Az óvodák és bölcsődék nyári zárva tartása

Kezdődhet a nyári össznépi gyermek cserebere szervezése – nyilvánosságra hozták az óvodák és bölcsődék nyári zárva tartását.

  • Ki mikor vigyáz a gyerekekre?
  • Miikor jönnek a nagyszülők, bébiszitterek?
  • Mikor mennek táborba, vidékre a a nagynénihez, nagybácsihoz, s mikor költöznek a barátokhoz?

2015-09-22_otthon-apaval.jpgAz Oktatási, Kulturális, Ifjúsági és Informatikai Bizottság döntött az óvodák és bölcsődék nyári zárva tartásáról. Az óvoda nyári zárva tartásáról legkésőbb február tizenötödikéig, a nevelés nélküli munkanapokról legalább hét nappal a zárva tartást megelőzően kell a szülőket tájékoztatni. Így a nem pesterzsébeti olvasóimnak is érdemes lassan érdeklődni az intézményekben róla, soha sem elég korai megtudni mikorra kell a szabadságokat kikérni, átsorolni, kikönyörögni, kizsarolni, kisírni…

Az iskolai nyári szünet alatt jelentősen lecsökken az óvodás gyermekek létszáma is, megkezdődik ugyanis az összszülői nyári társasjáték. Az iskolák utolsó tanítási napja ebben az évben június 15. Az óvodák nyári zárva tartását a kerületi óvodák és tagóvodák ezért június 13-tól augusztus 26-ig tervezték a szülők igényeit és a bölcsődék zárva tartását is figyelembe véve.

A nyári zárva tartás 11 hetet jelent, amely felosztásra került az óvodák és tagóvodák között a folyamatos óvodai ellátás figyelembevételével. Az óvodák nyári zárva tartását a mellékelt táblázat tartalmazza.

Amennyiben a szülők óvodai ellátást igényelnének gyermekeik részére a zárva tartás ideje alatt, azt az intézményvezetők a telephelyeken, illetve a közeli óvodákban meg tudják oldani.

gyermekkel_dolgozni.jpg

A bölcsődék nyári zárva tartása:

screenshot_2016-01-28_10_40_12.png

Tartsd életben! – életmentő készülék a Tátra téri piacon

Tartsd életben!

Életmentő készüléket (defibrillátort) kap a Tátra téri piac: a lakossági és képviselői jelzéseink nyílt fülekre találtak, a piacot üzemeltető Integrit XX Kft. már meg is rendelte a készüléket, a jövő héten érkezik, s a szükséges oktatás után kihelyezésre is kerül néhány figyelemfelkeltő táblával.

defi_3.jpgJanuár 9-én rosszul lett a Tátra téri piacon egy vásárló, sajnos a kiérkező mentő már nem tudott segíteni rajta. Információim szerint az elhalálozás oka tüdőelégtelenség volt, így nem segített volna rajta szakszerű és gyors defibrillálás sem.

defi_1.jpgA piacon segítők, telefonálókat és intézkedőket azonban így is a reménytelenség, a tanácstalanság blokkolta. Többen felvetették ha a piacon elérhető lenne egy defibrillátor és az ott dolgozókat felkészítenék hasonló esetek kezelésére akkor segíthettek volna, akkor tudják hová forduljanak, mit tegyenek. Ha táblák segítik a vásárlókat akkor feloldható a pánikhelyzet miatti görcs, s gyors. érdemi segítséget nyújthatunk egymásnak vészhelyzetben is.

A lakossági jelzések nyílt fülekre találtak, a piacot üzemeltető Integrit XX Kft. már meg is rendelte a készüléket s a jövő héten a szükséges oktatás után kihelyezésre is kerül. Köszönet Potoczky Attilának a társaság ügyvezetőjének, Kovács Eszter és Somodi Klára képviselőtársaimnak a gyors és hatékony munkáért!

A szívmegállás még nem azonos a szívhalállal, de a beavatkozás hiánya azt eredményezi.

A keringésmegállások döntő hányadát hirtelen szívhalál okozza, emellett a légzés zavara (pl. fulladás) csupán az esetek kis százalékában fordul elő. A hirtelen szívhalál Magyarországon vezető halálok. Évi 50.000 haláleset szív-keringési eredetű okból következik be. Ebből 20.000 eset a kórházon kívül történik. Ezen esetek 65-85%-ában kamrai szívritmuszavar, ún. kamrafibrilláció áll a háttérben, melyet a szívizomzat kaotikus elektromos tevékenysége jellemez, ami lehetetlenné teszi a szív normális mechanikai működését.

A kamrafibrilláció egyetlen hatásos kezelési módja a defibrillálás, mely során áramot vezetnek keresztül a szíven.

Az újraélesztés ABC-jét minden laikusnak ismernie kell, mert adott esetben alkalmazása életet menthet. A BLS (Basic Life Support) kifejezés az alapszintű, illetve eszköz nélküli újraélesztésre utal. A BLS célja a légzés és a keringés biztosítása, míg a terápia elkezdéséhez szükséges eszközök illetve a szaksegítség a helyszínre nem érkezik. Az újraélesztés legfontosabb lépései.

