Az ígéretek elszálltak, a lomizás és a szemét maradt.

A fideszes fővárosi vezetés nem tartotta be ígéreteit és idén sem változik a lomtalanítás rendszere. Két éve csapják be a választópolgárokat, de a budapestiek semmi változást nem tapasztalnak, hetekre válnak csatatérré utcáink, parkjaink. A lom tele van hasznos anyaggal. Meg lehet találni a módját, hogy a rászoruló emberek ebből úgy tegyenek bevételre szert, hogy a kerület is élhető marad. Nyújtsunk alternatívát a hagyományos lomizás helyett!

Már nagyon unom az üres ígéreteket, élhetőbb várost szeretnék nyár végén, ősz elején is! 

Az FKf Zrt. idén is központi szervezésben kerületenként szervezi a lomtalanítást, ami augusztus végén Pesterzsébeten is megkezdődött. A kormány már két éve megígérte a lomtalanítás átalakítását, az FKF Zrt. pedig tavaly jelentette be, hogy az a harc lesz a végső, és idén telefonos bejelentés után zárt teherautó megy majd a lomért.

lomi 1.jpg

A szó elszállt, az ígéretek el is tűntek a társaság honlapjáról. Így idén sem szűnt meg a kipakolással járó lomizás, a túlzott szemetelés. A lomtalanítás sok bosszúságot okoz, ugyanakkor sok család megélhetését is biztosítja. Jellemző a Fidesz-uralomra, hogy jobb ötlete nem lévén rendészeti eszközökkel akarta megoldani egy környezetvédelmi és egyben szociális problémát. A rossz gazdaságpolitika miatt sajnos egyre többen szorulnak rá a guberálásra és lomizásra. Sok országban terjed az intelligens lomtalanítás módszere. Újrahasználati központokban felújítják a tárgyakat, majd szociális áron értékesítik azokat. A válogatásba, felújításba be lehet vonni a hátrányos helyzetű embereket, így legalább annyi embernek nyújthat megélhetést a lomhulladék, mint amennyi most él belőle.

 

Célzott gyűjtőakciókkal, a hulladékudvarok bővítésével, konténerekkel vagy gyűjtőketrecekkel el lehetne ezt érni. A lom tele van hasznos anyaggal. Meg kell találni a módját, hogy a rászoruló emberek ebből bevételre tegyenek szert, alternatívát nyújthassunk hagyományos lomizás helyett.

 

Stadion helyett svédasztal

Pesterzsébeten csak részben értették meg az Együtt-PM javaslatát, hogy a stadionépítésekre szánt pénzek egy részét a gyermekéhezés felszámolására fordítsák. A svédasztalokig jutottak.

Ennek ellenére, bár részben a hiányzó forrásoknak is köszönhető, megbukott a fideszes városvezetés sport-koncepciója. Ahogy Szabados Ákos polgármester fogalmazott: „az élet hozta meg azt a változást, hogy azok a források, amik erre a célra elviekben felhasználhatóak lettek volna, nem biztosítottak. Így a koncepcióban váltani kellett, s ez nem egy rossz irányú váltás. Minőségileg nem fog a labdarúgás hátrányt szenvedni.”

Magyarul Szabados Ákos júniusi testületi ülésen elhangzott ígérete szerint nem épül meg a Mediterrán-stadion az eredeti tervek szerint.

Tavaly tavasszal írtam:

Felcsútnak méltó versenytársa akadt, futball nagyhatalommá válik a Mediterrán-lakópark. Szabadtéri koncertek, majálisok, focimeccsek várnak a csendes, Duna-parti zöldövezetbe költöző kisgyermekes szülőkre.Tavaly novemberben írtam utoljára a fejleményekről, akkor a megkérdezett 973 lakó háromnegyede ellenezte a beruházást. Ez a döntést meghozó MSZP-FIDESZ parlagfű koalíció tagjait láthatólag nem befolyásolta, s az építészek, tájépítészek véleménye sem.

Akkor tettem fel a kérdést:

Vajon épülhet-e a Nemzeti Együttműködés Rendszerében a lakók ellenkezése, és ellenállása, az elfogadott Duna-parti fejlesztési terveknek ellentmondó stadion egy zöldövezeti lakótelep és a főváros egyik utolsó természetes partszakaszának közvetlen környezetében?

S azóta megszületett a válasz: Nem, nem épülhet, mindent a fideszes városvezetés sem tehet meg.

A módosított, kevésbé grandiózus koncepció alapján megvalósult fejlesztések első szakasza fejeződött be a héten. Két műfüves sportpályát adtak át az ESMTK sportolóinak. Ez újra megnyitotta az esélyt, hogy a stadion helyett futópályákat és ingyenes sportolási lehetőséget biztosítsunk a pesterzsébeti gyermekeknek a Duna-parton.

