítja, hogy az éghajlatváltozás elleni fellépés előmozdítását az Alaptörvény P) cikk (1) bekezdéséből fakadóan, valamint Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 23. § (4) bekezdés 12. pontja alapján kötelességének tekinti.

határidő: folyamatos

felelős: polgármester 

3.

Budapest Főváros XX. kerület Pesterzsébet Önkormányzata elhatározza, hogy a széndioxid-kibocsátásra közvetlenül, vagy közvetve kiható minden döntési javaslatról az éghajlatváltozásra gyakorolt hatás és az egyéb környezeti hatások vizsgálatának ismeretében, az éghajlatváltozás elleni fellépés szempontjainak elsőbbségét biztosítva dönt.

határidő: folyamatos

felelős: polgármester 

4.

Budapest Főváros XX. kerület Pesterzsébet Önkormányzata elhatározza, hogy a környezeti ügyekben az információhoz való hozzáférésről, a nyilvánosságnak a döntéshozatalban történő részvételéről és az igazságszolgáltatáshoz való jog biztosításáról szóló, Aarhusban, 1998. június 25-én elfogadott Egyezménnyel összhangban Budapest Főváros XX. kerület Pesterzsébet Önkormányzata és a tulajdonában álló gazdasági társaságok működésében biztosítja az éghajlatváltozásra vonatkozó környezeti információk teljes nyilvánosságát és a nyilvánosság részvételét a döntési folyamatokban.

határidő: folyamatos

felelős: polgármester 

5.

Budapest Főváros XX. kerület Pesterzsébet Önkormányzata Képviselő-testülete felkéri a polgármestert, hogy végeztesse el Budapest Főváros XX. kerület Pesterzsébet Önkormányzata, annak intézményei és a legalább többségi befolyása alatt álló gazdasági társaságai működésének átfogó felmérését az éghajlatváltozásra gyakorolt hatások, azok mértéke és mibenléte szempontjából.

határidő: 2020. december 31.

felelős: polgármester 

6.

Budapest Főváros XX. kerület Pesterzsébet Önkormányzata Képviselő-testülete felkéri a polgármestert, hogy az éghajlatváltozás hatásaira is figyelemmel vizsgáltassa felül a rendkívüli időjárási helyzetek (így különösen a felhőszakadás, hőség, légszennyezettség, szélvihar és árvíz) esetére irányadó intézkedési terveket, és azokról tájékoztassa a Képviselő-testületet.

határidő: 2020. december 31.

felelős: polgármester 

7.

Budapest Főváros XX. kerület Pesterzsébet Önkormányzata Képviselő-testülete felkéri a polgármestert, hogy terjesszen a Képviselő-testület elé olyan intézkedési tervet, amely biztosítja, hogy az Önkormányzat, annak intézményei és a- tulajdonában álló gazdasági társaságok működése ésszerű időn belül karbonsemlegessé, majd ezt követően teljes egészében zöldenergián alapulóvá váljék.

határidő: 2020. december 31.

felelős: polgármester

8.

Budapest Főváros XX. kerület Pesterzsébet Önkormányzata Képviselő-testülete felkéri a polgármestert, hogy terjessze a Képviselő-testület elé Budapest Főváros XX. kerület Pesterzsébet Önkormányzata klímaadaptációs és mitigációs intézkedési tervét, illetve Budapest Főváros XX. kerület Pesterzsébet Önkormányzata Fenntartható Energia és Klíma Akciótervét (SECAP-ot), majd utóbbi dokumentumot az elfogadását követően nyújtsa be a Polgármesterek Klíma- és Energiaügyi Szövetségének.

határidő: 2020. december 31.

felelős: polgármester

 

II. Határozati javaslat

 1.

A képviselőtestület felkéri a polgármestert arra, hogy mérje fel, hogy egy a kerület térinformatikai rendszerének részét képező fakataszter elkészítése, frissítése, karbantartása, a lakosság, tájépítészek, kertészek számára is online elérhetővé tétele mekkora erőforrást igényel, és a hivatal működése során mely ügyekben, mely osztályok működését segíti elő, s azt a soron következő testületi ülésre terjessze be.

határidő: 2020. február

felelős: polgármester

 2.

