A FIDESZ nem ad pénzt kármentesítésre, hiszen az Illatos úton is minden rendben van

A kolontári vörösiszap-katasztrófa ötödik évfordulóján bámulatos ostobaságról tett tanúságot a Fidesz, amikor a vitát is elfojtotta arról, hogy miképp kezeljük a környezeti kockázatokat. Az Illatos úton, Zagyvaszántón és szerte az országban ma is elhagyott veszélyes hulladék-telepek mérgezik az embereket.

screenshot_2015-09-29_23_02_09.pngA PM javaslata egy 5 milliárdos környezeti kármentesítési alap létrehozásáról szólt, amit a szennyezők és kockázatos ipari tevékenységet végzők töltöttek volna fel. Ez az alap lehetővé tenné a mérgező telepek felszámolását, az egészséges és biztonságos környezet kialakítását – a Fidesz erre mondott nemet. Napirendre se vették az Országgyűlésben Szabó Tímea javaslatát.

Az Illatos úti kárelhárítás a felszínen lévő méreghordók egy részének elszállításával még csak elkezdődött, a további méreganyagok összegyűjtése, a talaj és a talajvíz ártalmatlanítása, a környezetbe kikerült mérgező vegyületek ártalmatlanítása még hátravan . Ez kormányzati becslés szerint is sokmilliárdos ráfordítást igényel. 

A „nincs vészhelyzet”, illetve „a kormány megoldotta a problémát a méreghordók elszállításával” típusú kormányzati kommunikációs állítások ellenére ugyanis katasztrofális állapotok uralkodnak az Illatos úti egykori vegyi üzem környékén: van olyan mérgező vegyület, amelyből az egészségügyi határérték több mint 200 ezerszerese mérhető a környezetben. 

karmentesites.jpgRáadásul a város közepéről, a sűrűn lakott erzsébeti és kispesti városrész szomszédságából a teljes gyártelepet ki kell telepíteni! A Vegyi Művek területének egy jelentős részét ugyanis 2007 előtt eladták és ott ma is veszélyes üzemek működnek. A kerületi önkormányzatok (Kispest, Pesterzsébet) saját hatáskörben megkezdték a mérések előkészítését, de egy teljes, a lakott területeket is mérő, átfogó kúthálózat kiépítésére (s a FIDESZ-kormány alatt gallyra vágott, másfélmilliárdból létrehozott kármentesítő-rendszer helyreállítására – ez egy 105 kútból álló rendszer volt: réteg-, talaj-, termelő és figyelőkutakat egyaránt tartalmazott -) nincs forrásuk.

Új egészségügyi kockázatértékelésre is szükség van, kockázatbecslést 2004-ben végeztek, akkor 120 családot kerestek fel a Határ út túloldalán, az illegális kutakat betömedékelték és 40 méternél mélyebb kutakat fúrtak locsolásra is. Azóta azonban már tíz év telt el, s azóta újabb felméréseket nem végeztek.

Bár javaslatomra Pesterzsébet Önkormányzata levelet is küldött az ÁNTSZ Tisztiorvosi Szolgálatnak, amelyben kértük, hogy az eddigi vizsgálatok és mérések alapján egészségügyi vizsgálatokat, kockázatbecslést is végezzen Pesterzsébeten. Felmérve, hogy ez a szennyezés milyen egészségügyi problémákat okozhatott, milyen módon csökkenthető az egészségkárosodás kockázata s tegye meg a szükséges lépéseket. Elsőre azonban lepattantunk: amíg nem történik meg a teljes kárfelmérése a területnek, mely területeken milyen mérgekkel szennyezett a talaj és talajvíz addig nem tudnak, s nem is akarnak segíteni.

Ugyanakkor az országban még számos, az Illatos útihoz hasonló gazdátlan méreg lerakat található, ahol a közvetlen veszélyhelyzet elhárítása, a környezet értékeinek és a lakosság egészségének megvédése az állam felelősségi körébe tartozik. Az egészséges környezethez való alkotmányos jog biztosítása a hatályos alaptörvény és a vonatkozó alkotmánybírósági határozatok szerint is olyan, az alkotmányból levezethető kötelezettség, amelynek végső felelőse az állam, illetve a környezet védelmét szolgáló kormányzati felügyeletű intézményrendszer. A benyújtott javaslatunkban szereplő keretösszeg egy óvatos becslés a feladat megkezdésének, a legsürgősebb kármentesítési teendők ellátásának forrásigényére.