Automata defibrillátor használatával azonban kevésbé gyakorlott segítők is el tudják látni az újraélesztést. Az AED-k (automata külső defibrillátorok), melyek elektródákkal a beteghez csatlakoztatva képesek a szívritmus elemzésére, kommunikálnak az elsősegélynyújtóval, kamrafibrilláció észlelése esetén figyelmeztetnek az elektrosokk szükségességére, és nekünk, életmentőknek csak engedélyezni kell egy gomb megnyomásával az életmentő áramütést, a teljesen automata készülékek esetében ez utóbbira sincs szükség. Ez utóbbi kerül ki a Tátra téri piacra is.

defi_2.jpg

Vigalmi negyed árnyékában

Már a sokadik piroslámpás negyedből származó hűtőmágnest kaptam amszterdami kiruccanásról hazaérkező ismerőstől. Gondolhatok bármit arról, hogy miként válhat elfogadott szimbólummá a prostitúció, mit jelent ennek legalizációja (s miért tartom ezt elfogadhatatlannak), ettől még tény: Amszterdam türelmi zónája turisztikai látványosság, míg Budapest vigalmi negyede egy hatalmas illegális hulladéklerakó. A főváros piroslámpás negyedében – ami valójában egy kisebb facsoporttal övezett cserjést jelent – nappal csak a használt kotonok, papírzsebkendők és papírtörlők mutatják, mi is történhet itt sötétedés után, amúgy csupán a megszokottnál is rendezetlenebb szeméttelepként üzemel. 

Jelenleg Budapesten a rákospalotai Felsőkert utca, a ferencvárosi Szabadkai út, a kőbányai Gyógyszergyári út, valamint a budafoki Kamaraerdei út egyaránt türelmi zónának számít, ahol legálisan dolgozhatnak a prostituáltak.

Véleményem szerint a türelmi zónák kijelölése nem megoldás, hiszen a prostituált maga is áldozat, és a törvénynek nem szabadna még ennyire sem elősegíteni e tevékenység legalizálását. A Szabadkai úton létesített türelmi zóna azonban emellett számos más sebből is vérzik, egy rozsdaövezet szélén található Ferencvárosban, Pesterzsébet legnagyobb lakótelepe mellett. Budapest „piros lámpás negyedét” mindenféle infrastrukturális létesítmények kiépítése nélkül engedélyezték, se WC-k, se tisztálkodási lehetőségek, se egyéb higiéniai feltételek nem biztosítottak.

Ennek köszönhetően Budapest vigalmi negyedét valójában néhány fa és egy kisebb cserjés jelenti Ferencváros mintaértékű közösségi kertjének kerítése mellett. A „légyottok” helyszíne azonban a legkevésbé sem tűnik romantikusnak: használt kotonok, injekciós tűk, papírzsebkendő-hegyek, zsákban kihordott illegális kommunális hulladék, szemét szemét hátán.

Nyilván nagy kérdés, hogy az Illatos úti Vegyi Művekhez közeli közösségi kertben milyen minőségű a talaj, s szennyezett-e a talajvíz. Ezt a kertet üzemeltetők annak idején nagyon remélem teljes körűen bevizsgálták, de azt nehezen tudom felfogni, hogy Ferencváros Önkormányzata miként képzeli, hogy egy illegális hulladéklerakó mellett működik Dél-Pest legnagyobb kertje.

Ferencváros Önkormányzata becsukja a szemét, hogy ne bántsa a … A Szabadkai út és környezete ma valójában gazdátlan terület, senki nem törődik zöldfelületével, sem az illegális hulladék elszállításával. A terület Pesterzsébet szélén található, az itt élőket zavarja a park rendezetlen állapota, az illegális lerakó. A ferencvárosi közösségi kertben több pesterzsébeti is igényelt parcellát, közös igényünk tehát az egészséges, tiszta környezet biztosítása. Mivel önkormányzati feladat ennek a kérdésnek a rendezése, ezért levelet írtam Ferencváros jegyzőjének, hogy oldják meg az illegális hulladék elszállítását, s biztosítsák az adott zöldfelület gondozását.

Jelentsd be az illegális hulladéktelepeket nekünk, mi segítünk, hogy eltűnjön! 

A környezet értékeinek és a lakosság egészségének megvédése az állam felelősségi körébe tartozik. Az egészséges környezethez való alkotmányos jog biztosítása a hatályos alaptörvény és a vonatkozó alkotmánybírósági határozatok szerint is az állam alkotmányos kötelezettsége, amelynek nem tesz eleget.

Ezért indítottuk el a gazdátlan vegyibombák felszámolása céljából a veszélyes hulladék bejelentő oldalt. Vállaljuk, hogy a bejelentéseitek alapján utánajárunk bárhol is található az országban, majd kezdeményezzük és nyomon követjük az államnál az egészség- és környezetkárosító méreglerakatok felszámolását.

Küldd el nekünk az űrlap segítségével az információkat az illegális hulladéklerakatokról, hogy együtt tegyünk egy szebb, egészségesebb, élhetőbb világért! 

Jelentsd fel a szomszéd vegyi bombáját Te is!

Illatos úti szennyezés: a történetnek még nincs vége – Illegális vegyi bomba bejelentő oldalt indítunk.

Pesterzsébeti és kispesti képviselők, Baranyi Kriszta és a Greenpaece céltudatos munkájának köszönhetően elszállították az utolsó hordót is az Illatos úti Vegyiművek területéről. A IX. kerületi telephelyről 2493 tonna veszélyes hulladékot szállítottak el. Azok többségét – 1870 tonnát – már meg is semmisítették, a maradék megsemmisítése a nyáron befejeződik. 

