Önálló képviselői indítvány közösségi kert létrehozásáról Pesterzsébeten

Képviselői Indítvány

Pesterzsébet Önkormányzat Képviselő-testülete 2012. október 11-i ülésére

Előterjesztő:   Mach Péter, önkormányzati képviselő

Tárgy:            Közösségi kertek létrehozása Pesterzsébeten

kozosseg-kert.jpg

 Tisztelt Képviselő-testület!

 Bizonnyal nem ismeretlen Önök előtt hogy egy szomszédos kerületben Kispesten tavaly egy sikeres közösségi kert projekt indult el.

 Az Első Kis-Pesti Kertben a huszonhat, mintegy 5m2-es ágyás között vannak hagyományos, kiemelt, és lesznek mobil ágyások is. Van egy közös használatú rész a fűszer- és gyógynövényeknek, terveznek pihenőhelyet, van kerti csap, a szomszédos családi ház ereszrendszere két esővízgyűjtő ciszternába fogja vezetni a vizet, a kert kerítése mentén komposztálókat helyeztek el a zöldhulladéknak. A kertet körbekerítették, és a környezetét is rendezték kiemelt évelőágyással, fogadótér kialakításával, faültetéssel, füvesítéssel. A kertet a használókkal egyeztetett időpontban bárki meglátogathatja – egyébként zárva van. A közösségi kert működését, a terület használatát, mindezek jogi hátterét az önkormányzat és egy vele együttműködő egyesület közösen dolgozták ki.

 Az Első Kis-Pesti Kert nagy sikert hozott a kerület és vezetői számára, a sajtó és a környék lakói is pozitívan fogadták a kezdeményezést, olyannyira, hogy közel százan vannak várólistán, akik bíznak további kertek alapításában, amelyre az önkormányzat látva az igényt, ígéretet is tett.

 A városi – közösségi kertek mozgalom több évtizedes múltra tekint vissza Nyugat Európában és a tengerentúlon. Ezek olyan városi területek, amelyeket civilek (városi kertészek) közösségben művelnek. Sokféle növény termeszthető a városi kertek parcelláin: virágok, fűszernövények, haszonnövények, élelmiszernövények, dísznövények. A városi kertekben azok kertészkednek, akiknek nincs saját kertjük, viszont igénylik a növényekkel való foglalkozást, a zöld felületek nyugalmát, mindezt lehetőleg közel a lakóhelyükhöz, de vannak olyanok is, akiket a közösségi élet vonz.

 A városok, majd nagyvárosok, metropoliszok kialakulásával és terjedésével a hagyományos közösségek és azok megtartó ereje durván meggyengült, anélkül hogy új, valóban erős közösségek léptek volna a helyükbe. A nagyvárosoknak nincs olyan közösségszervező, összetartó ereje, mint korábban a falvaknak volt, s a munkahelyek, családok sem töltik már be azt a funkciót, mint korábban.

 A kerületben nem működik Szomszédok Egymásért Mozgalom, a Vécsey lakótelepen és néhány újonnan felépült lakópark közösségén kívül nem alakultak ki jószomszédi kerekasztalok, játszótéri kisközösségek.

Képviselőként mindannyian tudjuk, hogy nincsenek csodaszerek a problémákra, ugyanakkor a Közösségi kert kezdeményezés a legtöbb társadalmi problémát enyhíteni illetve kezelni tudja a helyben elkülönülten élő emberek tevékeny közösséggé szervezése által.

Előterjesztésem célja, hogy lakótelepi környezetben, addig kihasználatlan területeket vonjunk közösségi művelés alá, hatást gyakoroljunk a környezetre, közösséget építsünk, aktív kikapcsolódási lehetőséget nyújtsunk a környék lakói számára.

 Közismert állítás, hogy a jelenlegi termelési és fogyasztási módok nem fenntarthatók és ezért különös hangsúlyt kap a fenntartható, környezettudatos fogyasztás, a természeti erőforrások takarékos használata. A közösségi kertek a közösségformáláson túl részben erre is választ adnak. A közösségi kertek a bűnmegelőzésben is hatékony szerepet tölthetnek, az itt kialakuló közösségek megtanulják megvédeni a közösségi tulajdont.

