Javulhat a közlekedés a Duna-parton!

Néhány információ az alsó Vízisport utcai támfal építéssel kapcsolatban: évek óta hatalmas probléma volt az alsó Vízisport utca közlekedése és a vízelvezetés kérdése, a Vakvarjú és a gyógyfürdő átadása csak növelte a közlekedési káoszt, s az, hogy az ESMTK évek óta zárva tartja a közpénzen, a lakosság számára megépült parkolót és csupán a fizetős, lakodalmas rendezvényeinek nyitja meg, szintén nem segített a helyzeten.

Ezért is javasoltuk Somodi Klára képviselőtársammal az adott útszakasz forgalomszabályozásának, parkolási rendjének is a felülvizsgálatát. Idén megkezdődött a teljes Gubacsi lakótelep közlekedésfejlesztés koncepciójának készítése, melynek első üteme (a lakossági, intézményi vélemények begyűjtése, forgalomszámlálások, parkolóhelyek felmérése) lassan véget is ér. A lenti útszakasszal kapcsolatos problémákat azonban sürgősen kezelni kellett.

img_20191123_151429.jpgJavaslatomra az Önkormányzat döntése a támfal építésekor az alábbi problémák kezelését szolgálta:

  • a kétirányú, zavartalan forgalom biztosítása;
  • új parkolóhelyek létesítése;
  • a vízelvezetés megoldása;
  • új lejárók építése, a régi lépcsősorok megerősítése, felújítása.

Végigjártam Serbán Viktor közlekedés mérnökkel, a Környezetvédelmi és Városfejlesztési Bizottság szakértőjével a területet. Az építésvezetőtől begyűjtött információk alapján a Csepeli átjáró csomóponttól kezdve végig a támfal mentén létesül aszfaltozott parkoló. A meglévő két lépcső (Téglagyár tér és a Zamárdi utca irányából) mellé a Téglaégető utca folytatásában is új lépcső létesül.

A stranddal átellenes oldalon a meglévő támfal mellé, a Téglagyártó út 21/A garázs bejáratig újonnan létesített támfal mellé, míg a Mediterrán lakópark alatt pedig a már meglévő támfal mellé, az árok feltöltésével létesül parkoló.

Környezetvédőként a rézsű fáinak állapotát is megnéztem: számos magoncot, kisebb cserjét kivágtak a partfal megerősítése és áthelyezése miatt, a fákat pedig statikai okokból gallyazták, hogy a meredekebbé váló rézsűt omlásveszélyét csökkentsék. Az ott dolgozók szerint 10 cm átmérőnél vastagabb fát nem vágtak ki, és a helyszíni bejárás alapján ez így is történhetett. Ennek ellenére a támfal feletti rész zöldfelületét tavasszal rendezni, cserjéket és fákat is kell ültetni, pótolni a felső fasor hiányzó elemeit. S bár az új lépcső építésének tervezésekor figyeltek a fák védelmére, a kivitelezéskor is meg kell védeni azok gyökérzetét.

Serbán Viktor szerint „a Vizisport utcában így létesült parkolók várható legnagyobb kihasználtságát csak a nyári időszakban és bizonyos események idején lehet majd letesztelni. Véleménye szerint a strandszezon ideje alatt a parkolási gondokat a Vizisport utcában most végrehajtott bővítés nem fogja teljes mértékben megoldani, hiszen előfordulhat, hogy bizonyos rendezvények ideje egybecsúszik.

Megfontolandó, hogy a Csepeli átjáró felüljárója környéken hol lehet még parkolókat kisebb anyagi ráfordítással kialakítani. A Vízisport utcában táblák kihelyezésével együtt meg kell tiltani az úttesten való parkolást és ezt bizonyos időszakban ellenőrizni kell, szükség esetén a kezdeti időszakban figyelmeztetéssel, majd pénzbeli szankcionálással is.”

Összegezve: a támfal és a vízelvezetést is biztosító parkolósáv kiépítése nem elégséges megoldás:

  • ki kell alakítani a parkolási rendet,
  • meg kell tiltani az úttestre parkolást,
  • a strand főszezon időszakára el kell készülnie egy újabb parkolónak a Gubacsi híd lábánál,
  • rendezni kell az érintett zöldfelületeket,
  • meg kell nyitni az ESMTK-nak a kerület parkolóját, vagy vissza kell venni tőle a terület üzemeltetését.

Pesterzsébet is csatlakozott az Ez a minimum! programhoz

Ma délután Pesterzsébet is csatlakozott az „Ez a minimum!” programhoz.