A szavazás napján kaptam meg például Soroksár polgármesterének és a Pest Megyei Kormányhivatalnak a levelét a soroksári veszélyes hulladéklerakóról.

Soroksáron az Illatos úti Vegyi Műveknél kisebb környezetszennyezésről van szó, a telephely azonban jóval közelebb van a lakóházakhoz, pesterzsébeti lakóövezet közvetlen szomszédságában található. Olajjal szennyezett alapzat, széttört vegyszeres üvegek, rothadó hordók, szétfolyó akkumulátorok és elemek. A telepet csak egy kerítés választja el a soroksári erdősávtól és az utca túloldalán pedig családi házak találhatók. Számos ponton szembetűnő a hasonlóság a két terület között: a legrosszabb állapotban is a laboratóriumi vegyszerek vannak, a fémhordók itt is rohadnak, a műanyaghordók repednek, a zsákok szakadnak, a betonra itt is kifolyt a hordók tartalma.

Júliusban számoltam be arról, hogy Pesterzsébeti képviselők kezdeményezésének és a média érdeklődésének köszönhetően Soroksár Önkormányzata 4 év után intézkedik, 15 millió Ft forrást biztosít a kármentesítésre és méréseket végez a Lenke – Bólyai utca sarkánál.

A most érkező levelek azonban feketébb képet festenek: Soroksár és a Kormányhivatal továbbra is csak egymással hadakozik, ahelyett hogy a telepet számolnák fel és megkezdenék a környék kármentesítését. A kormányhivatal 2015. június 25-én kelt határozatában foglaltak szerint az adott ingatlanon jogellenese elhelyezett veszélyes és nem veszélyes hulladékot az önkormányzatnak kell besorolni majd megsemmisítésre elszállítani. Az önkormányzat pedig ezt természetesen megfellebbezte, a jogorvoslati eljárás pedig azóta is folyik. A mérgek és szennyező anyagokkal teli hordók pedig zavartalanul rohadnak a telepen.

A kormányhivatal arról is tájékoztatott (mondjuk ezt láttam enélkül is), hogy a területen talaj- és talajvíz vizsgálatok nem történtek, kármentesítési eljárás nem indult. Az ugyanis a Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóság kompetenciája. A Katasztrófavédelem pedig nemrégy  még az Illatos úton sem látta szükségesnek beavatkozni. S ha végre meg is kezdi az eljárást, pénze nem igazán lesz rá, hiszen kármentesítő alap nincs. 

A FIDESZ be van oltva józan ész ellen. A FIDESZ azzal, hogy nemet mondott a kármentesítő alap létrehozására, fontos üzenetet küldött Magyarországnak: ha rajtuk múlik, akkor maradnak a mérgező hulladéktelepek szerte az országban.

A pesterzsébeti fekália-gate

Felületes szemlélőként azt is gondolhatnánk, csupán egy kupac fekálián veszekszik a BKK és Pesterzsébet Önkormányzata. De nem kevésbé zavarba ejtő az ügy, ha a miértjét is megvizsgáljuk. A történet apropója ugyanis valóban csupán annyi, hogy a BKK évek óta képtelen megnyugtatóan megoldani az 52-es villamos végállomása melletti, úgynevezett kulcsos illemhelyének a takarítását és karbantartását és emiatt élhetetlenné váltak a környező házak.

Júliusban kaptam meg egy a szomszédban lakó panaszos levelét, melyet augusztusban ez a fénykép és két mondat követett:11872256_1710870655801694_2154106021945164825_o_2.jpg

 „Ez a látvány fogadott ma reggel munkába menet. A hétvégi kertben játszás a gyerekeknek elmarad mert ezt a bűzt nem lehet elviselni. Ti mit tennétek? Kihez forduljak?”

