Nyílt levél az ügynökakták nyilvánosságát ellenző pesterzsébeti képviselőhöz

Schiffer András törvényjavaslatot nyújtott be az állambiztonsági múlt átláthatóvá tételéről, azaz a kommunista diktatúra ügynökaktáinak nyilvánosságra hozataláról. Magyarország az utolsó kelet-európai állam, ahol ez még 22 évvel a rendszerváltás után sem történt meg!

A kormánypártok a kérdéses ügyben nem szólaltak fel, és az ügynöklista nyilvánosságra hozatalát egyhangú többséggel leszavazták. Az országgyűlés a törvényjavaslatnak még a tárgysorozatba vételét is elutasította. Nézzük, hogy gondolták kerületünk egyéni képviselői, kell-e tárgyalni erről:

Földesi Gyula, FIDESZ: IGEN
Dr. Vas Imre, FIDESZ: Tartózkodott

Mivel információnk szerint a FIDESZ frakcióban nem volt elrendelve kötelező szavazás és a képviselők lelkiismereti alapon szavaztak értetlenül állunk a történtekkel kapcsolatban. Egyrészt riszpekt Földesi Gyula szavazatáért, másrészt mélységes csalódás erzsébeti képviselőtársának gyáva megfutamodása a valódi döntés elől.

Dr. Vas Imre úgy gondolta, hogy nem fűződik megfelelő súlyú közérdek ahhoz, hogy 22 év után végre tisztán lássuk a múltat, hogy mely közszereplő volt besúgó, ki írta, és ki olvasta a jelentéseket. Mondjuk el neki, hogy ezt mi, a választóik másképp gondoljuk! És neki nem a Fidesz aktuális érdekeit, hanem a választóit kellene képviselnie!

A rövid parlamenti vita felszólalásai elérhetőek szövegesen itt: Schiffer András, Novák Előd, Ertsey Katalin, Schiffer András (válasz).  A kormányoldal nem kívánt hozzászólni.

Néhány gondolatot kiemeltem a felszólalásokból:

Schiffer András:  Jelképes, hogy a mai napon dönt a tárgysorozatba-vételről a plenáris ülés, hiszen tegnap este jelentették be Berlinben, hogy ha minden igaz, akkor egy hónap múlva Németország elnöke az a Joachim Gauck lesz, aki jelképe lett Kelet-Európában a kommunista múlt, az állambiztonsági múlt feltárásának.

Az állambiztonsági múlt feltárásához legalább három alapvető érdek fűződik. Egyrészt aligha lehet erkölcsi cezúrát vonni a jogállam előtti időszak és a jogállam között, hogyha továbbra is minden viszonylagossá tehető, elkenhető, a különböző szerepek továbbra is összecsúsztathatók. Az az átmeneti törvény, amit az Országgyűlés elfogadott, megteremti, legalábbis 20 év után, az alapját annak, hogy az állambiztonsági múlt tekintetében tisztán lássunk.

Magyarországon természetesen minden elképzelhető. Magyarországon minden következmények nélkül volt az elmúlt 22 évben. Magyarországon elképzelhető volt az is, hogy egy Nádházi Emil fedőnevű ügynök, aki annak idején zaklatta a "4-6-0" Békecsoport, a Dialógus aktivistáit a nyolcvanas években, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságban képviselje a demokratikus Magyarországot. Magyarországon minden elképzelhető.

És amíg ez van, amíg nem látunk tisztán, addig a politikai paranoia bizony tort fog ülni Magyarországon. Addig, amíg nem átlátható az 1989 előtti múlt, amíg a diktatúra titkai a demokrácia titkai is lehetnek, az egyben táptalaja a politikai paranoiának, és sokszor a különböző összeesküvés-elméletek mögött nem látszik ennek az országnak a valóságos helyzete.

Ertsey Katalin: Joguk van tisztán látniuk azoknak is, akik között én az egyik utolsó generációt képviselem, azoknak, akikről jelentettek annak idején. De joga van a választóknak is tisztán látni abban, hogy hol, melyik padsorokban milyen ügynökök bújnak meg. Mi, akik megdöbbenve olvastuk az egyetemi társaink nevét az ügynöklistákon az ügynökjelentések kapcsán, húsz éve arra várunk, hogy ebben végre biztosak lehessünk, láthassuk választóként és választottként, hogy ki bújik meg ezek mögött a nevek mögött, és ki melyik padsorban foglal helyet. Joga van, és ahogy András említette a Dialógus Csoportot, eszembe jutottak azok az időszakok, amikor Pécsen a városi KISZ-titkár olvasta azokat a jelentéseket, amelyeket rólam és egyetemi társainkról írtak. Ez az ember ma itt ül a teremben.