Budapest Főváros XX. kerület Pesterzsébet Önkormányzata a klímavészhelyzetre tekintettel kiemelten kezeli zöldfelületeinek gondozását fejlesztését. Ezért kinyilvánítja, hogy az éghajlatváltozás elleni fellépés előmozdításáért elkötelezett abban, hogy folytassa az „Élhetőbb, tisztább, zöldebb Pesterzsébetért!” programot és a Madarak és Fák napi pályázatok kiírását, illetve, hogy a 2019-2024-es ciklusban összességében 2.000 új fásszárú növény kerüljön elültetésre a kerületben. A képviselőtestület felkéri a polgármestert arra, hogy Pesterzsébet 2020. évi költségvetésében gondoskodjék 500 fásszárú növény elültetésének és a meglévő fásszárú növényállomány gondozásának és öntözésének költségvetési fedezetéről.

 

határidő: 2020. február

felelős: polgármester

 

A határozati javaslat elfogadása egyszerű szótöbbséget igényel.

Budapest, 2020. január 10.

Mach Péter, Kellner Katalin, Fekete Katalin,

Somodi KláraSzőnyi AttilaCsaszny Márton,

Ettvel Zoltán, Komoróczy László, Kovács Eszter,

Nagy László Simonné, Nemes László, Nemesné Németh Judit

Csendes „zajvédelem” – növekvő zajszennyezés

„Csak csendben, csak halkan,
Hogy senki meg ne hallja!
Csak csendben, csak halkan,
Ne hallja senki sem!”

csendess_g.jpgSajnos Pesterzsébet Önkormányzata a lakossági vélemények becsatornázását néha lakosságmentesített, „kamu” lakossági fórumokkal, a honlap eldugott szegletében elhelyezett hirdetményekkel szereti letudni.

Nem történt ez másként a nagyforgalmú vasutak (30 000 szerelvény/évnél nagyobb forgalmú vasútvonalak) és a nagyforgalmú közutak (3 millió jármű/évnél nagyobb forgalmú országos közúti szakaszok) stratégiai zajtérképeinek és intézkedési terveinek felülvizsgálata esetében sem.

A csendes, a lakosság bevonása nélküli véleményezést a polgármesteri hivatal számos baklövése (Gubacsi vasúti híd, kínai vasút…) után kiemelten kockázatosnak tartom.

Utoljára szeptemberben készítettem egy szubjektív beszámolót egy lakosságmentesített pesterzsébeti lakossági fórumról. Akkor kiderült, hogy Pesterzsébet Önkormányzatának csendes hallgatása mellett növekvő áruforgalom (kétszeres forgalomnövekedés), a határértéket már most is meghaladó közúti + vasúti zajszennyezés, nulla monitoring, nulla zajvédelem, s persze semmi villamosítást kap majd a pesterzsébeti Gubacsi lakótelep az új vasúti híd dokumentációjának és hatástanulmányának készítői szerint. 

Előtte a Belgrád-Budapest vasútvonalról derült ki, hogy a polgármester kihagyta a képviselő-testületet és a lakosságot is annak véleményezéséről.

Pesterzsébetnek, több mint 62 ezer lakosa van, jogunk van beleszólni a körülöttünk zajló fejlesztésekbe, jogunk van megvédeni településünket a zajszennyezéstől, ezért én most közzéteszem az anyagot és a linkeket.

A nagyforgalmú közutakra és a nagyforgalmú vasutakra vonatkozó intézkedési tervek tervezete (intézkedési tervjavaslat), innen letölthető:

Az intézkedési tervjavaslatokat az alábbi dokumentumok tartalmazzák:

  1. Általános leírás – Intézkedési terv – Stratégiai zajtérképezés III. ciklus 01_Strategiai_zajterkepezes_III_ciklus__Intezkedesi_tervek_Altalanos_leiras 01_Strategiai_zajterkepezes_III_ciklus_Altalanos_leiras
  2. Műszaki dokumentáció – Intézkedési terv – Stratégiai zajtérképezés III. ciklus 02_Fo_kozlekedesi_letesitmenyek_III_ciklus_intezkedesi_terv_kozut 02_Fo_kozlekedesi_letesitmenyek_III_ciklus_intezkedesi_terv_vasut 02_Fo_kozlekedesi_letesitmenyek_III_ciklus_telepulesi_erintettseg_adatok_kozut 02_Fo_kozlekedesi_letesitmenyek_III_ciklus_telepulesi_erintettseg_adatok_vasut
  3. Budapest – Budapest XX. kerület – Fő közlekedési létesítmények stratégiai zajtérképezése III. ciklus – intézkedési terv – Közúti/Vasúti 03_Strategiai_zajterkepezes_III_ciklus_Muszaki_dokumentacio 03_Strategiai_zajterkepezes_III_ciklusIntezkedesi_tervek_Muszaki_dokumentacio

Az intézkedési tervjavaslatokhoz kapcsolódó, a KTI által 2018-ban készített stratégiai zajtérképek a http://ugyelza.kti.hu/map/ linken keresztül bárki számára bejelentkezés nélkül is elérhetőek.