A PM szerint azonban a földfelszínen lévő méreg elszállításával nem oldódott meg az Illatos úti vészhelyzet, ez csak az első lépés. A kormánynak az indokolatlan önfényezés helyett teljes kármentesítésre, országosan pedig a környezeti károk felszámolását lehetővé tevő pénzügyi források biztosítására és a környezetbiztonság garantálására kellene törekednie. Elmaradt az Illatos úti vegyszerbotrány kivizsgálása és az államigazgatási hanyagság felelőseinek számonkérése is.

Ne felejtsük el: csak a sajtó, a lakosság és az ellenzék kitartó nyomására kezdtek hozzá a hordók elszállításához. A felszínen lévő szennyezés eltakarítása azonban nem elég, a mérgek nagyobbik része ott maradt, és a szennyezett talajt és talajvizet is meg kell tisztítani.

Az elszállítás nettó 1 milliárd 661 millió forintba került. A költségeket a tulajdonosoknak kellett volna állniuk, ők azonban fizetésképtelenséget jelentettek még 2007-ben. Maga a kármentesítés és a környező szintén veszélyes üzemek lakott területeken kívülre telepítése előzetes becslések szerint ennek többszöröse lesz.

Tarnai Richárd Pest megyei kormánymegbízott szerint csaknem kétezer olyan helyszín van az országban, ahol az Illatos útihoz hasonló jellegű munka folyt az elmúlt évtizedekben. Ilyen például a nyáron feltárt soroksári illegális lerakat is, és a selypi azbesztszennyezés ügyei is,

Ezeknek az Illatos útihoz hasonló gazdátlan méreg lerakatoknak esetében is a közvetlen veszélyhelyzet elhárítása, a környezet értékeinek és a lakosság egészségének megvédése az állam felelősségi körébe tartozik. Az egészséges környezethez való alkotmányos jog biztosítása a hatályos alaptörvény és a vonatkozó alkotmánybírósági határozatok szerint is az állam alkotmányos kötelezettsége, amelynek nem tesz eleget.

Ezért a Párbeszéd Magyarország a gazdátlan vegyibombák felszámolása céljából veszélyes hulladék bejelentő oldalt indít a honlapján. A PM vállalja, hogy az emberek bejelentései alapján utánajárnak bárhol is található az országban, és kezdeményezik az államnál az egészség- és környezetkárosító méreglerakatok felszámolását.

Az oldal innen elérhető.

unnamed_9.jpg

Tavaly nyáron tártam fel a Lenke – Bólyai utca sarkánál található, soroksári illegális hulladéktárolót, kezdeményezésünkre és a média érdeklődésének köszönhetően Soroksár Önkormányzata 4 év után intézkedik, 15 millió Ft forrást biztosított a kármentesítésre és méréseket végez a. A Lenke-Bólyai sarkán lévő lerakat kármentesítésére egyelőre úgy tűnik Soroksár Önkormányzat egyedül is képes, de más helyeken erre az adott önkormányzatok egyedül nem képesek. A szennyező anyag azonban a nyakukon maradt, úgyhogy nekik kellene állniuk a költségeket és gondoskodni a kármentesítésről és a hulladékok elszállításáról.

A kormány szerint a kármentesítés költségeit ezekben az esetekben a tulajdonosoknak kell viselniük, az ő kötelezettségük lett volna a jogszabályokat betartani, hogy ne tároljanak veszélyes hulladékot.

A szennyező fizet elve azonban a Nemzeti Együttműködés Rendszerének keretében nem érvényesülhet. A büntetőfeljelentések és polgári perek indítása után is csak évek múlva születnek határozatok. A 2016-os költségvetésben azonban még sincs egyetlen fillér sem a környezeti kármentesítésre.

Ezért a PM a tavaly nyáron benyújtott, ősszel leszavazott Országos Környezeti Kármentesítési Alap létrehozására vonatkozó költségvetési törvényt módosító törvényjavaslatát ismét benyújtja. Javaslatunk egy 5 milliárdos környezeti kármentesítési alap létrehozásáról szólt, amit a szennyezők és kockázatos ipari tevékenységet végzők töltöttek volna fel. Ez az alap lehetővé tenné a mérgező telepek felszámolását, az egészséges és biztonságos környezet kialakítását.

Ön mire költene, stadionra vagy az Illatos út kármentesítésére?

A pesterzsébeti FIDESZ mégis inkább stadionra költene és nem az Illatos út kármentesítésére?