Dr. Vas Imre országgyűlési képviselőtől a legnagyobb tisztelettel az alábbiakat kérdezem:Mach Péter

Lehet Más a Politika

Három éves lett az LMP

Az LMP-t egy maroknyi ember hozta létre, akik hittek abban, hogy van alternatívája az elmúlt 20 év politikai gyakorlatának; hittek abban, hogy a politikus és felelős állampolgár nem két külön “állatfaj”, hanem lényegileg ugyanaz a dolog. Ezért ahogyan jönnek az újabb és újabb születésnapok, reméljük, elmondhatjuk majd, hogy az LMP egyre rutinosabb, egyre profibb, de egy dologban nem változik: őszintén meg van győződve arról, hogy igenis, lehet ma Magyarországon másként politizálni.

 

Városházi napló, avagy ami a Pesterzsébet Újságból kimarad

zöld szemüveg.jpgA városházi többség megszüntette a televíziós közvetítéseket, az újság agyán egy „kopasz cenzor ül”, a megújuló honlap szerkesztői pedig még ismerkednek a számítástechnika bonyolult világával. A mindent jótékony homályba burkoló kommunikációs stábnak köszönhetően a többségi frakció képviselői már nem fáradnak véleményük artikulálásával, néhányan a gombnyomogatás pontos teljesítésének feladatával küzdenek sillabuszukból, míg az informatika iránt affinitást érző kerületi konzervatív képviselőnk egyesek szerint az angry birds pályáit teljesíti rendületlenül telefonján – örömhír számára, hogy márciusra ígérik az új szoftver premierjét, amivel nyárig hasznosan eltöltheti az időt -. Gyors és hatékony az ügymenet tehát, rövid, tömör és szakszerű felszólalások az ellenzéki oldalról – bár az MSZP-s kollégák szintén szeretnek halkan szavazgatni, köszönhetően a háttéralkuknak – és mély csönd a többségi oldalról jellemzik az utóbbi időben a testületi üléseket.

 A mai ülésen történtek szubjektív krónikája:

15 napirendet tárgyalt meg a testület kettőtől félötig. A polgármesteri beszámoló elfogadása után a testület módosította a tavalyi költségvetést.  A 2011. évi költségvetési rendelet módosítását az indokolta többek között, hogy az intézmények saját hatáskörű előirányzat-módosításait, illetve az év végéig beérkezett intézményeket érintő támogatásokat átvezette a hivatal. Az Önkormányzat bevételei központosított, normatív előirányzatokkal emelkedtek illetve az intézmények előirányzatait a a valós  adatokhoz kellett igazítani.

A harmadik napirend során folyt először komolyabb vita a testületben, 5 perc frakció szünetet is kértek, hogy egyeztethessék az előterjesztésben felmerült vitás kérdéseket. A többségi frakció véleménye szerint az uszoda működtetése nem volt problémamentes az elmúlt években, ezért a váltás időszerű. Földesi Gyula leköszönt alpolgármester az uszoda üzemeltetését önkormányzati hatáskörbe vonta, ebben azonban frakciója sem támogatta. Konszenzus alakult ki abban, hogy ismételten szolgáltatási koncesszióba adjuk tanuszoda üzemeltetését. (A szolgáltatási koncesszió olyan szolgáltatás megrendelés, amelynek alapján az ajánlatkérő a szolgáltatás nyújtásának jogát (hasznosítási jog) meghatározott időre átengedi, és ellenszolgáltatása a hasznosítási jog vagy e jog átengedése pénzbeli ellenszolgáltatással együtt, ahol a hasznosításhoz kapcsolódó kockázatokat teljes egészében vagy legalább jelentős részben a nyertes ajánlattevő viseli). Mindez lényegében az eddig alkalmazott konstrukció továbbfolytatását jelentené, azzal a különbséggel, hogy az új Kbt. szabályai szerint szolgáltatási koncesszió esetén nem szükséges közbeszerzési eljárás lefolytatása a szerződés megkötéséhez és a Beszerzési Szabályzatunkat sem kell alkalmazni ebben az esetben. Ugyanakkor természetesen lehetséges Eseti Beszerzési Szabályzat megalkotása a beszerzés lefolytatására. A szolgáltatási koncessziós szerződés megkötése egyaránt lehetséges az önkormányzattól független, „külső szervezettel” és az önkormányzat tulajdonában álló gazdasági társasággal is.

