🐕🦮🐕🦺🐩 A korai sötétedés miatt a téli bezártságot növeli, hogy sem a kutyafuttatóinkban, sem a játszótereink egy részén nincs világítás.
Kutyásokkal történő konzultációk, egyeztetések után először a Zodony utcai kutyafuttatóba került ki a napelemes lámpatest, hogy olcsón, gyorsan és fenntartható módon kezeljük a problémát.
A kihelyezéskor már jeleztük, hogy a kerületben először próbálkozunk ezzel a megoldással, s szeretnénk az itteni tapasztalatok alapján dönteni a folytatásról:
egyrészt szeretnénk megismerni a véleményeket mennyire vált be, a futtató mekkora területén és milyen időintervallumban segített, érdemes-e megtartani, esetleg még egyet kihelyezni.
másrészt ha bevált, akkor a kerület olyan kutyafuttatóiba, játszótereire (például: Baba park) is szeretnénk telepíteni, ahol műszakilag megoldható és gyorsan, olcsón kivitelezhető.
Hetek óta sokunkat foglalkoztat, hogy februártól is vonattal tudunk-e bejárni munkahelyre, iskolába, ügyet intézni a belvárosba.
Ígérete szerint a jövő héten hivatalosan is válaszol a MÁV és nyilvánosságra hozza a februártól érvényes menetrendet, de egyre több információ érkezik az S25-öt érintő vágányzárról.
Az elmúlt napok információgyűjtéssel telt, s több, egymástól független forrás szerint a vágányzár mindenképp elkezdődik februárban, vélhetően ekkor még Budapest és Kiskunlacháza között közlekedni fognak a vonatok, attól Kelebiáig vonatpótlás lesz.
A mostani elképzelések szerint május 1-től várható Soroksár-Kiskunlacháza között is a pálya kizárása.
A Budapest és Soroksár közötti részt a vasútfejlesztés másik üteme érinti, amely elkülönül a „kínai vasút” projekttől. Ennek a szakasznak a lezárását egyelőre semmi nem indokolja, s ha nem akarják a főváros egészét egy közlekedési dugóvá alakítani akkor a vágányzár 4 éve alatt végig lesz vasúti közlekedés, az eddig ismert tervek szerint ugyanis a második vágány megépülhet úgy is, hogy közben a személyszállítás biztosított marad, erre az űrszelvény biztosított.
Ha ez a variáció marad, akkor munkanapokon az órás alapütem csúcsidőben félórássá is változhatna, ami biztosíthatná, hogy a pótlóbuszok esetleges késései ellenére is mindenki időben bejuthatna iskolába, munkahelyre hiszen rövid időn belül indulhatna tovább a csatlakozással a belváros irányába.
Január közepe és még semmit nem lehet tudni arról, hogy járnak-e a vonatok februárban is a 150-es (Belgrád – Kelebia – Kunszentmiklós – Délegyháza – Keleti) vonalon, s ha igen, akkor milyen szakaszon.
Az biztos, hogy február elsejétől engedélyezték a vágányzárt, ami várhatóan február közepi zárást jelenthet. Több forrás szerint ugyanis a beruházók február közepi kezdésben gondolkodnak.
A MÁV csupán annyi információt ad egyelőre, hogy vágányzár lesz a vonalon és ez menetrendmódosítással jár majd.
A vasútvonalon lakók megdöbbenve értesültek az engedélyről, egyrészt az építkezéshez elengedhetetlen kisajátítások még csak a felmérések szakaszában vannak, másrészt az előzetes ígéretekkel (csak rövid ideig tartó, szakaszos lezárás, mert az egyik vágányon engedik a forgalmat) ellentétben ma már a teljes vonali vágányzárat engedélyeztettek és ma már irgalmatlanul hosszú, 5 éves teljes lezárást emlegetnek és a környező polgármesteri hivatalokból is hasonló hírek érkeznek.
Más belsős információk ezzel szemben egy Kelebia-Délegyháza vágányzárat említenek, s hogy ebben a tanévben a Délegyháza-Budapest vonalon még zavartalanul folytatódik az utasszállítás.
Egy biztos, hogy a Soroksár – Keleti szakasznak a beruházása még nem kezdődik, hiszen annak a társadalmi egyeztetés szakasza sem kezdődött meg, az összes többi sajnos csak spekuláció.
A bizonytalanság a most felvételizőket is érinti, nekik egyáltalán nem mindegy mely középiskolák milyen módon lesznek elérhetőek a jövő tanévben.
Mivel a kínai vasút építkezéssel kapcsolatban a BFK a HÉV fejlesztések megindítását is ígéri (egy pesterzsébeti közösségi tervezési projektet ezzel kapcsolatban pont most szerdán indít el – jelentkezni a linkre kattintva lehet! -), komoly riadalmat kelt, hogy teljesen megszűnhet a kötöttpályás közlekedés a régióban, s ez bizony nem csak Dél-pesten és az agglomerációban élőket sújtja majd, hanem Budapest teljes közlekedését befolyásolni fogja majd: elég csak visszaemlékezni mekkora káoszt, s mennyi dugót okozott tavaly a kormány gyalázatos, M0-as híd fiaskója a teljes belvárosban is.
Amint az információt kérő levelemre érdemi válasz érkezik jelentkezem a fejleményekkel.