Vadul nekiment Orbánnak a kerületi fidesz-frakció. Szerintük az Illatos úti Vegyi Művek mégsem veszélyeztette az itt élőket, s minden kármentesítésre fordított forint kárba veszett. A sors fintora, hogy miközben a január elejére valóban eltakarították a hordókat a Budapesti Vegyi Művek területéről és napokon belül ünnepélyesen is bejelenti Tarnai Richárd, hogy befejeződött a mérgek elszállítása a BVM Illatos úti telepéről,

„December 18-ig 2283 tonna mérgező vegyi hulladékot szállítottak el, jelenleg már csak a két hivatalos veszélyes hulladék tároló összefolyóinak szivattyúzása folyik, utómunkálatok (aknák befedése) zajlik. Minden ki van takarítva, harminc éve nem nézett így ki a gyár!” – írja Baranyi Kriszta ferencvárosi képviselőtársam a Facebookon.

addig a helyi fideszes politikusok még mindig tagadják a környezetszennyezést.

gas-mask-check--large-msg-130583939007.jpgMárpedig az Illatos út nem büdös, nincs környezetszennyezés, ez csak a baloldali politikusok média és hecckampánya. Minden erőfeszítés Pesterzsébet Önkormányzata és a helyiek részéről: talaj-, rétegvíz-, por- és légszennyezettség mérések, a lakosság tájékoztatása, a kármentesítéssel kapcsolatos egyeztetések mind hiábavaló és haszontalan dolgok voltak. S cseppet sem örvendetes, hogy ennek költségeit az önkormányzatnak kellett fizetnie. Ezt a pénzt bizony lehetett volna más, jobb célra is költeni. Stadion sem épült már évtizedek óta a kerületben, nyilván fordíthatták volna inkább arra. Így foglalható össze a pesterzsébeti FIDESZ véleménye az Illatos úti szennyezéssel kapcsolatban.

Kaiser Gyuri fideszes képviselő szerint az Illatos úti telepen az utóbbi évtizedekben történt szennyezések nem veszélyeztetik Pesterzsébet lakosságát, közvetlen egészségkárosodást okozó hatásuk sincsen. Az elmúlt időszakban a baloldal, különösen Csaszny és Mach képviselőtársai által folytatott médiakampánynak egyetlen oka volt, a politikai haszonszerzésből elkövetett hisztéria és pánikkeltés. Öröm számára, hogy a politikai akció, hasonlóan a baloldal jelenlegi tevékenységéhez kudarcot vallott. 

Ez OK, de Baranyi Kriszta képviselőtársam miért maradt ki a sorból? Bástya elvtársat már meg sem akarják ölni? A helyi fidesz egyetlen napilapot sem olvasott, egyetlen az üggyel foglalkozó híradót sem nézett meg? Mibe került volna, ha elismerik ebben a „ronda hisztériakeltésben” ő is benne van nyakig? Hogy neki is köszönhető, hogy végre elindultak a hordók a BVM területéről?

A helyi FIDESZ sokadszorra csinál magából bohócot és bizonyítja be, képtelen a kerület érdekében felülemelkedni a pártpolitikán. Számukra ugyanis fontosabb volt nemet mondani a közös munkára, mint együttműködni az itt élők egészségének védelmében. Nem akarják, hogy pesterzsébetiek tudjanak arról, hogy mekkora veszélyben élnek a BVM miatt.

Pedig annak, hogy most már végre történt érdemi intézkedés a pesterzsébeti képviselők is aktív részesei voltak. S ígérem ezentúl is árgus szemekkel figyeljük, hogy minden az itt lakók egészségének megőrzése érdekében történjen.

11153446_937698742917572_73499782_o.jpgA testület többsége decemberben ennek ellenére megszavazta az előterjesztést, így folytatjuk a talaj- és rétegvíz- méréseket a kerületben.

Ősszel talajvíz vizsgálatot végeztettünk a kerület több pontján a szennyezettség felmérése és az esetlegesen a Budapesti Vegyiművek Illatos úti telephelyéről származó szennyezőanyagok jelenlétének felderítése érdekében. A Bálint Analitika Kft. végezte a szeptemberi testületi ülésen megszavazott méréseket, melyek kiértékelését követően rövid írásos szakvéleményt nyújtott be. A mérési eredmények megnyugtatóak és az eddigi ismereteinket igazolják.

A lakott területekről vett talajvíz mintákban Vegyiművekhez köthető eredetű szennyezőanyagok – a vizsgált paraméterek szerint -kivétel nélkül határérték alatt voltak jelen. A lakóövezeteken kívül, a Határ út mentén a IX. kerület területéről vett minták azonban már jelentős szennyezést mutattak, melyek a 2011-ben leállt kármentesítési eljárás folytatását és fejlesztését teszik szükségessé, a szennyezőanyagok lakott területre való eljutásának megakadályozása érdekében.

A mintavételezés folytatása azért fontos, mert az eddigi mérések azt mutatják, hogy Ferencvárosban a mostani mérések alapján nagyon szennyezett a talajvíz, míg Pesterzsébeten a megmintázott kutakban nincs a Budapesti Vegyiművek területéről talajvízzel terjedő határérték feletti szennyezés. Megnyugodhat tehát a kerület lakossága, úgy tűnik az Orbán-kormány idejében teljesen leállt, de néhány évig működő kármentesítési projekt hasznosnak bizonyult és a szennyeződés nem terjedt el Pesterzsébet centruma felé.

A Határ úthoz közelebbi területeken ennek ellenére mérnünk kell és biztosítani azt, hogy pontosan meghatározható legyen: Pesterzsébet teljes lakóövezetében nem szennyezett a talajvíz, vagy legalábbis nem oly mértékben amely veszélyeztetné a lakosságot és a környezetet.

Miért fontos még a mintavételezés folytatása? Azért mert a Duna irányába sem most, sem máskor nem folyt mintavételezés és az elmúlt, 2011 előtti kármentesítési folyamat abba az irányba nem terjedt ki.