Pesterzsébet és a BKK között amúgy is számos megoldásra váró probléma okoz komoly konfliktust, a Pesterzsébeti Vasútállomáshoz vezető aluljáró ügyének rendezése, a 23-as busz menetrendjének reformja, a 23-as buszok minősége, és a lemaratott Zodony utcai zebra. Az elmúlt hónapokban több kiégett busszal találkoztam, mint lakástűzzel a kerületben. Ezt tetőzi most be a BKK illemhely problémája, melynek takarítása és felügyelete évek óta rendezetlen. Anno jegypénztárként és a vezetők pihenőjeként üzemelt, ma leginkább kulcsos illemhelyként, de belső információk szerint nem szívesen használják a dolgozók, mert büdös és koszos.20150915_144721_1.jpg

Az Önkormányzat ismét levelet küldött a BKK-nak, aki még válaszra sem méltatta a hivatalt és Szabados Ákos polgármestert.

A panaszt benyújtó lakos nagyobb szerencsével járt: ő kapott választ, bár okosabb nem lett tőle. A BKK nyilatkozata alapján a végállomási épületre szükségük van, és természetesen gondoskodnak a rendszeres és eseti takarításokról.

„ Társaságunk álláspontja szerint is indokolt a végállomási épület működtetése, a következő okok miatt:

  • Hálózati változás: van olyan tervezet, melyben egy új viszonylatnak ezen a helyen lenne biztosítva a tartózkodási idő.
  • Amennyiben a járművezetők pihentetési rendjét megváltoztatjuk (félreállásos pihenő) akkor arra csak ezen a ponton van lehetőség.
  • A tartózkodót jelenleg is használják a járművezetők, mert a Határ úton található tartózkodónak (függetlenül az ott eltöltött idő hosszától) kényelmetlenebb az elérése.
  • Hosszan tartó forgalmi zavaroknál (pl. hatósági zárás, felsővezeték-szakadás) másképp nem lehet biztosítani a járművezetők szükségleteit, ezért is fontos, hogy a villamos ágazatnál lehetőleg legyen több végállomás.

Kérjük tájékoztatásunk szíves elfogadását.”

Ez mind szép és jó, csak akkor ugye takarítani is kellene és biztosítani a rendezett körülményeket, erre azonban a BKK nem hajlandó. A választókörzet önkormányzati képviselője már a szerződés felmondását és a bontás elrendelést tartja egyetlen megoldásnak. Eredetileg ugyanis a kedvezményes bérleti szerződés jegypénztár üzemeltetésére született, ilyet pedig a BKK Pesterzsébeten régóta nem üzemeltet, a jegykiadó automaták telepítése is nehézkes, megoldatlan a kerületben. Ahogy a képviselő fogalmazott: „minden türelem, elfogy egyszer”.

11890958_1710261592529267_3080844537676570338_n_1.jpgLassan az enyém is: tényleg képtelen a főváros közösségi közlekedését szervező és azért felelős vállalat egy illemhely rendszeres takarításának biztosítására? Tényleg éveket kell várni arra, hogy egy ilyen kérdést megoldjanak?

Ennél azért egyszerűbbnek látom a problémát: keresse meg a BKK a szervezetében felelősöket, vonják le a konzekvenciákat és vagy takarítsák az ingatlant és környezetét, vagy jelezzék, hogy képtelenek fenntartani!

Folytassa-e Orbán Romániában is a stadionok építését?

Nem fér több stadion az országba, nem baj, épít a kormány Romániában is!

Amikor sikerült megakadályoznunk, hogy a Duna-parton, Pesterzsébet zöld övezetében stadion épüljön, már érezhető volt: az őrületnek is van határa. Véges a kormányzati tisztségviselők és fideszes képviselők stadion-igénye is. Ha Mezőkövesd és minden fideszes másod- és harmadosztályú csapat is új stadionba költözik, leállhat a biznisz. Lehet ugyan még kisvasutat, ringlispílt s egyebeket építeni hozzá mint Felcsúton teszik, de egyszer ennek is vége szakad. Tévedtem, van még benne lehetőség: Orbánék megkezdték a stadion-építést Székelyföldön, Erdélyben, s gondolom folytatják a Felvidéken is.

valaszt_2_1_1.pngA csíkszeredai focicsapat edzője szerint a magyar kormány 1200 millió forintnyi támogatást adott a harmadosztályú romániai klubnak. Két éjjeli világítással rendelkező szintetikus pályát építettek nekünk. Négy millió eurós befektetésről van szó, amely infrastrukturális jellegű, elsősorban a fedett lelátó és az éjjeli világítás kiépítése a cél – mondta a ProTV-nek Ilyés Róbert, az FK Csíkszereda edzője, volt bukaresti Rapid játékos. panchoarena.jpgAz edző szerint a magyar kormánynak ambíciózus céljai vannak a csapattal, 2019-ben állítólag már az elsőosztályú bajnokságot szeretnék megnyerni.