Pesterzsébeten a Mediterrán lakóparkban már elindult a gondolkodás a közösségi kertekről, de hasonló elképzelések terítékre kerültek erzsébeti civilek rendezvényein is.

 A közösségi kertek megfelelő kialakítása egy összetett, több fázisú folyamat, ami meghálálja a gondos tervezést.

 Pesterzsébet önkormányzatának lehetősége nyílik olyan közösségformáló és fenntartható fejlődést biztosító projekt elindítására, amivel jó példát mutat a kerületi cégek, intézmények és végső soron a kerületi lakosok számára. 

Először célszerű felvenni a kapcsolatot kerületi civilszervezetekkel, intézményekkel kik szeretnének bekapcsolódni a kezdeményezésbe és ezzel párhuzamosan felmérni, hogy a kerületben hol érdemes és lehetséges ilyen közösségi kertet létrehozni. Az előterjesztés szerint a képviselő-testület erre egy ad-hoc bizottságot hoz létre.

A részletes vizsgálat rávilágíthat arra is, hogy egy közösségi kert kialakításának költsége miként aránylik az elmúlt 20 évben a kerületben közösségalakító kezdeményezések költségeihez.

Kérem a tisztelt képviselő testületet, hogy támogassa az alábbi indítványt.

Budapest, 2012. szeptember 24.

 Mach Péter

önkormányzati képviselő

 

„Önálló képviselői indítvány közösségi kert létrehozásáról Pesterzsébeten” bővebben

A 2012. szeptember 13-i testületi ülés napirendje és a közmeghallgatás időpontja

images.jpgBudapest Főváros XX. kerület Pesterzsébet Önkormányzatának Képviselő-testülete 2012. szeptember 13-án (csütörtökön) 1400 órakor (Budapest, XX. kerület Kossuth Lajos tér 1. I. emelet 63-64.) a Díszteremben ülést tart.

NAPIREND ELŐTT:         Beszámoló a két ülés között eltelt időszak munkájáról

                                      Előadó: Szabados Ákos polgármester

 Zárt ülésre javasolt napirendi pontok

1.       Fellebbezések

a)      Javaslat (népjóléti típusú) fellebbezések elbírálására

b)      Javaslat (helyi támogatás, „fiatal házasok kölcsöne” típusú) fellebbezések elbírálására /Később érhető el!/

2.      Javaslat „Pesterzsébet Díszpolgára 2012.”, „Pesterzsébet Mecénása 2012.”,  „Pesterzsébet Környezetvédelméért 2012″, valamint „Pesterzsébet Sportjáért 2012” kitüntető címek adományozására

 Nyílt ülésre javasolt napirendi pontok

3.         Javaslat a Pesterzsébet Jégcsarnok Kft. 2011. évről szóló időszaki beszámolójának

elfogadására

4.         Javaslat a nevelési/oktatási ágazatban dolgozók létszámának módosításaira

5.         Javaslat az óvodák alapító okiratainak módosítására

6.         Javaslat a TÁMOP-3.1.4 – 12/1. kódszámú „Innovatív iskolák fejlesztése” című pályázat benyújtásának támogatására

7.         Javaslat a BURSA HUNGARICA 2013. Felsőoktatási Önkormányzati Ösztöndíjpályázathoz való csatlakozásra – Később érhető el!

8.         Beszámoló Budapest Főváros XX. kerület Pesterzsébet Önkormányzata 2012. évi

költségvetésének I. félévi végrehajtásáról

9.         Javaslat Budapest Főváros XX. kerület Pesterzsébet Önkormányzata 2012. évi
költségvetési rendeletének módosítására

 10.       Javaslat az állattartás rendjéről szóló 27/2004.(IV. 29.) Ök. számú rendelet
hatályon kívül helyezésére

 11.       Javaslat a kirívóan közösségellenes magatartásokról szóló 30/2012. (VII. 13.)
önkormányzati rendelet módosítására

 12.       Javaslat a Budapest XX. ker. Közműhelytelep utca – Zodony utca mellett lévő
170187/87, a 170187/88, a 170187/35 és a 170187/46 hrsz.-ú ingatlanok gazdasági célú építési területté való átminősítésének előzetes támogatásához és az ehhez szükséges előkészítő feladatok megindításához.csernobil.jpg

13.       Javaslat Budapest Főváros XX. kerület Pesterzsébet Önkormányzata Képviselő
testületének, a képviselők és bizottsági tagok díjazásáról szóló 31/2006. (XI. 9.) Ök. sz. rendeletének módosítására – Később érhető el!