A kerületi ÁNTSZ felhívása értelmében a Vegyiművek tevékenységétől függetlenül sem szabad ivóvíz és/vagy fürdési céllal használni a talajvíz kutakból származó vizet, hiszen ezek a kutak nem szolgáltatnak ivóvíz minőségű vizet. Ezen kutak vize bármikor szennyeződhet bakteriológiai és kémiai szennyezőkkel, illetve a talajvízzel további (a Vegyiművektől független) szennyeződések is bekerülhetnek a használatuk során, így ilyen célú felhasználását a talajvíz kutakból származó víznek erősen ellenjavallott.

Aki a Határ úthoz közel eső területen, vagy az Illatos úttól a Duna-part felé lakik és fúrt kutat használ, vagy azzal rendelkezik és részt venne a vizsgálatban (szeretné ha az Önkormányzat ingyenesen bevizsgálja a kút vízminőségét) az kérem jelentkezzen!

email: mach.peter@pesterzsebet.hu

276/2015. (XII. 03.) Ök. sz. határozat

A Képviselő-testület

1./ a Budapesti Vegyiművek Zrt. „FA” Illatos úti telepe kapcsán beszerzett mérési eredményekről és újabb információkról szóló beszámolót elfogadja.

2./ megállapítja, hogy indokolt és eredményes volt a képviselő-testület egyértelmű kiállása a Budapesti Vegyiművek Zrt. „FA” területén tárolt környezetszennyező és veszélyes anyagok sürgős elszállítása és hatástalanítása érdekében.

3./ felkéri a polgármestert, hogy a XX. kerületi lakott területen kimért szerves vegyületek vizsgálatát folytassa, illetve a Határ út közelében további helyszíneken végeztessen talajvízvizsgálatot a lakosság és a környezet további védelme érdekében.

Felelős: Szabados Ákos polgármester

Határidő: azonnal

Előzmények:

Valami bűzlik Ferencvárosban

A FIDESZ nem ad pénzt kármentesítésre, hiszen az Illatos úton is minden rendben van

Illatos út: mérgezett területek, lapító hivatalok

Kés, villa, olló – mérgekkel játszani nem jó!

Pusztítóbb-e a magyar foci az Illatos úti vegyibombáknál? 

http://machpeter.blog.hu/2015/04/21/patthelyzet_egyelore_nincs_aki_elszallitsa_a_veszelyes_hulladekot_az_illatos_utrol

http://machpeter.blog.hu/2015/04/17/stadionok_helyett_tiszta_ivovizet

http://machpeter.blog.hu/2015/04/11/meddig_buzlik_meg_az_illatos_ut

Ők lopnak, mi dolgozunk!

„Legelemibb célunk rácáfolni arra a mélyen rögzült tévhitre, amely szerint ép eszű és erkölcsű embernek nem szabad politizálásra adnia a fejét. Akkor mondhatjuk magunkat sikeresnek, ha közéleti szereplésünkkel hozzájárulunk ahhoz, hogy az állampolgárok visszanyerjék hitüket az elvhű, polgárbarát, közérdeket szolgáló, tisztességes politika lehetőségében.”

Ehhez pedig hozzátartozik, hogy a választók felé kötelességünk elszámolni éves munkánkról. Fontosnak tartom, hogy az állampolgárok ne csak közvetve, hanem. Ha az állampolgár látja, hogy a körzetében milyen kezdeményezések és programok indultak el, és valósultak meg az önkormányzati képviselője által, ha időről időre közvetlenül is részt vehetnek a helyi döntéshozatalban erősíti az adott közösséget. Ezért javasoltam már 2013 tavaszán, hogy Pesterzsébet képviselői évente számoljanak be tevékenységükről, körzetükben végzett munkájukról, megvalósuló kezdeményezéseikről, programjaikról s ehhez biztosítson felületet Pesterzsébet Önkormányzata. a pesterzsebet.hu felületén. A jogi és az oktatási bizottság 2015 őszi döntéseinek, munkájának köszönhetően ez végre megvalósult.

A munkámról folyamatosan havi rendszerességgel blogomon számolok be, ezért az éves beszámolóm is ezekre az írásokra épít, számos eleméhez csatoltam olyan linket, amire kattintva az adott javaslatról, ügyről hosszabb írást is olvashat.11693913_1073741302659229_255970840237459015_n_1.jpg

Képviselői beszámoló – 2015

Mach Péter

önkormányzati képviselő, a Környezetvédelmi és Városfejlesztési Bizottság elnöke

a Gazdasági Bizottság, illetve a Jogi és Közbiztonsági bizottság tagja

2. egyéni választókerület (Mediterrán lakópark- Pesterzsébeti lakótelep- Gubacsi lakótelep) képviselője

e-mail: mach.peter@parbeszedmagyarorszagert.hu

Blog: http://machpeter.blog.hu/

Facebook: https://www.facebook.com/machpeter.oldala/

Vagyonnyilatkozataim és képviselői beszámolóim innen letölthetőek.  

