Tisztelt Polgármester Úr!
Az alábbi, nyilvánosság előtt is gyakran felmerülő kérdésekre kérem szíves tájékoztatását a tavalyi sikertelen és természetkárosító kémiai szúnyoggyérítés kapcsán, különös tekintettel az alábbi pontokra:
1. Milyen alternatív intézkedések történtek/történnek?
- Milyen biológiai szúnyoggyérítési módszerek (például lárvairtás, természetes élőhelyek szabályozása) kerültek bevezetésre vagy mérlegelésre a vegyszeres eljárások helyett?
- Terveznek-e újabb, nem kémiai módszereket (például természetes riasztószerek, közösségi szemléletformálás, vízgyűjtők felszámolása)?
- Készült-e tájékoztatás vagy lakossági bevonás az idei védekezésről?
2. Költségek és pénzügyi átláthatóság
- Mennyi volt a teljes tavalyi kémiai szúnyoggyérítés költsége a kerületben?
- Történt-e költségelemzés vagy tervezet az alternatív módszerek pénzügyi vonzatairól?
- Kérem, hogy a 2024-es gyérítésről (pl. szolgáltató, alkalmak száma, számlázott tételek) részletes kimutatást csatoljanak.
3. Vizsgálat az eredménytelenség és következmények okairól
- Készült-e szakmai vizsgálat vagy jelentés, amely értékelte a tavalyi kémiai gyérítés eredménytelenségének okait (időjárás, rezisztencia, alkalmazott szer hatásfoka stb.)?
- Mi az önkormányzat tapasztalata: milyen hibák, hiányosságok látszanak a tavalyi eljárásban?
- Mi volt a szakemberek, lakosság, zöld szervezetek visszajelzése?
4. Tapasztalatok, javaslatok és jövőbeni tervek
- Milyen jövőbeni intézkedéseket tervez vagy javasol a kerület a szúnyoggyérítés természetbarátabb és hatásosabb megoldására?
- Nyitott-e az önkormányzat a lakossági, civil vagy szakmai konzultációra a témában?
Kérdéseim célja, hogy a tavalyi vegyszeres gyérítés tanulságait levonva, idén a környezet védelmét és a hatékonyságot egyszerre szem előtt tartó megoldások szülessenek Pesterzsébeten.
Tisztelettel kérem, hogy a felsorolt kérdésekre – lehetőség szerint írásban, dokumentációval alátámasztva – adjanak tájékoztatást.
Köszönettel és üdvözlettel:
Mach Péter
önkormányzati képviselő