14.       Javaslat Budapest Főváros XX. kerület Pesterzsébet Önkormányzatának
Polgármesteri Hivatala Alapító Okiratának módosítására

15.       Javaslat a Pesterzsébet újság lapalapítója és kiadója közötti megállapodás megkötésére

16.       Javaslat a 9. számú felnőtt fogorvosi körzet (Székelyhíd u. 8.) elidegenítésére vonatkozó előszerződés megkötésére        

17.       Javaslat Pesterzsébet Önkormányzatának vagyon és felelősségbiztosítására kötendő szerződés időtartamára –Később érhető el!

18.       Javaslat Budapest Főváros XX. kerület Pesterzsébet Önkormányzatának tulajdonában lévő nem lakás célú helyiségek pályázat útján történő értékesítésére

19.       Javaslat egyes bérleti szerződések külön feltételeinek meghatározására – Később érhető el!

20.       Javaslat a Montessori Stúdium Alapítvány helyiségbérleti díjának csökkentésére – Később érhető el!

21.       Bizottságok beszámolói, tagcserék, kérdések, bejelentések, interpellációk

Közmeghallgatás:

Helye:                CSILI Művelődési Központ Vízvári terem

Időpontja:         17 óra


Komposztálok, tehát vagyok

A fenti mondat lehetne a mottója az LMP pesterzsébeti szervezete által augusztus 9.-én megrendezett Ökonapközi programnak, melyet a Kosutiban a vonatos játszótér mellett tartottunk.

ökonap 1.jpgCsütörtök délután Pesterzsébet sétálóutcájában a környezet védelme, a hulladékmegelőzés, a komposztálás és az energiatakarékosság kapott főszerepet a családi programsorozaton, melynek keretében játékos formában ismerkedhettek a gyerekek napjaink egyik legfontosabb témakörével.

öko 4.jpgA felnőttek a komposztálás fortélyaival ismerkedhettek meg illetve ökolábnyom számítással, és ökokvíz kérdőívek kitöltésével tapasztalhatták meg mennyire környezettudatosan élnek. A kukába kerülő háztartási hulladéknak hozzávetőleg az egyharmada olyan alapanyag, amelyből minden különösebb fáradság nélkül a kerti és szobanövényeink számára nélkülözhetetlen tápanyag a komposzt készíthető. Akik eljöttek a Városházához erről személyesen is meggyőződhettek.

én ökonap 1.jpg

ökonap 3.jpgNagy népszerűségnek örvendett a hulladékválogatós játék, amelynél a különböző hulladékfajtákat kellett a megfelelő kis kukákba rakni. Néhányan akár fél órát is eltöltöttek az ökológiai társasjátékkal és sokan kipróbálták magukat élő bábuként „A fenntarthatóság útja” nevű játékban. Természetesen a legnagyobb tömeg a kézműves foglalkozásnál volt, ahol használt flakonokból állat és játékfigurákat, jelvényeket lehetett készíteni.
én ökonap 2.jpg
Akik elég kitartóak voltak és több feladatot is végrehajtottak, jelképes ajándékcsomagot is átvehettek a nap végén, amit nagy örömmel vittek haza. Kellemes meglepetés volt, hogy sok fiatal viszonylag sok információval rendelkezett a hulladékokkal és környezettudatos vásárlással kapcsolatban, illetve sok család legalább a szelektív gyűjtésben részt vesz.

2012-08-09 17.45.04.jpgAz Ökonapközit a hét elején Csepelen a királymajori nagyjátszótéren lehetett megtalálni a csepeli LMP csoport szervezésében, ezúton is köszönjük az ötletgazdák segítségét.