Az Index szerint „a miniszterelnökség sajtóosztálya tagadja, hogy megvásárolták volna az FK Csíkszeredát, azt írták, hogy csak támogatják a csapathoz tartozó Székelyföldi Labdarúgó Akadémiát, amely 2013-ban együttműködési szerződést kötött a Puskás Ferenc Labdarúgó Akadémiával.” A kérdéses összegű támogatást azonban nem cáfolta. S az pedig már eddig is ismert volt, hogy a székelyföldi akadémia tavaly 100 millió forintos támogatást kapott egy műfüves pálya kiépítésére.

A lényeget tekintve ez mindegy is: Orbán Viktor kiskedvence a Puskás Ferenc Labdarúgó Akadémia öt év alatt 9 milliárd átirányított adóforintot kapott, vagyis mindenképp magyar közpénzből épülnek a műfüves pályák, éjszakai világítás és fedett lelátók Romániában is.

felcsut_1.jpgA Párbeszéd Magyarországért szerint nincs kétség: a magyar adófizetők milliárdjaiból építenek focistadionokat Romániában. Orbán őrült pocsékolása már a határokon is átcsap, miközben itthon alapfeladatok ellátására nem jut pénz.

Miközben a magyar emberek szinte kivétel nélkül elutasítják a hazai stadionépítéseket is, miközben a kormány alapvető feladatok ellátásához sem biztosít forrást, tökéletesen elfogadhatatlan, hogy külföldi profi focicsapatokat szponzorálnak a magyar adófizetők  A PM támogatja, hogy közpénzzel segítsük a határon túli magyarok kulturális önazonosságának megőrzését, de ebbe biztosan nem tartoznak bele a milliárdos romániai stadionépítések.

Orbán Viktor álljon ki, és válaszoljon két kérdésre:

  • A tudtával és jóváhagyásával zajlanak-e magyar pénzből a romániai stadion-építések?
  • Miért tartja fontosabbnak Romániában folytatni a stadion építéseket ahelyett, hogy a gyermekéhezést számolna fel Magyarországon?

Tervezzük meg közösségi tereinket!

Tervezzük meg közösen a Baross utca – Topánka utca sarkán épülő új pavilonsort és közlekedési csomópontot!

Javaslatomra egy többlépcsős közösségi tervezés projektet indított el Pesterzsébet Önkormányzata, ennek első eleme a most kitölthető kérdőív. 

3_6.pngHa a helyi közösségek nem ismerik részleteiben a fejlesztések indítékait és céljait, akkor kevésbé érzik magukénak és nem válik természetessé, hogy a létrejövő köz és magánvagyont óvniuk és gondozniuk szükséges. A hagyományos paradigma szerint a tervezés jól képzett, diplomás szakemberek feladata. Ez azonban nem minden esetben igaz, a szakértői és közösségi tervezés összehasonlításában nem elsősorban a létrejövő tervdokumentáció profizmusa a perdöntő (hiszen ebből a szempontból a főépítész úr egyedül eredményesebbnek bizonyulna), hanem a fejlesztés valamennyi szereplőjének, egyetértése, elköteleződése az adott kezdeményezés iránt. 

A most induló közös tervezői munka során mind a közösségi tér funkciójának meghatározásában, mind elhelyezkedésében, illetve az azt körülvevő zöld felületek és a gyalogutak megtervezésében is várjuk az itt élők javaslatait, véleményét.

A kérdőíveken (a szeptember végén megjelenő Pesterzsébet újságból is kivágható lesz) és internetes felületeken beérkező javaslatok alapján készülő tervekről pedig lakossági fórumot tartunk és azon elhangzó véleményeket feldolgozva készül el a végleges rendezési terv.

Munkára fel!

A kérdőívet kitöltheti ezen a felületen is, de itt kényelmesebb. 