Bár tavaly gyáva volt és nem mert eljönni a pesterzsébeti lakossági fórumra, idén végre előbújt a BFK. Zrt. a HÉV fejlesztés egyik elemével.
A lakóktól még mindig retteg és nem a fejlesztéseknek a kerületet sújtó elemeit mutatja be, hanem csupán egyetlen, könnyen eladható, valóban előremutató, impozáns részletét bocsátja társadalmi vitára.
A legfontosabb zajvédelmi probléma, hogy a HÉV és vasúti vágányok egyszintbehozása miatt ellehetetlenül a szükséges zajvédelem kiépítése a vonal egy szakaszán, erre sajnos érdemi választ ez a társadalmi egyeztetésen sem kapnak választ az érintett lakók. Mint ahogy arra sem, hogy miért nem a szint alatt viszik át a Soroksári úton a HÉV vonalát, hogy lebontható legyen a másik felüljáró is és élhetőbbé válhasson a Soroksári út teljes pesterzsébeti szakasza.
Ezekre a felvetésekre, ígéretük szerint majd február-március hónapban adnak választ egy lakossági fórum keretében.
Így kimondható, hogy a zajvédelem és az itt élők életkörülményeinek védelme még mindig nem prioritás, azonban némi előrelépést jelent, hogy lehetőség nyílik a Helsinki út / Topánka utca kereszteződésében található felüljáró elbontására, környezetének teljes megújítására, reprezentatív fogadótér és új lakossági pihenőövezetek kialakítására Pesterzsébet kapujában.
A közösségi tervezés menetrendje és helyszíne
A közösségi tervezés 3 alkalomból áll, ahol a lakók szakképzett moderátorok által vezetett, kis csoportos foglalkozás során vázolhatják elképzeléseiket és ötleteiket a tervezők jelenlétében.
1. alkalom – 2022. január 12.: A tervezési terület bemutatása, felmerülő kérdések megválaszolása, a területtel kapcsolatos értékek és problémák gyűjtése
2. alkalom – 2022. január 26.: A területen elképzelt víziók és funkciók térbeli elhelyezése
3. alkalom – 2022. február 10.: A terület karakterei és jellege: utcabútorok, növénytársulások stb.
Helyszín: Apor Vilmos Katolikus Főiskola – 1201 Budapest, Török Flóris utca 227-229.
Időpont: 17:00-20:00
Regisztrálni az esemény előtti nap 12:00-ig lehetséges az alábbi linken:
Amennyiben kapcsolatba kíván lépni velük, a kozosen@bfk.hu e-mail címen várják észrevételeiket, javaslataikat.
Közösségi tervezés Pesterzsébet kapujában
A Kormány döntése alapján 2020-ban megkezdődött a H6-os hévvonal rekonstrukciójának tervezése. Új, korszerű, akadálymentes járművekkel, átszállás nélkül lehet elérni majd a belvárost, két metróvonalat, vagy a nagykörúti villamost. Egységes arculatú megállóhelyek, komfortos peronberendezések, peronlefedések készülnek. A Budapest Fejlesztési Központ koordinációjával zajló folyamat során a környező területek is átalakulnak. Lehetőség nyílik a Helsinki út / Topánka utca kereszteződésében található felüljáró elbontására, környezetének teljes megújítására, reprezentatív fogadótér és új lakossági pihenőövezetek kialakítására Pesterzsébet kapujában.
Legyen Ön is részese a közösségi tervezési folyamatnak és járuljon hozzá véleményével a tervezési folyamat sikeréhez!
Mi történik a közösségi tervezés során?
A közösségi tervezés módszertana segítségével az érintettek közvetlenül a tervezőkkel léphetnek kapcsolatba, akikkel együtt, egy vezetett folyamat keretében, közösen dolgoznak és beszélgetnek az elképzelésekről. Az események során a tervező alkalomról alkalomra építi be a tervekbe a közösségtől gyűjtött ötleteket. Az így megszerzett információk alapján alakul ki a további tervezés alapját képező változat.
A közösségi tervezés 3 alkalomból áll, ahol a lakosok szakképzett moderátorok által vezetett, kis csoportos foglalkozás során vázolhatják elképzeléseiket és ötleteiket a tervezők jelenlétében.
Melyik területre vonatkozik a közösségi tervezés?
A tervezési terület érinti a Helsinki út és a Topánka utca kereszteződésében található, eltűnő felüljáró, valamint az ahhoz tartozó fel- és lehajtók területét, a Topánka utcától északra eső panelház homlokzatáig tartó területet és a Topánka utcától délre eső panelházak közötti parkot, egészen a parkoló vonaláig. Fontos tudni, hogy a tervezett intermodális csomópont és területe nem része a közösségi tervezés keretében megvitatandó témáknak, erről a BFK a tervezés előrehaladtával, várhatóan február végén – március elején szervez lakossági fórumot.
Hogyan vehet részt a tervezésben?
A közösségi tervezés egy folyamat, az egyes alkalmak egymásra épülnek, így érdemes minden, de legalábbis minél több alkalmon részt venni. A részvétel feltétele az előzetes, visszaigazolt regisztráció. A regisztráció során kérjük jelölje meg, hogy melyik alkalmakon tud részt venni. Amennyiben valamilyen alkalomra mégsem tudna eljönni, kérjük jelezze felénk. A tervezésben minden regisztrált érdeklődő részt vehet. Regisztrációját külön e-mailben fogják visszaigazolni.