Mi kell a zöld fordulathoz Pesterzsébeten?

Mi kell a zöld fordulathoz Pesterzsébeten?

Változás. Pesterzsébet polgárai változást akarnak, a kerület zöld közössége szintén. Érdemes tehát felkészülni a regnáló városvezetés leváltása utáni időszakra is.

Bár a hó most mindent eltakar, érdemes ilyenkor év elején áttekinteni a kerület legfontosabb környezetvédelmi ügyeit. A kerület narancsos többsége szeptemberben egy hirtelen elhatározást követve beszántotta a környezetvédelmet a kerületben és megszüntette a környezetvédelmi posztot, engem azóta sem sikerült a jogszabályban rögzített módon leváltani (fura helyzet: egy nem létező tanácsnoki posztnak vagyok még mindig jogszerűen a birtokosa). Így kötelességemnek érzem idén is megírni történt-e előrelépés tavaly és milyen feladatok várnak ránk idén.havas 2.jpg

A várhatóan ősszel felálló új összetételű testületnek számos ügyben kell gyors és hatékony döntést hoznia. A lassan működésképtelenné váló hivatal, a szociális, egészségügyi, oktatási rendszerek újjáépítése mellett a regnáló városvezetés leváltása után, a környezetvédelem terén is komoly munka vár ránk.

A mai testületi ülésre a hivatal elkészítette a második féléves beszámolóját. A beszámoló négy fontos területet emel ki:

  • a Vegyiművek kármentesítését,
  • a Dél-Pesti Szennyvíztisztító,
  • az illegális hulladék kérdését,
  • és a szelektív hulladékgyűjtés teljes összeomlását követő feladatainkat.

Két fontos kérdéskört nem érint a beszámoló, melynek rendezése szintén már a változásban résztvevőkre vár:

  • a kiserdő rendezését
  • és az elmúlt évek terület átsorolásai – ingatlanmutyijai – miatti természeti károk csökkentését.

A kiemelt területek (felhasználva a hivatal beszámolóját):

1) A Vegyiművek területén és annak környezetében található figyelőkutakkal kapcsolatban először májusban, majd októberben is megkereste a hivatal a Közép-Duna-völgyi Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőséget. Tájékoztatást kért arról, hogy kinek a feladatát képezi a figyelő kutak üzemeltetése, állapotuk fenntartása, illetve működnek-e egyáltalán. Egyik alkalommal sem kaptunk választ a kérdéseinkre.

Az októberi megkeresés alkalmával a Vegyiművek kármentesítéséről szóló záró dokumentáció iránt is érdeklődtünk, melyre válaszképp a Felügyelőség 2013. október 15-én tényfeltárási záró dokumentáció elbírálása iránti új eljárást megindító végzését megküldte részünkre.

Dr. Illés Zoltán környezetügyért felelős államtitkárt is megkerestük a Vegyiművek Zrt.,1097. Budapest, IX. kerület Illatos út 19-23. alatt található telepén, sérült tartályokban tárolt hozzávetőlegesen 1300 tonna veszélyes hulladéknak számító vegyi anyaggal kapcsolatban.

Az érkezett válaszban a felszámolás menetén túl további információkért az ÁFI Felszámoló és Vagyonkezelő Zrt-hez. Államtitkár úr válaszlevelét az előterjesztéshez mellékeljük. (16. pont 2. számú melléklet.)

2) A Dél-Pesti Szennyvíztisztítóban történt fejlesztésekről a Csatornázási Művek Környezetvédelmi Osztály állított össze egy tájékoztatót a 2013. évi fejlesztésekről. (16. pont 1.  számú melléklet)

3) Illegális hulladék:

A kerületi illegális szemét kihelyezések ebben 2013-ban sem csökkentek. Bár a Foglalkoztató létrehozta a Pesterzsébeti Őrséget, szabálysértési eljárást nem sikerült senki ellen indítani. Legfőképpen a megelőzés, illetve a rendre utasítás volt a felügyelők feladata.

Egyes utcákban – például Kende Kanuth utca, Jókai utca, Szent Imre herceg utca – óriási mennyiségben, ráadásul minden egyes sarokra megkezdték ismeretlenek a szemét kihordását. A tiszta Pesterzsébet fenntartása egyre nehezebb akadályokba ütközött. A lakossági illegális szemétlerakásból, valamint a közfoglalkoztatottak munkája során összegyűjtött szemét mennyisége januártól év végéig közel 1810 m3.

Megkezdődött az egyeztetés arról, hogy kiszűrje a hivatal azon ingatlanok listáját, ahonnan minden valószínűség szerint az illegális hulladéklerakások származnak, és kötelezzük az ingatlanhasználókat a közszolgáltatás igénybevételére, illetve hulladékgazdálkodási bírságot szabjunk ki ennek elmaradása okán.