Októberben erről is döntünk:

Arról, hogy ne csak a kiválasztottak sportolhassanak, hanem mindenkinek biztosítsunk lehetőséget. A professzionális sport mellett igenis fontos a tömegsport támogatása is, lehetőséget kell nyújtani a kerületben élőknek, gyermekeknek, diákoknak és felnőtteknek egyaránt az egészséges életmódra, az ingyenes sportolásra.

A fideszes városvezetés leváltása ugyanis lehetőséget nyújt arra, hogy a pesterzsébeti gyerekek és sportolók érdekében valódi kapcsolat alakulhasson ki az ESMTK elnöke és a kerület polgárai között, hiszen közös a célunk: Pesterzsébet lakói egészségesen és harmóniában élhessenek!

Az év elején összefogtak a Duna-partért tevékenykedő képviselők, támogatták a javaslataimat és nem engedték, hogy a tervezett Mediterrán-stadion miatt újratelepítés nélkül kiirtsák az összes fát a Zodony utcai sporttelep  és a mellette lévő lakópark környékén. A faültetések nagyobbik része be is fejeződött.

Októberben pedig megnyitjuk a sportpályákat az itt élők részére, növeljük a tömegsport támogatását a kerületben.

 

Kuka manó történetei II.

A főváros módszeresen leépíti a hulladékkezelést és szállítást, a kerületi önkormányzatok pedig tehetetlenek. Újra jönnek a lomisok, a szelektív szigetek megszűnőben, a házhoz menő szelektív gyűjtés bevezetése pedig akadozik. A Fővárosi Közterület-fenntartó Zrt. pedig elefántként közlekedik egy porcelánboltban, arrogáns, bumfordi és mindent elront ami eddig működött.

kuka 3.jpgA jogszabály időbeli hatályának két ikergyermeke van: a visszamenőleges jogalkotás tilalma és a kellő felkészülési idő követelménye. Ezt a kettőt szokták unortodox módon értelmezni a demokratikus normákban kihívásokkal küzdő országokban, például nálunk.

Az FKF azonban új fogalmat honosít meg Budapesten: a visszamenőleges hatályú értesítést.

Július 21. és 23. között megszüntette a kerület 7 pontján a szelektív szigeteket és további 6 pontján csupán az üveggyűjtő konténereket hagyja meg.

Megszűntek a szigetek:

Székelyhíd utca 4-gyel szemben
Szilágyság utca – Sajó utca sarok
Tátra tér – Kende utca 100
Téglagyártó út 8-cal szemben
Nagysándor József utca 40/c
Pöltenberg utca 10-12
Vágóhíd utca 59.

Csak az üveggyűjtők maradtak:

Nagykőrösi út – Nagysándor utca 227.
Tátra tér – Sas utca
Török Flóris 33.
Baross utca 25.
Baross utca 47.
Nagysándor József utca 18.

kuka 1.jpgA kerületi lakók keresik a szigeteket, értetlenkednek, majd kezdenek dühössé is válni a felhalmozódó illegális hulladék miatt. Többen próbáljuk jelezni a problémát a hivatalnak. Se kép, se hang.

Pénteken (július 25-én) a szabadságán elérem a hivatal osztályvezetőjét, akit nem tájékoztattak problémáról, de megígéri hétfőn egyeztet a hivatal az FKF-fel.

Hétfőn az egyeztetés hatására, utólag írásban értesíti az FKF a kerületi önkormányzatot, hogy a múlt héten hány helyen fogja megszüntetni a szelektív szigeteket. De a hülyeségnek nincs határa: a visszamenőleges értesítés intézményének nagyobb dicsőségére az FKF pimaszul kéri a hivatalt, hogy a lakosságot időben tájékoztassa majd a változásokról.

Ez utóbbi azonban, nem csak az FKF vezetésnek alkalmatlanságát, a szervezetlenséget és a koncepciótlanságot mutatja, hanem a fővárosi cég mérhetetlen cinizmusát és pimaszságát.

Nem elég, hogy hónapokkal a házi gyűjtést biztosító kukák kiszállítása és a bevezetés tapasztalatainak leszűrése előtt egy évvel megszüntetik a szigeteket, erről sem a lakosságot, sem a kerületi önkormányzatot nem értesítik, de elvárják a maximális közreműködést.

A hivatal pedig szintén felkészületlen, bár tudta, hogy idén megszüntetésre kerülnek a szigetek, azok rendberakására, a terület rendezésére egyáltalán nem biztosítottak keretet a költségvetésben. Így a parkosítás, vagy egyéb közösségi tér kialakítása csak szeptember közepén kezdődhetne meg.