A beszámolót négy részre tagoltam:

  1.  Néhány kiemelt kerületi üggyel külön foglalkoztam.
  2. Testületi előterjesztések, módosító indítványok
  3. Bizottsági munka
  4. Választókörzet fejlesztései

KIEMELT ÜGYEK

1 A) NO MUTYI!

1044129_10201430557344704_1914910390_n.jpgA kezdeményezésemre Pesterzsébeten is elfogadták egy új átláthatósági szabályozás kidolgozását. A közpénzekkel történő átlátszó gazdálkodás egyik legfontosabb eszköze annak, hogy visszatérjen az emberek politikába vetett bizalma. Egyben ez a legjobb megelőző, visszatartó eszköz a korrupciós piszkos kezek ellen. A pesterzsébeti döntésnek köszönhetően, közösen, a hivatallal együttműködve új rendszerét alakíthattuk ki az információk biztosításának és a közérdekű adat-kikéréseknek. Részvételiség ugyanis csak ott van, ahol az helyi lakosok az információkhoz hozzá férhetnek, bölcs döntések ugyanis csak a kellő tudás birtokában hozhatóak. http://machpeter.blog.hu/2015/01/24/pesterzsebet_onkormanyzata_is_atlathatobba_valik

 1 B) Közösségi kert

kozossegi_kert_3.jpgPesterzsébet önkormányzata a kezdeményezésemre két éve úgy döntött, támogatja közösségi kertek létrejöttét a kerületben. A Duna-part rekonstrukciójának részeként pedig most meg is valósul. A kertet egy közösségi tervezés projekt keretében hozzuk létre, úgy hogy a kert funkcióiról, formavilágról is annak használói, a lakóközösség tagjai , az itt kertészkedők dönthetnek. Az első lakossági fórumon és a tervezési folyamat első szakaszán már túl is vagyunk, tavasszal birtokba vehetjük a kertet.

http://machpeter.blog.hu/2015/06/27/csatlakozz_kozossegi_kertet_epitunk_a_duna-parton

1 C) Méreglerakatok, bűzszennyezések a kerület határán

Három hasonló ügyben is dolgoztam az elmúlt évben:

Illatos út

karmentesites.jpgA környezetvédelmi bizottság elnökeként többször napirendre vetettem a kérdést. Pesterzsébeten összesen 14 ponton mérte meg az Önkormányzat a talajvíz minőségét, a Greenpeace-szel együttműködve pedig a szállópor szennyezettségét mértük meg. A mérési eredmények megnyugtatóak, és az eddigi ismereteinket igazolják. A lakott területekről vett talajvíz mintákban Vegyiművekből származó szennyezőanyagok kivétel nélkül az ivóvizek minőségéről szóló jogszabályi határérték alatti koncentrációban voltak jelen. Az elmúlt egy év munkájának köszönhetően január elejéig elszállítják a területről az utolsó méreghordót is. Majd megkezdődhet a terület kármentesítése is.

http://machpeter.blog.hu/2015/09/18/illatos_ut_mergezett_teruletek_lapito_hivatalok

http://machpeter.blog.hu/2015/07/05/hosegriado_van_de_meddig_maradnak_helyukon_a_del-pesti_vegyi_bombak

Felszámolják a soroksári illegális lerakót

20150619_101521.pngPesterzsébeti képviselők kezdeményezésének és a média érdeklődésének köszönhetően Soroksár Önkormányzata 4 év után végre intézkedik, 15 millió Ft forrást biztosít a kármentesítésre és méréseket végez a Lenke – Bólyai utca sarkánál. Bár az Illatos úti Vegyi Műveknél kisebb környezetszennyezésről van szó, a telephely azonban jóval közelebb van a lakóházakhoz, pesterzsébeti lakóövezet közvetlen szomszédságában található. Olajjal szennyezett alapzat, széttört vegyszeres üvegek, rothadó hordók, szétfolyó akkumulátorok és elemek. A telepet csak egy kerítés választja el a soroksári erdősávtól és az utca túloldalán pedig családi házak találhatók. Számos ponton szembetűnő a hasonlóság a két terület között: a legrosszabb állapotban is a laboratóriumi vegyszerek vannak, a fémhordók itt is rohadnak, a műanyaghordók repednek, a zsákok szakadnak, a betonra itt is kifolyt a hordók tartalma.

A Centrum TV-vel közösen bementem a telepre és felvételeket készítettünk a környezetszennyezésről. http://centrumtv.hu/watch.php?vid=8c2163442

Köszönet az ügyet felkaroló újságíróknak, Csaszny Marci képviselőtársamnak és minden együttműködőnek!

http://machpeter.blog.hu/2015/07/16/megkezdodhet_a_soroksari_veszelyes_hulladeklerako_felszamolasa

Soroksári úti bűzszennyezés

http://machpeter.blog.hu/2015/11/03/a_kormanyhivatal_nem_lat_nem_hall_nem_szagol

http://machpeter.blog.hu/2015/10/29/budosben_meg_nem_fagyott_meg_senki_108

http://machpeter.blog.hu/2015/10/23/valami_buzlik_ferencvarosban_528

1 D) Természetvédelem:

 
Idén három helyszínen is tartottunk takarítási akciót a kerületben.

blog-header.jpg

1 E) Menzareform:

food_3_1.jpg2012 őszén kezdetem először foglalkozni a pesterzsébeti menzakérdéssel, mert szeptemberben a szülők jelezték, hogy ismét romlott az óvodákban az ebéd minősége. Három év hiába való küzdelme után végre nem vagyok egyedül, az első ciklusukat kezdő baloldali képviselőtársaim értetlenül álltak ugyanis azzal a hatalmas szülői panaszáradattal szemben, ami már a testület felállítást követően megjelent. Szülőként, óvodai pedagógusként pedig megértették: valami nagy baj van Pesterzsébeten a menzával és foglalkozni kell az üggyel. Az intézményekből éhesen távozó óvodások és iskolások, az ehetetlen meleg ételről inkább lemondó kisnyugdíjasok száma aggasztó méreteket öltött. Valami elpattant a képviselőtársaimban: elérte azt a színvonalat (a béka segge) a pesterzsébeti közétkeztetés, hogy azonnali cselekvésre szánta el magát a képviselő-testület baloldali többsége. Januárban a most beérkező tapasztalatok alapján cselekvési terv készül, s remélhetőleg szolgáltató váltás.