Az alkotmány szerint minden közpénzekkel gazdálkodó szervezet köteles a nyilvánosság előtt elszámolni a közpénzekre vonatkozó gazdálkodásával, a közpénzekre és a nemzeti vagyonra vonatkozó közérdekű adatokkal. Az „Ez a Minimum!” kezdeményezés célja, hogy lépésről lépésre átláthatóbbá, számonkérhetőbbé és a civil kezdeményezésekre nyitottá tegye a magyar önkormányzatokat.

nettoyage-vitre.jpgBalog Róberttel és Szőnyi Attila képviselőtársammal még a nyáron csatlakoztunk az Átlátszó.hu, a K-Monitor és a Transparency International Magyarország civil szervezetek által javasolt „Ez a Minimum!” átláthatósági programhoz. 

shutterstock-corruption-01.jpgA választások után pedig most az első, már normál testületi ülésre be is terjesztettük az ezzel kapcsolatos előterjesztésünk. A közösen benyújtott határozati javaslatunk célja az volt, hogy folytassuk Pesterzsébeten a 2015 januárjában megkezdett munkát, növeljük az átláthatóságot és részvételibbé tehessük a döntéshozatalt:

  • a lakosok és az érdeklődő szervezetek könnyen tudjanak tájékozódni az Önkormányzat és a tulajdonában lévő gazdasági társaságok gazdálkodásáról,
  • a költségvetés bárki számára érthető és összehasonlítható formában legyen elérhető,
  • a ciklus közepére pedig bevezethetővé válhasson egy olyan döntéshozatali mechanizmus, amiben az állampolgárok közösen dönthetnek közpénzek egy részének felhasználásáról, vagyis a részvételi költségvetés intézménye.

Javaslatunkra tehát a képviselő-testület megerősítette a 2015. január 22-i döntését a közpénz felhasználás átláthatóságának bővítése, valamint a minél szélesebb körű transzparencia érvényesítése érdekében. Az elmúlt 5 évben sokat tanultunk arról, hogy nem elég a szabályozás, valódi tartalommal is meg kell tölteni az átláthatóságot: ki kell találni azokat a formákat és műfajokat, amivel a száraz adatokból fenntartható, közérdekű információcsere sarjad ki a helyi hatalom és polgárai között.

33264_8_green_economy_slider_forschungsagenda.jpgAz átláthatóság szabályozásán túl annak gyakorlati megvalósítására is hangsúlyt kell fektetni. Nem elég elérhetőnek, hanem megtalálhatónak is kell lennie a gazdálkodási adatoknak, kereshetőnek és könnyen elemezhetőnek. Ráadásul Pesterzsébet költségvetését ne csak megtalálni lehessen a kerület honlapján, hanem könnyen értelmezni is. A polgárok többsége ugyanis nincs tisztában azzal, hogy mire mennyit költ az önkormányzat, és ezek a kiadások hogyan alakultak az előző években, s hogyan alakulnak más, szomszédos kerületek kiadásaihoz viszonyítva.

Ahol ugyanis ismerik mire mennyit költ az önkormányzat és részt is vehetnek a döntésekben, ott sajátjuknak és értéknek tekintik a közösségek tagjai épített és természetes környezetüket. Az elfogadott határozati javaslat:

Határozati javaslat

 

A Képviselő-testület megerősíti 2015. január 22-i döntését, és a közpénz felhasználás átláthatóságának bővítése, valamint a minél szélesebb körű transzparencia érvényesítése érdekében

egyetért azzal, hogy a helyi társadalmi szerveket, és a lakosságot minél szélesebb körben bevonja az Önkormányzat, a Hivatal, valamint az önkormányzati tulajdonú intézmények és gazdálkodó szervek döntéshozatali folyamataiba, ezért kifejezi az Átlátszó.hu, a K-Monitor és a Transparency International Magyarország civil szervezetek által javasolt „Ez a Minimum!” átláthatósági program (a továbbiakban: Program) megvalósítása iránti elkötelezettségét. 

1. A Program megvalósítása érdekében a Képviselő-testület az Önkormányzat működését elsősorban az alábbi területeken tervezi felülvizsgálni, szükség esetén átláthatóbbá és részvételibbé tenni:

    1. a Képviselő-testület és a Képviselő-testület bizottságai üléseinek nyilvánossága;
    2. az Önkormányzat kezelésében lévő közérdekű és közérdekből nyilvános adatokkal kapcsolatos eljárások, az ilyen adatok megismerhetővé tétele;
    3. az önkormányzati költségvetés végrehajtása és az önkormányzati gazdálkodás;
    4. a költségvetés vizualizációja;
    5. részvételi költségvetés bevezetése;
    6. az Önkormányzat által kötött szerződések és az Önkormányzat által kiírt közbeszerzések;
    7. az önkormányzati vagyon kezelése;
    8. az önkormányzati tulajdonú gazdasági társaságok gazdálkodása.

2. A Képviselő-testület felhívja a polgármestert, hogy az 1. pontban szereplő területek mentén tekintse át az Önkormányzat és a részben vagy egészben önkormányzati tulajdonú gazdasági társaságok adatnyilvánossággal kapcsolatos gyakorlatát, különös tekintettel a honlapjukon közzétett adatok körére és a közzétételi eljárás szabályozottságára.

 felelős:           polgármester
határidő:        2020. március 31.

3. A Képviselő-testület felhívja a polgármestert arra, hogy a 2. pont szerinti áttekintés eredményéről készítsen beszámolót, és szükség esetén tegyen javaslatot az 1. pontban foglaltak megvalósításához szükséges képviselő-testületi döntéshozatalra, egyéb intézkedések megtételére.

 felelős:           polgármester
határidő:        az 1. pont szerinti áttekintést követő ülés

4. A Képviselő-testület felhívja a polgármestert arra, hogy amennyiben az 1. pontban foglaltak megvalósítása érdekében költségvetési előirányzat szükségessége merül fel, erre a költségvetés aktuális módosításakor tegyen javaslatot.

 felelős:           polgármester
határidő:        adott