 

 

 

02_tablo_homlokzati_vazlattal.jpg

Illatos út: mérgezett területek, lapító hivatalok

A „nincs vészhelyzet”, illetve „a kormány megoldotta a problémát a méreghordók elszállításával” típusú kormányzati kommunikációs állítások ellenére katasztrofális állapotok uralkodnak az Illatos úti egykori vegyi üzem környékén: van olyan mérgező vegyület, amelyből az egészségügyi határérték több mint 200 ezerszerese mérhető a környezetben. A Párbeszéd Magyarországért (PM) azonnali teljes körű kárfelmérést és kárelhárítást sürget: a budapesti lakosság egészségét akkor sem lehet kockára tenni, amikor a kormányt egyedül a menekültekkel folytatott háborúzás érdekli. 

Ferencváros polgármestere a saját mérési adatait nem volt hajlandó nyilvánosságra hozni, mondván „Kés, villa, olló gyermek kezébe nem való”, majd beijedve a médiaérdeklődéstől, kicsapta az internetre az egészet mindenféle érdemi tájékoztatás és cselekvési terv nélkül. A felmérést azért végezték, hogy kiderüljön: a volt Budapesti Vegyiművek Illatos úti telephelye mellett lévő lakott területeken milyen koncentrációban vannak jelen a veszélyes anyagok a talajban, a talajvízben, illetve a felszíni vizekben. A lakott területeken mért eredmények riasztóak. A talajvízben a benzol 7300-szoros, a klórbenzol 19000-szoros, a diklórpop 22000-szeresé, az aminobenzotrifluoird pedig 212000-szeres (!) mennyiségben van jelen a környezetben – ezek mind súlyosan mérgező, rákkeltő, magzatkárosító, a vérképzést gátló anyagok.

mereg.jpgMiközben Pesterzsébeten és Kispesten a károk felmérését végzik, s folyamatosan tájékoztatják a lakosságot a folyamatról, addig a IX. kerület fideszes polgármestere pár hónapja a vészhelyzet hiányára hivatkozva semmilyen teendőt nem tartott szükségesnek, majd az első ezer méreghordó elszállítása után megoldottnak nevezte a problémát, és most is csak lapít.

Ráadásul miközben a szomszédos kispesti és pesterzsébeti kerületben már figyelmeztetik az embereket, hogy ne locsoljanak a kerti kutakból, mert ártalmas lehet, addig az ÁNTSZ és az OKK minden segítségnyújtástól elzárkózik és csak a felelősség elhárítására helyezi a hangsúlyt. 

A PM az egészségügyi és környezeti hatások azonnali felmérését és a teljes körű kárelhárítás megkezdését követeli: Magyarország lakóit nem szögesdrót kerítések építésével, hanem a környezet megtisztításával, a környezetkárosítás vétkeseinek megbüntetésével, az alkalmatlan hatósági és politikai érintettek felelősségre vonásával kell megvédeni.

Kés, villa, olló – mérgekkel játszani nem jó!

Van-e alapja a terjedő híreknek? Mérgezett-e a talaj, talaj- és rétegvíz a kertjeinkben, szellőztethetünk-e szabadon? 

Az ügy sajnálatos aktualitását adja, hogy Ferencváros polgármestere a saját mérési adatait nem volt hajlandó nyilvánosságra hozni, mondván „Kés, villa, olló gyermek kezébe nem való”, majd beijedve a médiaérdeklődéstől kicsapta az internetre az egészet mindenféle érdemi tájékoztatás és cselekvési terv nélkül.

S ahogy várható is volt, sikerült pánikot is keltenie felelőtlen magatartásával, az internetes fórumokon terjedő hírekre, rémhírekre, aggódó levelekre, tanácstalan szülői kérdésekre pedig csak lassan, nagyon lassan érkeznek érdemi válaszok.

illatos_2.jpg

Ráadásul a ferencvárosi botrány átgyűrűzött hozzánk is, az itt élők jogosan teszik fel a kérdéseiket, mérgezett-e a talaj, talaj- és rétegvíz a kertjükben, szellőztethetnek-e szabadon. A szomszéd kerületekből érkező első körös mérési anyagok ráadásul eltérő kiértékeléseket szültek. Ferencvárosban az ügyben dolgozó civil és zöld szervezetek katasztrofális helyzetről beszélnek és azonnali lépéseket követelnek, a vs.hu értékelése is számos problémát felvet, ugyanakkor pl. a kerület vezetése úgy propagálja az eredményeket, hogy semmi veszélyes nincs az Illatos út környékén, pláne a lakott területeken. Meggyőződésem, hogy a ferencvárosi vezetés, felelőtlenül és pánikot keltve járt el amikor hosszú ideig titokban tartotta a mérési eredményeket, majd a média nyomására cselekvési terv nélkül tette fel a mérési adatokat.