2012-08-09 17.20.59.jpg2012-08-09 18.21.47.jpgMindkét eseményen részt vevőként meglepve tapasztaltam, hogy az erzsébeti óvodások a környezetvédelmi játékok során számos esetben szerepeltek jobban a szomszédos kerületben élőknél. A kerületi gyerekek ugyanis például számos környezetvédelemmel kapcsolatos ünnepet fel tudtak sorolni (Madarak és Fák Napja, Autómentes Nap, Föld Napja, Víz Világnapja), mely azt bizonyítja, hogy a kerületi óvodák nevelési programjának szerves része a környezettudatos nevelés.

öko 5.jpgEz a különbség az iskoláskorúaknál azonban már kiegyenlítődött, s ez nyilván a csepeli iskolák oktatóit dicséri.

A résztvevők magas száma és számos azóta jelentkező érdeklődő is azt igazolja, hogy nagyon sikeres volt ez a játékos tudatformáló esemény, ezért a jövőben várhatóan Pesterzsébet más részein is megrendezésre kerül majd, hiszen a fő cél az, hogy minél több emberhez eljusson a program üzenete és életvitelünket minél jobban hozzá tudjuk igazítani a fenntarthatóság elveihez.

Mach Péter

Pesterzsébet környezetvédelmi tanácsnoka

 

 

További információk és galéria: itt.

Leköltöztünk Bodajkra az Ökopolitikai Nyári Egyetemre, gyertek utánunk!

THERE IS NO PLANET B? – AKKOR LET IT B! Legyen egy hely, ahol magunkkal, egymással és a Földdel foglalkozunk!

Kedves érdeklődő!

Az az igazság, hogy még senki sem találta meg a B bolygót, amit használhatnánk, ha majd a Föld elfogyott. A bolygót, ahol mindent újrakezdhetnénk, ahol mindent szebben és jobban csinálhatnánk, mint itt. Mert ugyebár itt már dúl az ökológiai, gazdasági meg társadalmi válság (sőt, még az is lehet hogy idén lesz a világvége, úgy dec. 21. körül), úgyhogy a legegyszerűbb lenne ezt az egészet hátrahagyni és tiszta lappal indulni. Persze, aztán felébredünk, hogy bilibe lóg a kezünk.

Szerintünk viszont az van, hogy KLASSZ DOLOG A FÖLDÖN ÉLNI!!
  • Klassz, mert lehet kertészkedni, lehet bringázni és lehet közösségben tevékenykedni.
  • Mert lehet emberléptékben, helyi értékekben és egyenlőségben gondolkodni és élni.
  • És klassz,  mert a Mi kezünkben van a lehetőség és  döntés, hogy mivé válik ez az egész.

Szóval ennek szeretnénk mi lehetőséget adni. Azoknak a kezdeményezéseknek, közösségeknek és eszméknek, amik nem csak beszélnek, hanem cselekednek. Akik nem ujjal mutogatnak, hanem haladnak. Akik nem a másikra várnak, hanem próbálkoznak.

THERE IS NO PLANET B?  –  AKKOR LET IT B!
  • Legyen egy hely, ahol magunkkal, egymással és a Földdel foglalkozunk!
  • Legyen egy hely, ahol “Kit érdekel, honnan jöttél. Isten hozott, nálunk testvér!”
  • Legyen egy hely, ahol az elméd, a lelked és a tested egyszerre jut egészséges táplálékhoz.
  • Legyen egy hely, ahol a Föld a B bolygónk és Mi emberek, vagyunk a B-terv!
LET IT BODAJK!
2012. július 31. – augusztus 5. / BODAJK: Tölgyes Tábor

Öt nap, száz előadó, legalább nyolcvan féle program, Róna Péter, Ángyán József, Tamás Gáspár Miklós, Amelia Andersdotter, Bodoky Tamás, Vitézy Dávid, Kürti Gábor, Krétakör, TedX, Magyar Kétfarkú Kutya Párt, bolyhos forradalom, bringaszerelés, ökoszépségszalon, kalózok, erdő közepe, tábortűz, patak, közösség, teljes ellátás, jókedv. Már csak Te hiányzol!