 Testületi előterjesztések, módosító indítványok

2 A) Éljen a bolhapiac!

A Fabatka Piac, Pesterzsébet első bolhapiaca áprilistól a hét minden napján kinyithat. A képviselő-testület mai döntésének köszönhetően a Vörösmarty téri piac területéből lezártak 224 m2-t, hogy ott a pesterzsébeti lakosok, szervezett formában, ellenőrzött módon árusíthassanak.  A pénz, amit egy munkanélküli, kisnyugdíjas, vagy keményen dolgozó kisember kap, nem nevezhető soknak. S bár Zsiga Marcell óta tudjuk 47 ezerből is meg lehet élni, gyakori kérdés miből lehet pénzt csinálni, „hogy teremtse elő az ember azt a kis összeget, amivel segíthet a szűkös anyagi helyzetén? Jár az ember agya, zakatol, a hangulata hullámzó, nem tudja, mitévő legyen, hiszen minden nap avval a lehetetlen helyzettel találja szembe magát, kitől kérjen segítséget, esetleg kölcsön, hogyan kerüljön vissza a gépezetbe apró csavarként? Ezért is tartom fontosnak a határozatba befogadott javaslatomat, amelynek köszönhetően a Pesterzsébet-kártyával rendelkező, kerületi nyugdíjasok kedvezményben részesülnek s így alacsonyabb helypénzt kell fizetniük. Ugyanis bár megélni nem lehet belőle, de sokaknak nagyon fontos jövedelem-, nyugdíj-kiegészítés a bolhapiacozás.

http://machpeter.blog.hu/2015/03/13/eljen_a_bolhapiac_758

2 B) Stadion helyett futópályát!

stdionos_1.jpgA képviselő-testület márciusi ülésén döntött és azóta fel is épült egy „fittpark” a Kulcsár-lakótelepen, egy gumiburkolatú futópálya veszi körül a középre épített sportpályákat. A futópályát és a kosár és focipályákat a szomszédos általános iskola tanulói, az ESMTK birkózószakosztályának sportolói és az itt élők közösen használhatják. A kerületi futótársadalom jelentős része azonban eddig is és ezt követően is máshol fog futni és azt kérték a képviselő-testülettől, hogy további futópályák kialakítását is kezdeményezzük. Módosító indítványom alapján jövőre folytathatjuk a futópályák tervezését a kerület más pontjain is.

http://machpeter.blog.hu/2015/04/09/stadionok_helyett_futopalyakat

2 C) Kutyabarát közintézményeket Pesterzsébeten!

metro_8.jpgA közösségi együttélés alapvető szabályairól és ezek elmulasztásának jogkövetkezményeiről szóló rendelet megalkotásakor számos állat-, és természetvédelmet erősítő módosítóindítványt nyújtottam be.  Énekesmadarak etetéséről, illetve kóbor macska, kutya, vadászgörény etetéséről., amennyiben az etetés az állat befogásának céljából történik és az etető biztosítja a kóbor állat megfelelő elhelyezését vagy tartását.

Illetve az állatbarát intézmények kialakításának lehetőségéről: hosszú távon ugyanis a kerület érdeke, hogy a ma még többségében ridegen, udvarokban tartott kutyák, gondozott és jól nevelt házi állattá, társsá váljanak. Ebben segíthet ha intézményeink közül az arra alkalmasak állatbarát munka- és szolgáltatóhellyé válnak. Másrészt az eredeti szabályozás az óvodák, iskolák, intézmények kis- és díszállatait is tiltanák.

 Bizottsági munka:

A Környezetvédelmi és városfejlesztési bizottság elnökeként számos napirendet javasoltam, tájékoztatókat szerveztem. Az elmúlt huszonöt év megszokott eljárásrendjét kissé megbolygatva a bizottság tagjainak és szakértőinek segítségével az elmúlt évben sikerült a kerület környzetvédelmi és vársofejlesztési problémáit feltérképeznünk, végigbeszélnünk. Koncepciók, rendezési tervek készültek, közösségi tervezési projekteket indítottunk, támogattuk a Kiserdő védetté nyilvánítását.