Hogy klasszikust idézzek: „kés villa, olló” – közügyek Bácskai ferencvárosi polgármester kezébe nem valók.

kes_villa.jpgDe hogy is állunk most Pesterzsébeten? Mérgezett-e a talaj, talaj- és rétegvíz a kertjeinkben, szellőztethetünk-e szabadon?

Szeptember 10-én tárgyalta Pesterzsébet képviselő-testülete ismét az Illatos úti környezetszennyezés ügyét. Az elmúlt hónapokban Pesterzsébet és Kispest önkormányzati képviselőinek együttműködésének és Baranyi Kriszta ferencvárosi képviselőtársam munkájának köszönhetően megkezdődött a veszélyes hulladék elszállítása és a kerületek saját forrásokból méréseket is végeznek-végeztek az érintett területeken.

A nyári döntésünknek megfelelően Pesterzsébeten is megkezdődött a kárfelmérés. A Képviselő-testület a 2015. júliusi ülésén úgy határozott, hogy:

  • Felkéri a Polgármestert, hogy tegye meg a szükséges intézkedéseket a Pest Megyei Kormányhivatal Környezetvédelmi és Természetvédelmi Főosztálya által kezelt, a BVM Zrt. „FA” Illatos úti telepe kármentesítésével, mérési eredményeivel, a telep és Pesterzsébet szennyezési adataival kapcsolatos iratanyagokba való betekintésre.
  • Felkéri a Polgármestert, hogy kérjen tájékoztatást az (OTH) ÁNTSZ Országos Tisztifőorvosi Hivataltól a pesterzsébeti lakott területen kialakult talajvízszennyezés, szennyezőanyagok lakossági veszélyeztetéséről, egészségügyi kockázatáról.
  • Felkéri a Polgármestert, hogy a jelenlegi szennyezettségi állapot feltárása érdekében vegye fel a kapcsolatot a Bálint Analitika Kft.-vel és szükség esetén a BVM Zrt. „FA”, illetve az ELGOSCAR 2000 Kft. képviselőivel annak egyeztetésére, hogy milyen módon és feltételekkel végezhetők mérések az Illatos úti telepen és annak környezetében, kiemelten a pesterzsébeti lakott területeket is.
  • Felkéri a Polgármestert, hogy a szükséges mérések terveit és annak költségvetését is készítse elő.
  • A 2015. szeptemberi ülésének napirendjére veszi a 2-3. pontban foglaltak alapján beszerzett adatok és információk összességéről szóló beszámolót

Nyáron komplex vizsgálat tervezését javasoltam: vegyünk egyrészt a talajból mintát, de azt egészítsük ki tojások és növények vizsgálatával, hogy felhalmozódtak-e benne DDT származékok. Ez a komplex vizsgálat biztosítja, hogy az adott területről ne csak pontszerűen kapjunk mérési adatokat. Javasoltam, hogy a talajmintában DDT/DDE-t, HCH izomereket és heptaklórt vizsgáljanak, míg a talajvízben, fúrt kutakban benzolt, klórbenzolt és AOX-ot (összes halogénezett szerves anyag) mérjenek. Kiemelten fontosnak tartom, hogy levelet küldjünk az ÁNTSZ Tisztiorvosi Szolgálatnak, amelyben kérjük, hogy az eddigi vizsgálatok és mérések alapján egészségügyi vizsgálatokat, kockázatbecslést is végezzen Pesterzsébeten. Felmérve, hogy ez a szennyezés milyen egészségügyi problémákat okozhatott, milyen módon csökkenthető az egészségkárosodás kockázata s tegye meg a szükséges lépéseket.