A tervjavaslattal kapcsolatos véleményeket, észrevételeket legkésőbb 2020. január 15. napjáig írásban, a ktivelemeny@pesterzsebet.hu e-mail címre írt levél formájában.

miert-van-mindig-zaj.jpeg

2019 faültetéseiről röviden

1-0.jpgÖt éve javasoltam, és azóta a Környezetvédelmi és Városfejlesztési Bizottság munkaterve szerint Pesterzsébet Önkormányzata el is készíti az előző éves beszámolóját a kerületi faültetésekről, gallyazásokról.

Míg 2018 a facsonkítások, fakivágások szankcionálást biztosító rendelet megalkotásáról, 2019 a faültetésekről és az eddigieknél szigorúbban ellenőrzött gallyazásokról szólt.

Az előző ciklusban a legfontosabb célként azt fogalmaztam meg magamnak, hogy megállítsam a kerületben az esztelen facsonkításokat. Tavaly, hogy ne csak megállítsuk a fakivágásokat, de újakat is ültessünk!

Az elkészült beszámoló komoly visszaigazolás a kerület zöldfelületi referensének és a Szociális Foglalkoztatónak, hogy ezen a téren jó irányba halad a kerület, ezer köszönet érte mindenkinek, aki 2019 faültetési, zöldfelület fejlesztési projektjeiben részt vett.

A beszámoló a Környezetvédelmi és Városfejlesztési Bizottság január 14-i napirendi anyagai között ezen a linken lesz elérhető.

A bizottsági ülés nyilvános és január 14-én kedden, 15.00 órakor kezdődik a Polgármesteri Hivatal, Nagytermében (1201 Bp. Kossuth Lajos tér 1.).

67238959_2901295869899531_4702928849124458496_o.jpg

De addig is közzéteszem itt is Pesterzsébet zöldfelületi referensének beszámolóját:

Pesterzsébet utcai fasoraiban, illetve parkjaiban található fák száma körülbelül 26 ezer. Fasorainkban még mindig a fehér akác dominál, de előkelő helyen áll a japánakác és a juharok, főként az invazív zöldjuhar. A kerület külső utcáiban a szabótelepi és gubacspusztai területeken pedig a gyümölcsfák -főként a dió és a meggy – a meghatározó.

Gallyazás:

A kerületi fasorfenntartást közbeszerzési pályázaton elnyert vállalkozás végzi. A legfőbb szempont természetesen az ár volt. A vállalkozó munkáját a rendszeresen ellenőrizzük, segítjük. Tapasztalataink pozitívak, néhány esettől eltekintve a lakossággal való kommunikáció is sikeres. Jelenleg a fasorfenntartásra szánt éves keret az Elmű vezetékek védőtávolságának, az űrszelvények szabaddá tételének gallyazási munkálataira és a balesetveszélyelhárításra volt elég, valamint a zöldfelületfelújításban érintett fák szakszerű ápolására. Ahhoz, hogy a természetes ágelhalás következtében, nagy szélben leeső száraz gallyak nemkívánatos helyekre való hullását is megakadályozzuk 3-5 évente a kerület összes közterületen lévő fáját legalább egyszer meg kellene metszeni. A téli hónapokban tervezzük, hogy az úttest és járdaburkolatfelújítás során sérült lomb és elkerülhetetlen gyökérsérülést szenvedett fák regenerációját is metszéssel segítsük. Az idei évben sajnos még nem valósulhatott meg – néhány kivételtől eltekintve –, hogy utcáról utcára haladjunk szisztematikusan, de fővárosi segítséggel, a Főkert Zrt. munkájával közelebb jutottunk célunkhoz.