S persze idén is kiírtuk a Madarak és Fák Napi pályázatot, illetve a Pesterzsébet Környezetvédelméért díjat is kiosztottuk.

http://machpeter.blog.hu/2015/05/13/madarak_es_fak_napja_316

http://greenfo.hu/hirek/2015/11/15/dijaztak-a-zoldito-pedagogust

Javaslatomra az alábbi témákat vettük végig és tárgyaltuk meg:

  • Tájékoztató kerület hulladékkezelésének és a szelektív szigetek állapotáról, a házhoz menő szelektív gyűjtés tapasztalatairól
  • A Pesterzsébeti Első Közösségi Kert terveit, működtetési koncepcióját.
  • Tájékoztató a kerület fásítási és parkgondozási feladatairól.
  • Tájékoztató Határ úti erdő sáv illegális hulladék problémájáról.
  • Tájékoztató a kerület rövid és hosszútávú energetikai koncepciójáról
  • Egyeztettünk a BKK stratégiai és innovációs részlegével a kerületi villamosvonalak, a HÉV fejlesztési lehetőségeiről, és a 23-as busz menetrendjének átalakításáról.
  • A Topánka utcai pavilonsor területének rendezési terve.
  • Tájékoztató a kerületi kutyafuttatókról, szemetesekről.Illegális hulladékproblémák a kerületben
  • Tájékoztató a Dél-pesti szennyvíztisztító működéséről, bűzproblémáról. (Helyszíni bejárás)Duna-part rehabilitációja

 Választókörzet fejlesztései, helyi ügyek

Az elmúlt évben arra törekedtem, hogy minél több alkalommal tudjak a körzetemben élőkkel személyesen, interneten vagy telefonon kapcsolatot tartani. Személyes találkozókon jellemző módon olyan ügyek szoktak felmerülni, amelyeket sokkal egyszerűbb orvosolni (pl: szemét elszállíttatása), vagy néhány tanáccsal megoldani. Az is sűrűn elő szokott fordulni, hogy körbekerékpározom a területhez tartozó utcákat, hogy lássam hol halmozódott fel illegális hulladék, hol kell kátyúzni, hol nem megoldott az akadálymentesítés, hol nő a parlagfű. Sajnos számos probléma, panasz esetén többször neki kell futnom mire eredmény születik, hiszen nem csupán rajtam, vagy a jó szándékon múlik a megoldás.

A választókerületben idén számos fejlesztés megvalósult:

  • Folytatódtak a 2014-ben megkezdett iskolai felújítások, korszerűsítések.
  • Javaslatomra kutyafuttató épült a Zodony utcában.
  • Bővítettük a gyermekjátszóteret a Babaparkban, az uszoda mellett.
  • Egy kerületi mecénásnak köszönhetően megújult a Topánka utca zöldfelülete: öntözőberendezést kapott és virágba borult.

4 A) Gyalogátkelőhely a Zodony utcában

blogra_5_1.jpgA BKK – buszvezetői kérésére – felmaratta az egyetlen gyalogátkelőt, amely akadálymentes megközelítést biztosított Pesterzsébet vasútállomásához és biztonságos gyalogos forgalmat biztosított a Duna-parti lakótelepek és sportintézmények és a centrum között. Javaslatomra az új, most már szabályos és közvilágítással, táblákkal kiegészített zebra tervezése megtörtént és jövőre el is készül.

4 B) Nem lesz stadion!

Egy három éve húzódó történetet zárt le októberben Pesterzsébet képviselő-testülete, javaslatomra határozatban rögzítette nem épít a a kerület legfontosabb természeti értékének tartott Duna-partra stadiont. Hosszú, néha reménytelennek tűnő küzdelem végéhez érkeztünk, a Mediterrán-lakóparkban és a Gubacsi lakótelepen élő szülőkkel és lokálpatrióta polgárokkal közösen megállítottuk a stadionépítést.

http://machpeter.blog.hu/2015/10/09/nem_lesz_stadion

4 C) Közösségi tervezési projekt a Topánka-Baross utca sarkán

tervezes_1.pngJavaslatomra a Városfejlesztési és Környezetvédelmi Bizottság 2015. március 10-én határozott arról, hogy az új Topánka utcai pavilonsor önkormányzati forrásból megvalósuló, bérelhető üzletekből álljon és a tervezés a lakosság bevonásával induljon meg.

A közös tervezői munka során mind a közösségi tér funkciójának meghatározásában, mind elhelyezkedésében, illetve az azt körülvevő zöld felületek és a gyalogutak megtervezésében is vártuk az itt élők javaslatait, véleményét. Összesen 574-en csatlakoztak a közösségi tervezés folyamatához (499-en az elektronikus űrlapot, 75-en pedig az újság adatlapját töltötték ki).

A kérdőíveken és internetes felületeken beérkezett javaslatokról lakossági fórumot tartunk (ennek időpontjáról és helyszínéről még beszámolok) és az azon elhangzó véleményeket feldolgozva készül el a végleges rendezési terv.

 http://machpeter.blog.hu/2015/11/16/hogyan_tervezzuk_kozossegi_tereinket_2_resz

http://machpeter.blog.hu/2015/06/23/kozossegi_tervezes_pesterzsebeten

4 D) Zajvédőfal a Duna-parton

A MÁV körvasút miatti beruházások egy régóta esedékes fejlesztés újragondolását indokolják: zajvédőfal építését a vasútvonal mentén. A vasútvonal zajától közvetlenül érintett Mediterrán lakóparkban egy felmérés alapján a lakók 94% zajvédőfalat szeretne, ezért képviselőként ennek megvalósításáért felvettem a kapcsolatot a beruházóval és a szükséges hatástanulmányok, zajmérések ismeretében kezdeményeztem annak megépítését.

http://machpeter.blog.hu/2015/11/25/irt_a_vasut_vag_a_mav

Aki idáig eljutott annak köszönöm megtisztelő figyelmét!