Az illegális falragaszok mennyisége várhatóan drasztikusan emelkedni fog a FIDESZ-es többség döntése miatt.

4) Szelektív hulladékgyűjtés:

Kerületünkben egyre nagyobb gondot okoz a szelektív hulladékgyűjtő szigeteket nem rendeltetésszerűen használó lakosok tevékenysége. Egyre nő azon lakosok száma, akik háztartási és egyéb hulladékaiktól úgy szabadulnak meg, hogy az edények mellé lerakják azokat. Ezek főleg a nyári hónapokban elviselhetetlen bűzt okoznak, emellett vonzzák a rágcsálókat és bogarakat is. Az idei évben két-háromszor annyi lakossági bejelentés érkezett főként a szelektív szigetek tövébe elhelyezett illegális hulladék jelenlétéről, mint tavaly.

2013. tavaszán kerületünkben is megkezdődött a házhoz menő szelektív hulladékgyűjtés bevezetése, mely során az FKF Zrt. a kerület több utcájában kiosztotta a lakóházakhoz a szelektív hulladékgyűjtő edényeket. Ennek módja, ütemezése azonban sajnos a rendszer teljes összeomlást okozta. Ígéret szerint az év végéig sikerül felállítania az FKF-nek a rendszert és a legtöbb háztartásba eljutnia.

Ezzel egy időben azon szelektív hulladékgyűjtő szigetek papír-, műanyag- és fémgyűjtő edényeit, melyek a legszennyezettebbnek bizonyultak, bevonta. Ez a Deák Ferenc tér – Kulcsár utca kereszteződésében, az Eperjes u. 47-tel szemben, a Köteles u. 65. ABC előtt, a Magyarok Nagyasszonya térnél, a Mátyás király tér 15-nél, a Rimaszomban u. 3-mal szemben és a Vágóhíd u. 18-26-nál található szelektív szigetek esetében történt meg. Két esetben teljes megszüntetésre volt szükség: a Dessewffy utca és a Török Flóris utca kereszteződésénél, illetve a Határ út 1. parkoló sarkában.  

A másik súlyos probléma az edények felborogatása, melynek orvoslására idén is folytatja a kezdeményezésemre indított fejlesztést.  Tavaly helyszínen kerítettük körbe az edényeket: az Ady Endre utcában a volt harisnyagyárral szemben, a Zilah utcában a Postánál, a Baross utca – Bíró Mihály utca kereszteződésénél, a Kalmár Ilona sétány – Ady Endre utca kereszteződésénél, a Pöltenberg u. 10-12. előtt, a  Tátra tér Kende Kanuth utca felőli oldalán, a Tátra tér Jókai Mór utca felőli oldalán, a Török Flóris utca – Alsóhatár út kereszteződésénél, a  Vasútsor és a Kulcsár utca között a Radvány utcával szemben, és végül a Vízisport u. 5-9. támfal előtt.

5) Kiserdő:

Ez sajnálatos módon kikerült a beszámolóból, ezért a testületi ülésen az elmúlt években történt egyeztetésekről kérek egy bővebb ismertetőt, amit a következő posztomban meg is írok. Évi egy-két lakosságot bevonó Kiserdő-takarítás ugyanis nem oldja meg a problémát.

A kerület egyik természeti kincsének védelmét, helyzetének rendezését kiemelten kell kezelnünk. 

6) Az elmúlt évek terület átsorolásai – ingatlanmutyijai – miatti természeti károk csökkentése.

Ennek kezelése már az új testület feladata lesz. Első feladataink között kell legyen a károk felmérése, és annak vizsgálata milyen módon állíthatóak helyre az eredeti állapotok, milyen módon csökkenthető a természetkárosítás.

A Párbeszéd Magyarországért kerületi programjának kiemelt része a környezet- és természetvédelem. Meggyőződésem, hogy Pesterzsébet többsége változást akar. Az ősszel felálló új csapat pedig meg is valósítja ígéreteit.

változást PM.png

Köszönöm a bizalmat!

30000_1_1389989340.png_450x300

Három és fél hónap alatt 30.000 lapletöltés az Organikus Káoszon, a kerület közéleti blogján.

Köszönöm a bizalmat!

Tavasszal ismét vadplakátok lepik el a kerületet?

Megijedt a FIDESZ az ellenzéktől, ezért aztán semmi sem drága, a közösségi kerteket haszontalan úri huncutságnak tartja, de a választási győzelemért képes vadplakátokkal elárasztani a kerületet.

A hatalom fél és minden eszközt bevet a győzelméért, először ellehetetleníti a reklámhordozók piacáról a trafikmutyistáktól független cégeket, kiszorítja a helyi TV-ből és újságból az ellenzéki politikusokat. Majd, hogy biztosítsa fölényét az utcán, leszavazza azt a javaslatot, hogy a 2014-es választásokon is kihelyezésre kerüljenek a kampányidőszakban az Önkormányzat által biztosított felületekre a jelöltek plakátjai. Teszi ezt úgy, hogy képviselői közül többen is részt vettek az előző ciklusokban a kerületi falfelületek védelmét biztosító program kialakításában.

vadplakatos.jpgA FIDESZ-nek semmi sem drága, a közösségi kerteket haszontalan úri huncutságnak tartja, de a választási győzelemért képes vadplakátokkal elárasztani a kerületet. Leszavazta ugyanis Komoróczy László képviselő azon javaslatát, hogy jövőre is 160 helyre (oszlopok, fák köré) felállított plakát helyet hozzunk létre és ezzel együtt tiltsuk is meg, hogy máshova ragasszák a jelöltek politikai plakátjaikat. A városvezetés azonban nem támogatta a javaslatot, a FIDESZ-t nem zavarja a szemét, hogy vadplakátok lepik el a kerületet, egyetlen céljuk van: hatalmuk megtartása, s annak biztosítása, hogy nehogy egyenlő esélyekkel induljanak az ellenzéki jelöltek velük szemben.

vadplakát 1.pngA szelektív hulladékgyűjtés átszervezése során már megtapasztalhattuk, hogy a kormánypártnak nem erőssége a környezetvédelem, bambán konstatálja, hogy a szemét ellepi a kerületet és némán tűri, mit tesz a főváros a kerülettel. A lakossági szelektívkonténerek nem érkeznek (ráadásul azok a társasházak akik FIDESZ-független szolgáltatóval szerződtek, most duplán rosszul járnak a régi szolgáltató konténereit elszállították, őket viszont hátra sorolták a listán), a szelektív szigetek egy részét pedig ennek ellenére felszámolják.

Az elmúlt ciklusok egyik fontos eredménye volt a vadplakátok kiszorítása kampányidőszakban a kerületből. A ciklusokon átívelő lakókörnyezetünk védelmét szolgáló programnak fontos eleme volt a megelőzés, számos tábla (legális felület) biztosítja a kerület polgárainak, egyesületeinek, vállalkozásainak, hogy ne a falakat, oszlopokat szennyezve juttassák el üzeneteiket. A program részeként, a kampányidőszakban újabb legális felületeket nyitnak meg a jelöltek számára, ez kerületi szinten 160 fatábla elhelyezését jelentette.

narancstv 3.jpgA kampány kezdetekor a jelöltet állító szervezetek megkapták a legálisan használható felületek listáját. Ennek köszönhetően a 2010-es kampányban alig fordult elő illegális plakátolás a kerületben.

Furcsa dolog a hatalom, meglepetést okozott a 2010-es választások eredménye a kerületi FIDESZ tagjai között. Erős, baloldali körzet esett el a gazdasági világválság és az őszödi beszéd sezlonlovagjának gyenge és korrupt kormányzása miatt.

A FIDESZ azóta sem heverte ki győzelmét, elfogyasztottak egy alpolgármestert, lecserélték szinte a teljes hivatalt, s a választások után három évvel sem sikerült kidolgozniuk egy programot, mit szeretnének a kerületben.

Egyetlen dologban biztosak: megszerették az ölükbe pottyant hatalmat, bár élni nem tudtak vele – Pesterzsébet Dél-Pest leggyorsabban leszakadó kerületévé vált -, mindenáron meg akarják tartani.

Pesterzsébet viszont többet érdemel:

Tiszta kerületet, tiszta közéletet!

Környezetvédelem és családtámogatás együtt: mosható pelenka-program Pesterzsébeten

Új, a környezettudatos szülőket is előnyben részesítő családtámogatási program indulhat el az ősszel Pesterzsébeten. Holnap dönt ugyanis Pesterzsébet Önkormányzata a javaslatomról, amely egy környezetbarát, mosható pelenka-program bevezetéséről szól.

Jó döntés kellő időben: egy hosszú és nehéz döntéseken alapuló folyamat eredményeképpen, akkor kezdhetek bele a Párbeszéd Magyarországért képviselőjeként a munkába:

– amikor pont került arra, hogy a számomra is elfogadható együttműködési forma alakult ki az abban részt venni akaró pártok között megteremtve az esélyt a Nemzeti Együttműködés Rendszerének lebontására;

– s mindjárt olyan napirendi előterjesztésemet tárgyalja a képviselő-testület, amely a fenntartható és  igazságos családtámogatás egyik eleme lehet a kerületben.

Idén februárban az Átalakuló Duna-part blogján merült fel annak lehetősége, hogy a belvárosban már működő támogatási rendszert Pesterzsébeten is érdemes lenne megfontolni.

babapopós.jpgAz akkor beérkező javaslatoknak és lelkesítő támogató leveleknek köszönhetően nyáron benyújtottam, most pedig tárgyalni is fogja a testület az előterjesztést.

pelenka.jpgA kisgyermekes családok szerves és szervetlen hulladékának jelentős hányadát teszik ki a pelenkák, ha nem váltanak környezetbarát módszerre. A javaslat elfogadása esetén egy olyan program indítható el a kerületben, amely egyrészt csökkenti a kerület szemétterhelését, illetve a programban résztvevők ökológiai lábnyomát másrészt hosszútávon jelentős megtakarítást jelent a családok költségvetésében.

A javaslat készítésekor a kerületi kismamák, nagycsaládosok, babahordozós klubok, és környezetvédő, zöld csoportok javaslatait is figyelembe kívántam venni. Így a javasolt támogatási rendszer végleges formája a rendeletalkotási folyamat hivatali előkészítése után- kedvező testületi döntés esetén – az októberi ülésre készül el. Ha holnap támogatja Pesterzsébet Önkormányzata a program bevezetését, a fűtési szezon kezdetére valódi és fenntartható rezsicsökkentéshez jutnak a kisgyermekes családok.

Néhány érv a javasolt programban szereplő mosható pelenkák mellett:

– Környezetbarát, hisz nem termelünk több tonnányi szemetet egy gyermek felnevelése során, textil és nem műanyag van a gyermek popsiján, nincs benne zselésítő kémiai anyag.

– Olcsóbb, hisz sem elmenni nem szükséges hetente/havonta érte a boltba és hazacipelni, sem egy használat után kidobni. Lényeges megtakarítás érhető el a használatával az utazó pelenkákhoz képest, pláne ha több gyermekre tervezünk.

– Egyszerű a használata akár a feladását, levételét tekintjük, akár a vele járó „munkát, egyszerűen kezelhető, ami a tárolást/mosást illeti.

– A modern textilpelenkák több rétegűek, sokkal többet bírnak, Kényelmes a használata, hisz az eldobható papírbetétekkel ma már nem szükséges a széklettel „érintkeznünk”, azt egyenesen a WC-be dobhatjuk.

A kezdeti beruházás viszont komoly költségekkel járó, forrásigényes feladat. A javasolt program erre nyújt megoldást: támogatást nyújt a nagycsaládosoknak és a szociálisan rászorultaknak a váltáshoz.

A javasolt pesterzsébeti program (felhasználva a VI. kerületi tapasztalatokat) egyösszegű, vissza nem térítendő támogatást nyújt az Önkormányzat mosható pelenka beszerzésére azon Pesterzsébeten állandó lakcímmel rendelkező kerületi lakosok számára, akikre valamely alábbiakban felsorolt meghatározás illik:

a) Rendszeres gyermekvédelmi kedvezményben részesül

b) Aki rendkívüli gyermekvédelmi támogatást kap

c) Aki nagycsaládban él (három, vagy több gyermeket nevel)

d) Akinek a gyermeke tartósan beteg

e) Akinek orvosilag javasolt a mosható nadrágpelenka használata .

A támogatást gyermek egyéves kora előtt lehet igénybe venni (a bevezetés időszakában két éves korig).

a) pontban meghatározott esetben a pelenka vásárlását igazoló számlán szereplő beszerzési ár 100 %-a, de maximum 60.000.-Ft

b) pontban meghatározott esetben a beszerzési ár 80 %-a, de maximum 40.000.-Ft

c), d) és e) pontjában foglalt esetekben a beszerzési ár 65 %-a, de maximum 30.000.-Ft

forrás: http://biomama-blog.blogspot.hu/2013/02/moshato-pelenkakeszlet-ingyen.html

Egyre több környezettudatosan gondolkodó szülő hajlik arra, hogy az egyszer használatos, eldobható pelenka helyett a moshatót részesítse előnybe. Pesterzsébet Önkormányzata a javaslat elfogadása esetén egyszerre csökkentené a kerületi kommunális hulladék mennyiségét és segítené a gyermekvállalást, javítana a nagycsaládosok életkörülményein a kerületben.pelenka 2.jpg

A határozati javaslat szövege:

Határozati javaslat:

Pesterzsébet Önkormányzatának Képviselő-testülete úgy határoz, hogy:

1) A környezetbarát, mosható pelenka programot indít be Pesterzsébeten. A program bevezetésével elő kívánja segíteni a környezet védelmének általános szabályairól szóló 1995. évi LIII. törvény 6. §-ban meghatározott környezetvédelmi alapelvek teljesülését, valamint hozzá kíván járulni a gyermeket nevelő családok anyagi terhének csökkentéséhez. Ennek keretében egyösszegű, vissza nem térítendő támogatást nyújt az Önkormányzat mosható pelenka beszerzésére azon Pesterzsébeten állandó lakcímmel rendelkező kerületi lakosok számára, akikre valamely alábbiakban felsorolt meghatározás illik:

a) Rendszeres gyermekvédelmi kedvezményben részesül

b) Aki rendkívüli gyermekvédelmi támogatást kap

c) Aki nagycsaládban él (három, vagy több gyermeket nevel)

d) Akinek a gyermeke tartósan beteg

e) Akinek orvosilag javasolt a mosható nadrágpelenka használata .

2) Ennek érdekében október hónapban rendeletet alkot. 

3) A képviselő-testület felkéri a Polgármestert a szükséges intézkedések megtételére és a költségvetési fedezet biztosítására.

Felelős:           Szabados Ákos polgármester

Határidő:        2013. október 10.

A határozati javaslat elfogadása egyszerű szótöbbséget igényel.

Az előterjesztést tárgyalja:  

– Egészségügyi, Szociális és Ifjúsági Bizottság,(a bizottság hétfőn tárgyalásra alkalmasnak találta).

Az előterjesztést készítette: Mach Péter önkormányzati képviselő.

Véderdőben jártak, le kellett hát tarolni

tarvágás 2.jpgVéderdőben jártak,

fát és bokrot láttak,

le akarták tarolni.

Át szabad-e sorolni?

tarvágás 4.jpgNyár elején letarolták a véderdő maradékát, most ezt legalizálta ismételten a testület.

Ketten mondtunk nemet: ingatlan ügyekben ugyanis mindig összezár az MSZP-FIDESZ parlagfű koalíció – most is beazonosíthatóak a beruházók és azok kapcsolatrendszere, a jól ismert 70:30 – , most is ez történt.

Már többször foglalkoztam a szennyvíztisztítótól északra eső véderdő ügyével, tavaly a testület többsége támogatta, hogy a beruházók elkészítsék a terület átsorolásához szükséges terveket. Akkor a főépítész megígérte időben tájékoztatja az itt élőket és az eljárás során folyamatosan tájékoztatja a fejleményekről a képviselőket.

A főépítész el, a homály pedig maradt. Így eshetett meg hogy bár a tervezett beruházásokról még mindig nem lehet tudni semmit, ennek ellenére a testület többsége átengedte a második lépcsőn is terveket. A képviselőtestület MSZP-FIDESZ koalíciója támogatta a véderdő átsorolását kereskedelmi-szolgáltató gazdasági övezetté.

Logikus: a Mediterrán-stadion mellé kell egy bevásárló központ is. Ha már neki álltak tönkre tenni a Duna-parti lakóövezeteket akkor kár lenne félúton megállni.

Részlet a javaslat vitájának jegyzőkönyvéből:

Mach Péter: Elmondja, hogy a területen – sajnos mára már csak papíron – egy véderdő volt. Még múlt hónapban is voltak fák. Most már nincsenek, letarolták azokat. A Mediterrán lakóparkban és a Gubacsi lakótelepen ingatlant vásárlók úgy gondolták, hogy ez a véderdő védi meg a bűztől a lakótelepet. Ezért és a környezetvédelmi szempontok figyelmen kívül hagyása miatt nem támogatja a határozati javaslat elfogadását.

Bár a pénznek nincs szaga, kerületi lakosként felháborít hogy a Duna-parton élők lesznek kénytelenek a szennyvíztisztító bűzét szagolni, csak azért hogy az MSZP-FIDESZ koalíció által támogatott vállalkozók szabadon építkezhessenek a kerületben, a környezetvédelem és légszennyezés pedig ilyen esetekben nem akadály.

tarvágás 3.jpg

10-javaslat_a_helsinki_u_melleti_es_kapitanypuszta_melleti_terulet_egy_reszenek_teruletfejlesz_modositasara-melll_Page_01.jpg

194/2013. (VII. 11.) Ök. sz. határozat

a Képviselő-testület

1./ úgy dönt, hogy a 182/2012.(IX.13.) Ök. sz. határozat szerint elkészített tanulmánytervek alapján támogatja a Fővárosi Településszerkezeti terv módosításának kezdeményezését a Fővárosi Önkormányzatnál annak érdekében, hogy

a.) a Közműhely utca – Helsinki út – Meddőhányó utca – kerületi közigazgatási határ által határolt területen az erdő területfelhasználás egy része (a 170187/87 hrsz. és a 170187/88, 170187/35, 170187/46 hrsz-ek egy része) kereskedelmi-szolgáltató gazdasági területre és intézményi területre (170187/35 hrsz. egy része) módosuljon az 1. melléklet szerint,

b.) a Kapitánypuszta területén a kereskedelmi-szolgáltató gazdasági terület (182659 hrsz.) és az erdő területfelhasználás egy része (a 182658, 1826657, 182656 hrsz-ek egy része) intézményterületre módosuljon a 2. sz. melléklet szerint,

c.) az a) és b) pontban újonnan beépítésre szánt területekkel kapcsolatosan – az Étv. 7.§ (3) bekezdés b) pontjának való megfelelés érdekében – a biológiai aktivitásérték szinten tartásához a 3. sz. mellékletben lehatárolt területek nagy bevásárlóközpontok és nagykiterjedésű kereskedelmi célú különleges területfelhasználásból (a 195025/10 hrsz. egy része) és zöldterület területfelhasználásból (a 195020/4, 182098/91, 195042/18-23, 195042/ 25 egy része, 195042/33-34, 195042/35 egy része, 195053/4-6, 195053/15-22, 195053/25-34, 195053/35 és /36 egy része, 195053/41, 195053/42 egy része, 195053/43, 195053/44 egy része, 195053/45-55, 195053/61-62, 195053/65-66, 195053/67 egy része, 195044/5 egy része, 195041/1 hrsz-ek ) erdő terület-felhasználásra módosuljanak.

Szúrta a szemünk a szemét!

Jó érzés volt pesterzsébetiként, egy valódi közösség tagjaként tenni a saját lakókörnyezetünkért.

Egy hónapja készítettem első felindulásból néhány fotót a pesterzsébeti vasútállomás töltésénél. A töltés mindkét oldala tele volt szeméttel. A vízelvezető árokban pillepalackok, üvegek és csikk mindenfele a vasútállomás teljes területén a füvön és a peronon egyaránt.

Ilyen volt márciusban:                                     és ilyen lett április 7-én:

vasút szemetes_1.jpg

szemét 6.jpg

Feltettem egy költői kérdést:

–          Ki jön velem kitakarítani?

Sokan jelentkeztek, sőt a Duna-parti civilek is sajátjuknak érezték a területet és az Átalakuló Duna-part is csatlakozott a kezdeményezéshez. Először sajnos a márciusi hó megviccelt minket s eltakarta előlünk a szemetet, így három héttel el kellett halasztanunk az akciót, de vasárnap belevágtunk!

szemét 7.jpg

szemet 20.jpgMivel zavart a teleszemetelt vasútállomás és szúrta a szemünk hogy a lakókörnyezetünk közelében ekkora a szemét kitakarítottuk a vasútállomást. Sokan összegyűltünk, kevésnek bizonyult a kesztyű és a szemeteszsák is, három óra alatt még az eldobált csikkek többségét is összeszedtük.

Bízunk benne, hogy legalább egy darabig rendezettebb körülmények lesznek a peron mentén.

Köszönöm minden résztvevőnek és a szervezőtársaimnak!

szemét 13.jpg

szemét 10_1.jpg

 A Duna-parton folytatjuk!

szemet 2.jpg

A Facebook oldalamon további fotók is találhatók.

Az akció nem jött volna létre az Átalakuló Duna-part segítsége nélkül.

Aki a biodoboz vásárlói közösséghez szeretne csatlakozni az itt megteheti.

Aki pedig a közösségikert projekthez csatlakozna ide kattintson!

Hogy ne szúrja a szemét a szemét!

vasút szemetes_1.jpgEgy hónapja készítettem első felindulásból néhány fotót a pesterzsébeti vasútállomás töltésénél. A töltés mindkét oldala tele volt szeméttel. A vízelvezető árokban pillepalackok, üvegek és csikk mindenfele a vasútállomás teljes területén a füvön és a peronon egyaránt.

Feltettem egy költői kérdést:

–          Ki jön velem kitakarítani?

Sokan jelentkeztek, sőt a Duna-parti civilek is sajátjuknak érezték a területet és az Átalakuló Duna-part is csatlakozott a kezdeményezéshez. Először sajnos a márciusi hó megviccelt minket s eltakarta előlünk a szemetet, így három héttel el kellett halasztanunk az akciót, de vasárnap belevágunk!

Az Átalakuló Duna-part gerilla akciója:

 

– Ha zavar a teleszemetelt vasútállomás.

– Ha szúrja a szemed hogy a lakókörnyezeted közelében ekkora a szemét.

– Ha tisztább és rendezettebb Pesterzsébeten szeretnél élni.

– Ha félted a kutyád fertőzésveszélyes hulladéktól.

 

Akkor találkozzunk vasárnap Pesterzsébet vasútállomásán és szedjük össze együtt a szemetet!

Az akció időpontja: 2013. április 7. 15 óra

Helyszín: Pesterzsébet, vasútállomás

Az egykor Dél-Pest büszkeségének számító vasútállomás mára elhanyagolttá, koszossá vált. Az aluljáró padlózata balesetveszélyes, falai telegraffitizva, a plafonja omlik.

A vasútállomás régen s most:

vasút 4.jpgvasút 6.jpg

Régen gyönyörű lépcső, most pedig rendezetlen aluljáró:

vasút 3 lejáró.jpg2013-04-03 16.56.44.jpg

Pedig az utóbbin szintén segíthetnénk:

göd.jpg

Csak pályáznunk kellene a 2013-as Let’s Colour projekten!

Közösségi kert tervezésébe fogtak civilek Pesterzsébeten

Változtassuk környezetünket szebbé, zöldebbé, élhetőbbé! Közösségi kertet Pesterzsébetre!

Pesterzsébet önkormányzata a kezdeményezésemre úgy döntött támogatja közösségi kertek létrejöttét a kerületben. Az Átalakuló Duna-part egy családbarát, önállóbb, élhetőbb, működő és együttműködő közösségeken alapuló városrész megteremtését szolgáló civil kezdeményezés. S ők meg is találták az ideális helyet: a Mediterrán-lakópark közepén elhelyezkedő KÖR-t.

 

Pesterzsébet 2013. évi költségvetése zöld szemüvegen át

részvételi költségvetés 2012.jpgPesterzsébet környezetvédelmi tanácsnokaként egyik fontos feladatom a kerület költségvetési javaslatainak véleményezése. Hiszem, hogy lassan, az évek múlásával tanácsnok társaim is követik példámat, addig is eredményként értékelem, hogy a környezet- és természetvédelem területét kiemelten tárgyaljuk a vita során és új szempontok színesíthetik a döntés-előkészítés folyamatát.

zöld szemüveg.jpgEgyrészt tanácsnoktársaimnak jövőre lesz még egy utolsó esélyük a költségvetés véleményezésére, remélem akkor élnek majd vele. Másrészt a környezetvédelem és a fenntarthatóság képviseletének fontos sikerének értékelem, hogy az elmúlt évek javaslatai, ötletei közül számosat tartalmaz az idei javaslat.

Idén is jutott forrás a Madarak, fák napra és az Autómentes napra. Folytatódik a szelektív szigetek körbekerítése, a víztakarékossági, vízfogyasztási szabályozók beépítése, kerékpártorlók kialakítása, biztosítottak a zajmérések.

Sem az idei, sem a tavalyi költségvetés készítésekor nem sikerült azonban az előterjesztőnek a témában jártas kerületi környezetvédelmi szakértőket, civilszervezeteket bevonni a tervezés folyamatába.

Ennek két súlyos következménye lett:

  • a fejlesztési, beruházási terveink nem a kor kihívásaihoz igazodnak,
  • hiányzik a költségvetési javaslatban foglaltak szakmailag megalapozott ellenőrzése.

A testület elé terjesztett költségvetésben idén sem szerepelnek külön a környezetvédelemre fordítható összegek, ez pedig osztályvezetői szinten átcsoportosíthatóvá teszi más feladatokra az erre előirányzott összegeket illetve nehézkessé teszi annak ellenőrzését is.

A Facebookon tettem fel az alábbi kérdést:

Vegyen részt Ön is a kerület költségvetésének tervezésében! Ön milyen beruházásokra költene 2013-ban? Válasszon vagy adjon meg új szempontokat!

A válaszok alapján leszögezhető hogy a legnépszerűbbek az energetika hatékonyaságot javító beruházások támogatása volt, de komoly támogatást kapott a térfigyelőrendszer bővítése, a kerékpárutak és tárolók építése, a szelektív-szigetek , a közösségi kertek és egy kerületi futópálya építése is.

S mit tartalmaz a költségvetés?

Általánosan elmondható, hogy az idei költségvetés kevésbé szoros, mint azt az elmúlt két évben megszokhattuk. A 2013-as év költségvetésének tervezése már a 2014-es választási kampányhoz igazodik, bár a gazdasági válság problémáira nem sikerült megoldást találni, az elmúlt évek megszorításai kimaradtak az idei előterjesztésből, az adósságkonszolidáció, az államosítás utáni forrás és feladatelosztások a tavalyihoz képest több mint 500 millió forintos többletet jelent. Ez a környezetvédelmi kiadásokon is érezhető, fontos kérdés azonban, hogy az elmúlt két év állagromlása milyen nehezen vagy csak nagy ráfordításokkal helyrehozható következményekkel járt. Tavaly ilyenkor azt állítottam, hogy idén az elmúlt két év elmaradt karbantartásai és fejlesztései miatt drasztikus beavatkozásokra lesz szükség. Remélem én tévedtem és nem lesz szüksége e miatt évközben a költségvetést majd módosítani.

Néhány tételről külön is:

  • Idén sem folytatódik a komposztáló program, a programba beleölt közpénzt hagyjuk elveszni. Pedig a hulladék megelőzés és újrahasznosítás egyik legjobb módja a komposztálás.
  • Idén sem szállunk be komolyabb energetika-hatékonysági fejlesztésbe. Pedig a tavasszal várhatóak a pályázatok és egyes kisebb beruházások már rövidtávon is jelentős megtakarítást jelenthetnek. Az intézményekben bevezettük, hogy a papír mindkét felét használjuk, minimalizáltuk a higiéniai termékek fogyasztását, javítjuk a vízfelhasználást, miközben szökik az áram és a hő.
  • Idén sincs keret a kerületet virágba borító és zöld felületeit karbantartó kerületi lokálpatrióták jelképes megbecsülésére.
  • Idén sem indul be a „zöld kataszter” projekt, pedig elősegíthetné például a talajterhelési díj hatékony felhasználását (ugyanis annak bevétele bármekkora legyen is az, ott csücsül majd idén is a számlán, már most is húszmillió forinton csücsülünk). Nagyon hiányzik egy zöld térkép is a kerületnek, ha már a honlap erre lehetőséget is nyújthatna.
  • A tavalyi testületi döntésnek ellentmondóan nem kezdődött el semmilyen szervezési és egyéb tevékenység közösségi kertek ügyében, az idei költségvetés emiatt nem is biztosít hozzá forrást.
  • Kimaradt a javaslatból, bár a koncepció vitája során felmerült az uszoda és a jégcsarnok hűtő-fűtő rendszerének komplex kiépítése. Helyette csupán a futball stadion-csarnok költségei és a hozzákapcsolódó hitel felvétele szerepel az előterjesztésben.

 

 

Pesterzsébeten javulás várható az illegális hulladéklerakásokkal kapcsolatban?

illszemet3.jpgCsaszny Márton MSZP-s képviselő vetette fel a testületi ülésen hogy a Pesterzsébet Környezetvédelméért Közalapítvány 6,6 MFt összeget kapott az Önkéntes Központ Alapítványtól, hogy a „Teszedd” program keretében járuljon hozzá az illegális hulladéklerakásokkal kapcsolatban.

 A Közalapítvány céljai az alábbiak: Pesterzsébet környezeti állapota javításának elősegítése, környezetvédelmi beruházások, fejlesztések támogatása, a Ráckevei-Soroksári-Duna-ág Pesterzsébeti szakasza, és part menti sávja környezetvédelmi fejlesztésének támogatása.

A képviselőtestület a többségi GŐZGÉP frakció szavazataival ugyan tavaly a közalapítvány megszüntetéséről döntött, ennek ellenére jelentős változást hozhat a kerületben ennek az összegnek az eredményes felhasználása.

Ahogy a megszűnő közalapítvány küldetése is mondja: minden közösségben erő rejlik, ezért szeretnénk a lakosság minél szélesebb körét bevonni a környezettudatos életmód felvállalásába lakóhelyünk megóvása érdekében. A környezeti nevelést már a legkisebbeknél el kell kezdeni, fontos, hogy jó példát mutassunk a felnövekvő generációnak, hogy felelősen gondolkodjunk és cselekedjünk a jelen és a jövő nemzedéke érdekében.

teszedd-480x324.jpgMivel Pesterzsébet érdeke, hogy a fenti összeg valóban segítsen a kerület legégetőbb környezetszennyezési problémájának megoldásában, mint az erzsébeti közösség tagja egyrészt kérdést intézek a polgármesterhez, hogy gondoskodott-e már a Pesterzsébet Környezetvédelméért Közalapítvány vagyonát képező pénzösszeg a Pesterzsébet Önkormányzat Polgármesteri Hivatal 11784009-15520009 számú költségvetési számlájára utalásáról és azt követően a 2012. évi költségvetésről szóló rendeletében a céltartalékok soron előirányzat elhelyezéséről.

Másrészt az információs önrendelkezési jogról és az információszabadságról szóló 2011. évi CXII. törvény (a továbbiakban: Infotv.) 28. § (1) bekezdése alapján közérdekű adatigénylést nyújtok be a testületi ülésen elhangzott 6,6 MFt sorsáról.