A tavalyi év végén kezdődött és idei évben befejeződött a Főkert Zrt. és Budapest Főváros Önkormányzata „10 000 új fát Budapestre” akciója, melynek során hozzávetőlegesen 350 fa került elültetésre kerületünk közterületeire. A megállapodás részeként az öntözés terheit mi viseljük, a fenntartás többi részét (metszés, növényvédelem) pedig a Főkert Zrt. vállalta és cserében a főutak gallyazási munkáiban is tevékenyen részt vesznek. 

2019. április 1. és november 30. között mintegy 2500 közterületi fán végeztünk el valamilyen fasori munkálatot. Ezen kívül két bölcsődében, egy óvodában és egy idősek napköziotthonában végeztünk teljeskörű ápolást, valamint másik 11 intézményben történt egyéb, balesetveszélyelhárító metszési munkálat.

Ültetés:

Az idei évben – leginkább a lakossági igényeknek eleget téve – az őszi időszakban mintegy 200 fát ültetett el az Önkormányzat főleg a kerület mellékutcáiban, illetve parkjaiban. Ennek körülbelül a fele gömbfa volt, a többi pedig kisnövésű díszalma, illetve ahol a zöldfelület adottságai és a közművek lehetővé tették, nagy lombfelületű hársakat és juharokat telepítettünk. A mellékutcákban elültetett fák öntözését a lakók vállalták, így itt csak az ellenőrzés a feladatunk. Kapott facsemetét ezen kívül 3 óvoda, két bölcsőde és három kutyafuttató is. Ezeken a helyszíneken szintén vállalta az intézmény, illetve a közösség a fák öntözését.

A kerületi beruházások és zöldfelület-felújítások során kivágott fák pótlásaként további közel 300 facsemete került telepítésre a beruházók, illetve a kivitelezési munkát végző vállalkozások által. Sikerült ily módon a Jókai Mór és a Virág Benedek utca csaknem teljes hosszában a fapótlásokat elvégezni. Ide gömbjuhart, a Jókai Mór utcába pedig díszalmát ültettünk. Több nagylombú fát kapott ezen kívül a Magyarok Nagyasszonya tér és a Tátra tér – többek között korai juhart, hársat, ostorfát – a Budapest Gyógyfürdői és Hévízei Zrt. beruházásában, a fürdő területén kivágott fák pótlásaként, akik ezzel teljesítették is pótlási kötelezettségüket. A Vasútsoron magaskőris és platán egyedek lettek elültetve, részben a Mátyás téri templomépítés miatt kivágott fák-, részben pedig a Zrt. fapótlása okán. A zöldfelületfelújítások során kivágott fákat igyekeztünk helyben, azonos helyrajzi számon pótolni.

 Az ültetéseket – mivel ez az időszak élettanilag kedvezőbb a facsemetékre nézve, ezért annak valószínűsége, hogy a facsemete megered a tavasszal ültetett fákhoz képest jóval magasabb – célszerű az őszi időszakban elvégezni. Amennyiben a fák ültetésére tavasszal kerül sor, úgy kiemelt figyelemmel kell gondoskodni azok folyamatos öntözéséről, elkerülendő a kis fák kiszáradását. Az ősszel (időjárás függvényében, október-november hónapokban) ültetett fák esetében az öntözésről az ültetést követő év áprilisától kell folyamatosan gondoskodni, mely szintén jelentős összegű előirányzatot igényel, mivel az elültetett facsemetéket az ültetést követően 3 évig szükséges külön öntözni.

 Tájékoztatom a Tisztelt Bizottságot, hogy 2019. október 1-től hatályos két új, a közterületi fákkal kapcsolatos szabvány, melyek közül az egyik, az MSZ 12172 Díszfák és díszcserjék ültetése közterületen című, melynek iránymutatásait betartva és betartatva zajlottak az őszi ültetések a kerületben.

 Terveink szerint – a 2020. évi költségvetési előirányzat függvényében – az idei évben ültetett fák darabszámával legalább megegyező – de reményeink szerint ezt meghaladó – mértékű ültetésre kerül sor a 2020. évben is. 2020. évre a 3 éven belül elültetett facsemeték öntözésére legalább 8 millió forint összegű előirányzatot tervezünk, majd az ezt követő években az ültetetésre kerülő fák számának ismeretében lesz szükséges az előirányzatot meghatározni.

 

Tájékoztatót készítette: Cserna Hajnalka zöldfelületi referens