Minden jó, hajó a vége? – Üröm az örömben

Már régóta szükség van a BKV menetrend szerinti hajójárataira, s bár maga az alapötlet nagyon jó, a jelenlegi megvalósítás távolról sem nevezhető optimálisnak, finoman fogalmazva nagy csalódást okozott. Egyfelől az új hajójáratnak nemkívánatos mellékhatása az, hogy a turistahajózást olyan mértékben kiváltja, hogy az erre szakosodott járatokat hónapok alatt teljesen tönkreteszi, másfelől időben sem versenyképes a többi közlekedési alternatívával, továbbá a jelenlegi útvonalszakasz csupán újabb párhuzamos, kvázi felesleges közlekedési alternatívát jelent mostani formájában.
A járat útvonalán a két partot számos híd köti össze, és hatékony tömegközlekedési hálózattal segítik elő a partközi közlekedést. Gyakorlatilag felesleges lenne tehát a Pest és Buda közötti cikk-cakkos útvonal, ami bár a kikötők eredeti elhelyezkedéséhez alkalmazkodik, és elvileg elősegíti a két part közötti közlekedést, valójában ezzel alaposan megnövekszik a menetidő így a mindennapi közlekedés (pl. munkába járás) helyett csak sétahajókázásra lesz alkalmas.

Jelenleg XXI. és XXII. kerület között csak hatalmas kerülővel lehet közlekedni, és ez Budafok, Tétény és Csepel mellett Pesterzsébetet is érzékenyen érinti. A Nagy-Duna-ágon Rákóczi híd (volt Lágymányosi híd) és a Deák Ferenc híd (déli M0-s híd) között égetően hiányzik a tervekben már régen dédelgetett híd, de pénzhiány miatt belátható időn belül ebből nagy valószínűséggel nem lesz semmi. Ennek a hídnak a megépítéséig e térség a tömegközlekedésének hatásfokát leginkább ezzel a hajóval lehetne a számottevő mértékben és egyben legtakarékosabban fejleszteni, ezért rendkívül indokolt a járat útvonalának mielőbbi meghosszabbítása.
Biztos vagyok abban, hogy hatékonyabb közösségi tervezéssel a jelenleginél jobb hajóútvonal létesült volna.

Értékeljük együtt a hivatal beszámolóját a kerület környezetvédelmi helyzetéről

edutus_fold.jpgA június 14-i testületi ülésen tárgyaljuk a kerület környezetvédelmi helyzetéről szóló beszámolót. Akinek véleménye, kérdése, hozzáfűzni valója van, kérem, jelezze és én felvetem a testületi ülésen, a választ pedig megosztom a blogon.

Sietni azonban nem kell, mert örömmel jelenthetem, hogy másfél év időhúzás után újra megkezdi működését Pesterzsébet Környezeti Fenntarthatóság Stratégiai Csoportja.  A csoport elsősorban azért alakult hogy a lakosság egészéhez eljussanak a fenntartható fejlődés egészéről, illetve a Helyi Agenda 21 folyamatának aktuális helyzetéről szóló információk. Komoly előrelépésnek tartom hogy végre megkezdi a munkát.

A Stratégiai Csoport következő ülését 2012. június 21-én, csütörtökön  délelőtt 10:00 órakor tartja a Polgármesteri Hivatal kistermében. Az ülés nyilvános.

Napirendi pontok:

1.) Pesterzsébet Önkormányzatának 2012. évi első féléves  környezetvédelmi beszámolójával kapcsolatos vélemények, észrevételek, javaslatok

 2.) A szelektív hulladékgyűjtő szigetek, és az illegális  hulladéklerakás problémája

 3.) Rövid és hosszú távú stratégia, célkitűzések

 4.) Egyéb

 A fentiek miatt jövő hét csütörtökig még becsatornázhatóak a vélemények.

A beszámolóban olvasható, hogy újabb kezdeményezésemet fogadta be a hivatal és két elutasító válasz után végre tervbe vették a szelektív szigetek bekerítését, ugyan a költségvetési vita során leszavazták ez irányi javaslatomat most mégis találnak rá forrást. A javaslatomat a stratégiai tanács is tárgyalja immár a hivatal előterjesztéseként.

 Az alábbiakban a beszámoló olvasható:

„Értékeljük együtt a hivatal beszámolóját a kerület környezetvédelmi helyzetéről” bővebben

Együtt a Kiserdőért! – 2012. április 20.

 A takarítási akción idén is részt vettek a kerületi iskolások, nyugdíjasok, helyi lokálpatrióta és környezetvédő polgárok.