Nyári döntésünk után megkezdtük az érintett területen élőkel felvenni a kapcsolatot, a jelentkező családoknál a kerület ingyen méri meg a talaj- talajvíz, kutak esetén a rétegvíz szennyezettségét. A mérések tervezésekor rendelkezésre álló apriori ismeretek azonban rendkívül hiányosak, a mérések zöme 4 évesnél régebbi, a BVM Zrt. „FA” az évenkénti vizsgálati és mérési kötelezettségének 2011 júliusa óta ugyanis nem tett eleget.

A botrány kirobbanása miatt a Pest Megyei Kormányhivatal Környezetvédelmi és Természetvédelmi Főosztálya azonban 2015. április 28-án végre eleget tett törvényi kötelezettségeinek és végzett méréseket.

A 2011-es és 2015-ös mérések adatait akkor 3 kút esetében össze is hasonlították. Az eredmények sajnos a várt eredményeket hozták, mivel 2011-ben leállt a kármentesítés és a talaj- és rétegvíz tisztítása a szennyezés ismét jelentősen nőtt. Az egyes monitoring kutakból vett komponensek koncentrációit összehasonlítva elmondható, hogy a BVM-6 jelű talajvíz monitoring kútból származó szennyezőanyagok átlagos koncentrációja 7,25-szerese, míg a BVM-7 jelű talajvíz, és BVM-104 jelű rétegvíz monitoring kutaké 5, illetve 140-szeresei voltak a 2011-es adatokhoz képest. A három kút tekintetében a koncentrációemelkedés a vizsgált komponensekre 25,41-szeres volt. Mivel az összehasonlítás során csak bizonyos komponenseket mértek össze, így ezek az adatok nem reprezentatívak, de erős jelzést nyújtanak a méréseink tervezéséhez.

Felvettük a kapcsolatot az összes érintett hivatallal, a bürokrácia útvesztőjén átbukdácsolva azonban további érdemi információkhoz nem igazán jutottunk. Az anyagban szereplő OKK levél talán a legkiábrándítóbb. Válaszlevelükben megírták: ők nem rendelkeznek olyan adatokkal, amelyek alapján a BVM Zrt. „F.A.” Illatos úti telephelyén és szomszédságában élő lakosság egészségének veszélyeztetése aktuálisan megítélhető lenne. Az OKK számára az egészségkockázat meghatározásához szükséges először is a BVM Zrt. „F.A.” Illatos úti telephelyén kívüli szennyezettség térbeli lehatárolásának elvégzése. Ezt követően szükséges a felszín alatti vizekben található, továbbá szükséges lehet a talajban, kiskerti élelmiszernövényekben található szennyezőanyagok koncentrációjának meghatározása is. Ezt a szakirányú analitikai laboratóriumi tevékenységet az OKK el tudja ugyan végezni, azonban a mérések térítéskötelesek, a mérésekre árajánlatot pedig ők nem kötelesek küldeni. A válasz cinizmusa meghökkentő és arcpirító, ha megvannak a konkrét mérési adatok, akkor erélyesen kell fellépni feléjük. Ilyen levelet egy a közegészségügyért felelős hivatal nem válaszolhat egy a kerületben élők egészségéért aggódó önkormányzatnak. Vagy nevezzék át az OKK-t a Pimaszul Válaszoló Ügyintézők Hivatalának, vagy rakjanak rendet maguk között!

Már áprilisban is ezt írtam: egészségügyi kockázatbecslést 2004-ben végeztek utoljára, akkor 120 családot kerestek fel a Határ út túloldalán, az illegális kutakat betömedékelték és 40 méternél mélyebb kutakat fúrtak locsolásra is. Azóta azonban már tíz év telt el, s azóta újabb felméréseket nem végeztek.

Vajon miért nem? Mit csinált eddig az egészségügyért felelős államtitkár? Miért nem tesz semmit a dél-pesti gyermekek érdekében? Miért kapunk ilyen cinikus válaszokat a hivataloktól?

A gyár területén a talaj szennyezett és számos vízben oldódó méreg szennyezi környezetének talaj- és sajnos a vékony vízzáró agyagrétegen áthatolva rétegvizeit is. A vízszennyezés lakott területekig is elért. A szennyeződés a régi mérési eredmények feldolgozása alapján a területről DK irányban terjed, így a talaj és rétegvíz rövid távon nem veszélyezteti sem a Dunát, sem az ivóvízkészletünket, ez azonban egyetlen pozitív hír amiről beszámolhatok. A levegő, talaj és talajvíz szennyeződése azonban egyre csak nő.

Bár 10 éve elindult egy milliárdos kármentesítő projekt, ami egy a talaj- és rétegvíz tisztítást eredményező rendszert jelentett. Forrás hiány miatt az ELMÜ azonban kikapcsolta a gyár transzformátorát, azóta más cégek hálózatáról kap áramot a vegyi művek, ennek köszönhetően 2010-től csak a rendszer 30%-át működtették, kétharmada leállt a kutaknak, majd leállt a teljes folyamat.

A rendszernek köszönhetően anno a talajvíz szennyeződést sikerült visszaszorítani a lakott területekről a gyár telepére,a leállás miatt azonban talajvízszennyezés ismét közelíti a lakossági területeket, a mélyebben található rétegvizek állapotát pedig csak becsülni lehet, de nagyon komoly problémák lehetnek. Az agyagos vízzáró réteg ugyanis nem állította meg benzol, klórbenzol, trifluor-anilin áramlását, 60-80 méteres mélységben is megtalálhatóak.

A testület múlt heti döntésünk ennek ellenére biztosítja a költségvetési fedezetet és az első körös mérések eloszlását és a mérendő szennyező anyagokat.

A szeptemberi döntésünk:

A Képviselő-testület

  • A Budapesti Vegyiművek Zrt. „FA” Illatos úti telepe kapcsán beszerzett újabb információkról szóló beszámolót elfogadja.
  • Felkéri a Polgármestert, hogy a Bálint Analitika Kft. megbízása útján – az Önkormányzat költségvetésében „Lakossági veszélyes hulladék gyűjtése” soron rendelkezésre álló, fel nem használt előirányzat terhére – végeztesse el a jelen előterjesztés 5. sz. mellékletben szereplő helyszíneken a talajvíz vizsgálatát, egy helyszínen a tavalyi és idei mogyorótermés vizsgálatát, illetve a Határ út közelében levegő szennyezettségi vizsgálatot.
  • Felkéri a Polgármestert, hogy a II. pont szerint elvégzett vizsgálatok eredményéről a 2015. novemberi képviselő-testületi ülésre készítsen beszámolót.

A lakossági meghirdetés azonban csak kevés családhoz jutott el a nyár folyamán, így többen jelezték felém, hogy későn értesültek a lehetőségről. A jó hír, hogy semmiről nem késtek le, az első körös méréseket azonban újabbak követik!

Az ülésen határoztunk ugyanis arról is, hogy javaslatomra Pesterzsébet Önkormányzata folytatja majd a méréseket és várja a pesterzsébeti lakók jelentkezését ezentúl is.

Az önkormányzat várja mindazok jelentkezését, akik a Határ út – Nagykőrösi út – Nagysándor József utca – Török Flóris utca által határolt területen laknak és hozzájárulnak ahhoz, hogy a Vegyiművek által okozott szennyezés felmérése érdekében az önkormányzat által megbízott cég mintát vegyen a kút vizéből, esetleg a talajból, a veteményeskertből.

A mintavétel és a vizsgálat térítésmentes, azt az önkormányzat finanszírozza.

Kérjük, mielőbb jelentkezzenek a mintavetel20@gmail.com e-mail címen NÉV, CÍM, TELEFONSZÁM megadásával!

Addig is a Határ út – Nagykőrösi út – Nagysándor József utca – Török Flóris utca által határolt területen azokat a fúrt kutakat -amelyekből eddig is csak locsolásra, kocsimosásra használható használható vizet nyertek (engedély nélküliek, vagy kismélységű talajvízkutak) – ezentúl se használják ivóvízként, gyermekek fürdetéséhez, saláták, dinnye, uborka és egyéb magas víztartalmú növények locsolására! Bár ez eddig is tilos volt, most fokozottan érdemes erre figyelni. Az ilyen kutak tulajdonosainak pedig kiemelten ajánlom, hogy jelentkezzenek a mérési programra.

Már júliusban is azt írtam: az előzetes becslések szerint a kármentesítés 10-20 évig is eltart. Hosszú munka vár tehát még ránk, a környezetvédelem iránt fogékony civilekre, aggódó dél-pesti szülőkre, nagyszülőkre, kerületi képviselőkre és hivatalokra. Folytatjuk.