Hab a tortán, hogy az FKF csupán harminc napig oldja meg a területek takarítását, így augusztus 21. és szeptember közepe között per pillanat a jóég tudja mi fog történni a felhalmozódó illegális hulladékkal. Ráadásul a kerületben augusztus 25-én kezdődik az össznépi lomizás, várhatóan a régi szigetek helyét is erre fogják használni a lakók, márpedig ha szeptember közepéig nem rendezi a területeket az önkormányzat, utána ezerszer nehezebb lesz az illegális szemétlerakók megszüntetése.

Fentiek miatt levelet írtam Szabados Ákosnak, hogy ne várjon a szeptember 18-i testületi ülésig, hanem biztosítson keretet a felszámolásra került szigetek rendbehozatalára, a szükséges átalakításokra és a helyszínek gondozására.

Csak Pesterzsébet!

kep.jpg

Csak Pesterzsébet!

Nagyon sajnálom, hogy az MSZP döntése miatt nem jött létre átfogó megállapodás az ellenzék pártjai között sem a fővárosban, sem Pesterzsébeten.

Mint ahogy a sajtóban is olvasható a múlt héten az MSZP nem fogadta el azt a megállapodást, amelyben az Együtt, a DK és a PM a fővárost érintően megegyezett az őszi önkormányzati választáson való koordinált indulásról.

Bár a sajtóhírek nem részletezték, de az MSZP döntése a pesterzsébeti megállapodást is érinti. A Magyar Szocialista Párt és a Demokratikus Koalíció nálunk is felülírta a hétfői tárgyalásokon rögzítetteket, így az elmúlt hónapok fárasztó egyeztetéseit tették semmissé egyéni érdekeikre hivatkozva.

Az Együtt-PM pesterzsébeti listavezetőjeként továbbra is eltökélt vagyok abban, hogy a jelenlegi fideszes városvezetőket leváltsuk, s októbertől ellenzéki polgármestert támogathasson egy baloldali testületi többség – összhangban a pesterzsébeti polgárok akaratával és érdekével.

10440945_303445269819489_2466495244255046374_n.jpgCsak Pesterzsébet!

Az együttműködést azonban csak egy win-win stratégia részeként tudom elképzelni. A Párbeszéd Magyarországért képviselőjeként ugyanis elsősorban a kerület érdekeit tartom fontosnak, számomra az a fontos, hogy a javaslatomra elindított Duna-parti fejlesztések, iskola és óvoda energetikai korszerűsítések folytatódjanak. Ebben a ciklusban átláthatóvá tettük az Önkormányzat gazdálkodását, Pesterzsébeten vált a fővárosban először nyilvánossá az egymillió forint feletti szerződések listája.
Nyomon követhetővé vált a képviselő vagyonosodása (elérhetőek és letölthetőek a teljes ciklus alatt a vagyonnyilatkozatok). Az elmúlt négy év fontos, előremutató fejlesztéseinek, tervezéseinek többsége, értékeink megmentése hozzánk, zöldekhez kapcsolódik.

Ellenzékiként erre büszkék is lehetnénk, de nem vagyunk. Mindezek ellenére ugyanis nincs zöld fordulat. Leszakadás, elszegényedés, szlömösödés, a teljes kiszolgáltatottság jellemzi a kerületet. Rosszabbul élünk, mint négy éve, romlott parkjaink állapota, szerte-szét szaggatták a szociális védőhálót, kivágták véderdeink, stadiont terveznek a Duna-partunkra, átsorolják az összes eladható zöld felületünket, elkótyavetyélik közösségi ingatlanjaink. Tönkretették a hulladékgazdálkodást, elszennyezik a talajunkat és a Dunát. Nem oldódott meg a bűzprobléma, nincs drogprevenció. Tíz perc alatt végezték ki a környezetvédelmet a kerületben macsó, frusztrált férfiak a pelenkamosástól megriadva.

Az elmúlt négy év Pesterzsébeten zsákutca volt, a kiszolgáltatottságra, a korrupcióra, a környezeti, természeti és társadalmi javaink elherdálására épült a városvezetés politikája.

Éljünk a lehetőséggel váltsuk le a városvezetést és juttassunk be hiteles politikusokat az Önkormányzatba és a városvezetésbe!

Ezért kérem a kerületi ellenzéki pártok képviselőit, a helyi közügyeink iránt érdeklődő, helyben aktív lokálpatrióta polgárokat, hogy emelkedjünk felül az elmúlt évek sérelmein, a személyes konfliktusokon és a város sorsát szem előtt tartva keressük meg az alkalmas polgármester-jelöltet, aki képes egy sikeres kampány után fejlődési pályára állítani a kerületet.

Kérem szocialista képviselőtársaimat, hogy elsősorban a kerület, és ne a saját érdekeiket tartsák szem előtt!

Mi erre nyitottak vagyunk: Csak Pesterzsébet!