Köszönet a szervezőknek:

A Szociális Foglalkoztató, a PEPI, a Csili és a Polgármesteri Hivatal munkatársainak.

 

 

 

 

Kiállítás a légszennyezésről

A Levegő Munkacsoport elnöke Lukács András nyitotta meg a vándorkiállítást április 3-án 11 órakor a Városháza I. emeleti folyosóján.

A kiállítás húsz nagyalakú plakáton a vonatkozó kormányhatározatból vett idézetekhez kapcsolódva mutatja be a szálló por (PM10) szennyezés veszélyeit, valamint azokat az intézkedéseket, amelyekkel a kormány és hivatalai, valamint az önkormányzatok lényegesen csökkenteni tudják a részecskeszennyezést.
 
A kiállítás megnyitójának érdekessége hogy a napokban tette közzé a Levegő Munkacsoport a 2011. évi légszennyezettség adatokkal kapcsolatos véleményét. A tavalyi év során ugyanis Budapesten tovább nőtt azon napok száma, amikor a levegő szennyezettsége túllépte az egészségügyi határértéket. A szennyezés hatékony csökkentésére készített kiváló kormányzati tervek továbbra is a minisztériumi íróasztalfiókokat gazdagítják, ugyanakkor a Magyarországgal szemben indított uniós jogsértési eljárás bírósági szakaszba léphet húsba vágó következményekkel.
 
A tárlatot április 13-áig tekinthetik meg a Városházba látogatók, bár eldugva és a lakosság elől bujtatva, de fontos kiállítás nyílt a kerületben, érdemes felsétálni az emeletre annak, aki a földszinten ügyeit intézi vagy csak arra sétál a Kosutiban.
 
 
A kerületi városvezetés és a környezetvédelem kapcsolatát jól mutatja, hogy a meghívóban szereplővel ellentétben Szabados Ákos nem vett részt a megnyitón. Az alpolgármesterek egy közös fotóra ugyan összeálltak és némi előre megírt az erzsébeti helyzetet kerülő mondatot is meghallgathattunk, majd azóta is ott lógnak a plakátok magányosan a folyosón.
 
Pedig lehetne kerületi szinten is tenni a légszennyezés csökkentése érdekében, a kerékpárutak átgondolása, átgondoltabb forgalomszervezés, a komposztáló program folytatása sokat javíthatna a helyzeten. A Kosuti átalakítása, a forgalomcsillapító intézkedések, a Duna-part rehabilitációja az elmúlt két évben leállt, a komposztáló programmal kapcsolatos és közösségi kerttel kapcsolatos  indítványaimat elutasították és csak a költségvetés hiányának szinten tartása maradt az egyetlen szempont. A probléma azonban az, hogy mire kimászunk a gödörből azt vesszük majd észre, hogy Pesterzsébet lakhatatlan és élhetetlen városrésszé alakul. A kiállítás arra is rámutat nem minden esetben pénzkérdés környezetünk, levegőnk tisztaságának védelme.
 
A remény hal meg utoljára: hátha az elkövetkező két hétben a kerület polgármestere és a hivatal osztályvezetői is megállnak egy-egy percre a plakátok előtt és elgondolkoznak az azon található gondolatokról. Pláne ha már a kiállítást maguknak a Hivatalba, és nem a kerületi lakóknak mondjuk a Csilibe szervezték.

 

A 2012. évi költségvetés zöld szemüvegen át

Pesterzsébet környezetvédelmi tanácsnokaként egyik fontos feladatom a kerület költségvetési javaslatainak véleményezése. Hiszem, hogy lassan, az évek múlásával tanácsnok társaim is követik példámat, addig is eredményként értékelem, hogy a környezet- és természetvédelem területét kiemelten tárgyaljuk a vita során és új szempontok színesíthetik a döntés-előkészítés folyamatát.

 
Bár idén a polgármester veszített tavalyi bátorságából és nem merte befogadni javaslataimat, illetve a vita során is érzékelhető volt, hogy még kevéssé nyitottak ezekre az értékekre a többségi frakció tagjai. Azonban nem adom fel, ugyanis ami késik nem múlik.
 
Megvizsgáltam tehát a kerület 2012. évi költségvetésének a környezetvédelmet érintő tételeit.
 
Általános jellegű megállapításaim: