Az elmúlt években az üzemeltetési hibák miatt minden évben az augusztus-szeptember hónapban komoly problémát okozott a Pesterzsébeti Jégcsarnok zajszennyezése.
Idén azonban – részben a klímaváltozás miatt – a hatalmas augusztusi hőség hatására gyakorlatilag nonstop határérték feletti zajjal működtek a kompresszorok.
A hatalmas, jogos lakossági tiltakozás hatására sikerült meggyőznem a Közösen Pesterzsébet képviselőcsoport tagjait, hogy teljesen vegyük ki a három éve a beruházást ígérgető, az önkormányzat döntéseit negligáló polgármester kezéből a jégcsarnok zajvédelmének kérdését, s saját hatáskörben döntsünk majd a beruházásról, legkésőbb a jövő évi költségvetés tervezésekor, s ha szükséges vállaljuk át a költségeit, hogy végre valóban elkészüljön.
Nagyon köszönöm a telefonos zajméréseket és a hangos videót is! Jelentősen segítette, hogy plasztikusan tudjam bemutatni milyen volt augusztusban a Közműhelytelep utcában nyitott ablaknál aludni.
Volt némi csörte globális felmelegedésről annak hatásairól s arról, hogy miért egetverően fontos, hogy – más kerületektől eltérően – Pesterzsébeten nyáron, hőségriadó idején is nyitva tartson a jégcsarnok.
Polgármester Úr önkritikusan jelezte, hogy nem bízik abban, határidőre sikerülhet megvalósítania a testület által rábízott feladatokat, s emiatt a többség kicsit puhábbra módosíttatta az eredeti javaslatomat, de az alábbi döntést fogadtuk el:
A Képviselő-testület felkéri a polgármestert, hogy az eredetileg a TAO befagyasztása miatti elmaradt fejlesztés részét képező jégcsarnok melletti zajvédő műtárgyat vagy azt kiváltó egyéb alternatív műszaki megoldást terveztesse meg, s annak terveit és a beruházás költségvetését a képviselőtestület 2024. januári képviselőtestületi ülésére terjessze be.
A Képviselő-testület felkéri a polgármestert, hogy amennyiben forráshiány vagy műszaki okok miatt nem válik biztosította a zajvédelem, akkor 2024. július 1. és augusztus 20. közötti időszakban a jégcsarnok ne kerüljön üzembe helyezésre, ha a napi középhőmérséklet az üzembehelyezést megelőző tíz napban bármikor a három egymást követő napon elérte vagy meghaladta a 25°C-ot.
Ígéret szerint már októberben kijönnek felmérni a lehetőségeket, amikor a döntésektől végre az érdemi fejlesztésig is eljutunk, jelentkezni fogok.
„Felfoghatatlan. Meghalt egy kerékpáros az Árpád hídon, mert két barom gyorshajtó a szalagkorlátot is letarolva halálra gázolta.” Így kezdte júliusban Facebook-bejegyzését Karácsony Gergely főpolgármester.
Keddi döntésével Pesterzsébet Környezetvédelmi, Városfejlesztési és Közbiztonsági Bizottsága is úgy döntött, hogy anyagilag is támogatja Budapest XX. kerületében sebességellenőrző dobozok és állandó sebességellenőrző eszköz kihelyezését.
Felkérte a Polgármestert, hogy a doboz kihelyezése érdekében folytasson egyeztetést a BRFK Közlekedésrendészeti Főosztályának illetékeseivel a részletek és a finanszírozási feltételek tisztázása érdekében.
Bár a sebességmérők kihelyezése nem önkormányzati feladat, a halálos vagy súlyos kimenetelű balesetek számának csökkentéséhez elengedhetetlen, hogy több kamera legyen Pesterzsébeten is.
A sebességmérő eszközök ún. sebesség ellenőrző dobozokban kerülhetnek elhelyezésre.
Ez sajnos újabb terheket ró a szűkös kerületi költségvetésre, de meggyőződésem, hogy ezekre a fejlesztésekre szükség van. Egyetlen sebesség ellenőrző doboz kihelyezésének költsége (készülék nélkül) kb. 4-6 millió forint összegre tehető. A sebességmérő eszköz beszerzése pedig további kb. 8.000.000,- Ft/készülék ellenérték fejében lehetséges.
A Környezetvédelmi, Városfejlesztési és Közbiztonsági Bizottság úgy dönt, hogy
I. támogatja Budapest XX. kerületében sebességellenőrző dobozok és állandó sebességellenőrző eszköz kihelyezését, ezért felkéri a Polgármestert, hogy a doboz kihelyezése érdekében folytasson egyeztetést a BRFK Közlekedésrendészeti Főosztályának illetékeseivel a részletek és a finanszírozási feltételek tisztázása érdekében.
II. felkéri a Polgármestert, hogy a határozat végrehajtása érdekében a szükséges intézkedéseket tegye meg és a 2024. évi költségvetés tervezése során a szükséges előirányzat biztosítására tegyen javaslatot a Képviselő-testület részére.
A válságkormány miatti infláció, elszegényedés, gazdasági és erkölcsi válságnak köszönhetően jelentősen nő a bűncselekmények, szabálysértések, drogfogyasztók, dílerek száma.
A legfrissebb hír, hogy az állandó létszámhiánnyal küzdő lokálpatrióta polgárőr egyesületeket azzal riogatják, hogy a határon kell szolgálatot teljesíteniük, cserében egyre több településen jelenik meg az önbíráskodás, illegális erőszakszervezetek szerveződnek.
Mit tehet akkor egy önkormányzat ha a kormány az összeomló közigazgatási, központi rendvédelmi rendszereket képtelen helyreállítani, nem rak rendet két hét alatt, sőt 13 év alatt képtelen megoldást találni a közbiztonság problémáira?
A közterületek és nyilvános helyek megerősített rendőri ellenőrzését szolgáló közbiztonsági tevékenység finanszírozása, a közterületek közbiztonságának erősítése, állandó gyalogos rendőri jelenlét biztosítása, továbbá a lakosság személy- és vagyonbiztonságát kiemelten veszélyeztető bűncselekmények visszaszorítása nem a kerületi önkormányzat feladat, ennek ellenére együttműködési megállapodást kötöttünk a Budapesti Rendőr-főkapitánysággal.
Pintér Sándor miniszterrel ellentétben nem vállaltuk, hogy 2 hét alatt rendet teszünk, sőt a megállapodást azzal a kitétellel fogadtuk el, hogy a megállapodás év végéig történő meghosszabbításáról a nyári tapasztalatok alapján szeptemberben döntünk.
Részletek a BRFK XX. és XXIII. kerületi Rendőrkapitányság vezetője, Dávid László r. alezredes megkötött megállapodásban vállalt feladatok végrehajtásáról, és elért eredményekről szóló részletes tájékoztatójából:
A döntésünknek köszönhetően nyáron (július-augusztus) az önkormányzat által finanszírozott járőrpáros összesen 46 napot „dolgozott”.
A legfontosabb változás, hogy a szintén javaslatunkra aktívabbá vált kamerarendszerfigyelés és a csak a kerületben tevékenykedő, küldhető járőröknek köszönhetően nőtt a sikeres megelőzések, intézkedések száma. Az adott időszakban gyorsabban és hatékonyabban tudtak intézkedni a nagyobb helyismerettel rendelkező járőrök.
Kérésünknek megfelelően a Kosuti sétálójában és a kerület parkjainál, közösségi tereinél idén nyáron a tavalyinál többször lehetett találkozni járőrökkel (mondjuk tavaly egyáltalán nem lehetett). Az „általunk finanszírozott” szolgálatellátást ehhez igazítva 14 és 22 óra között látták el, ekkor járőröztek a városközpontban, illetve néhány problémás közösségi téren (Téglagyár tér).
A SZÁRAZ STATISZTIKA
A megállapodásnak köszönhetően:
12 személy kerület elfogásra bűncselekmény elkövetése, vagy személykörözés miatt
6 személy került előállításra bűncselekmény gyanúja miatt, vagy egyéb törvényi okból
3 személy vonatkozásában került sor biztonsági intézkedésre
41 fővel szemben került sor szabálysértési feljelentés megtételére, ebből 23 volt közterületi alkoholfogyasztás
36 fő kapott helyszíni bírságot
9 esetben történt közigazgatási eljárás kezdeményezése
összesen 424 személyt ellenőriztek
S mit érzünk belőle mi? Javult-e a szubjektív biztonságérzetünk?
Tavaly nyáron egyetlen alkalommal sem, idén bár nem túl gyakran, de én is, és a családtagjaim is találkoztak járőrrel a Pesterzsébeti lakótelepen, Gubacson.
Az elmúlt hetek Facebookon és egyéb internetes közösségi felületeken ismerttá vált betörés-, autófeltöréssorozatok, autórongálások meglepően gyorsan felgöngyölítésre kerültek.
Ön mit tapasztal?
Találkozott már a nyáron gyalogos járőrrel a kerületben?
Javult a közbiztonság, csökkent az illegális szemét mennyisége?
A képviselőtestület a rendőrség beszámolója és a lakossági vélemények alapján holnap dönt az együttműködés folytatásáról.
Nyáron azt írtam: ha beválik, akkor (bár költhetnénk utcák aszfaltozására, zöldfelületekre, a háziorvosi ellátásra…) érdemes volt belevágni, ha nem tudja a rendőrség a vállalt feladatait így sem ellátni, akkor le kell vonni a tanulságokat.