A határozat felhatalmazza a polgármestert a szolgáltatási koncessziós szerződés megkötéséhez szükséges intézkedések megtételére Eseti Beszerzési Szabályzat alapján a 2. pontban foglalt szempontok figyelembe vételével és a szerződés aláírására.

Befogadott módosító indítványomnak köszönhetően a Gazdasági és Városfejlesztési Bizottság és az Oktatási és Kulturális Bizottság elé kell terjesztenie a pályázatban meghatározott közszolgáltatási feladatokkal, feltételekkel kapcsolatos előterjesztést, hogy megvédhessük a kerületi lakosok és gyermekeink érdekeit.

Ilyenek például:

  • úszásoktatás
  • szabad pályák biztosítása a kerületi lakosok és iskolák, óvodák részére
  • rendezvények megtartása
  • egyéb az úszósportághoz, az úszáshoz mint az egészséges életmóddal összefüggő tevékenységhez kapcsolódó és a lakosság részéről igényként felmerülő események szervezése, lebonyolítása.

 A következő napirendben megnöveltük a GESZ belső ellenőri létszámát egy fővel, ez egyrészt örömhír, hiszen a tavalyi leépítések után idén létszámbővitést támogatott a testület. Az előterjesztést azonban nem tudtam elfogadni, mert nem tartalmazta a költségnövekedés forrását. Pikánssá az ügyet az tette, hogy rajtam kívül a Polgármester sem találta a forrást és ő is tartózkodott. Mivel február elején a költségvetés zárószavazásakor a FIDESZ-es többség szétosztogatta az általános tartalékot minden újonnan jelentkező költség újabb megszorítást generálhat az év végén vagy az eladósodás további emelkedését. Később, a napirend lezárulta után kérésemre megkerült a forrásoldal is, a működési céltartalék soron ugyanis maradt rá fedezet.

Két perc alatt pontosítottuk a kerületi SZMSZ-t, majd egy hosszabban tárgyalt napirend következett:

A Hársfa sétány 13-15. szám alatti játszótér (Máltai játszótér) működtetéséről döntött a testület. Az előző döntéseket felülírva mégsem pályáztatta meg az üzemeltetést az önkormányzat, hanem saját erőből oldja meg. A döntés ha nem is óriási, de éves szinten néhány milliós költségnövekedést jelent a tavalyihoz képest. Városházi pletykák szerint a Máltai Szeretetszolgálat képviselőjének előszobáztatása rontotta meg a viszonyt a kerület és az eddigi üzemeltető között a városvezetés pedig félve a további kudarcoktól, más civil szervezetekkel történő egyeztetésbe már bele sem mert vágni.

Véleményem szerint helyi közösségünk akkor működik egészségesen, ha a közszolgáltatási feladataink minél nagyobb hányadát látják el nonprofit szervezetek. Pesterzsébetnek most gyógyító erőre van szüksége: összefogásra, a szolidaritás és kooperáció erejére. A döntés kárt okoz: nem csak anyagit (ami persze könnyen kimutatható), hanem zsákutcába irányítja Erzsébet társadalmi folyamatait.

Módosítottuk a Pesterzsébeti Szociális és Gyermekvédelmi Központ Alapító Okiratát, ezen belül kerületünk is csatlakozott az államosítás előtt álló iskolákból történő 24. órás vagyonkimentési akciókhoz. A Hajós Alfréd Általános Iskola érdekeinek sérelme nélkül a Pesterzsébeti Szociális és Gyermekvédelmi Központhoz csatolt a testület 185, 05 m2-t, ezekben a helyiségben a hivatal osztályvezetője szerint tavaly érdemi tevékenység nem folyt, nem használták. Idén délutáni ugyan már foglalkozásokat tartottak ott, de rugalmas átszervezéssel zavartalanul tud majd egymás mellett működni mindkét intézmény.

Egyre biztosabbnak tűnik, hogy megtörik a turáni átok: Hoffmann Rózsa országegyesítő politikájának köszönhetően nemzeti összefogásban ürítik ki közoktatási intézményeinket önkormányzataink. A Nemzeti Együttműködés Rendszere lassan, de biztosan kiépült.

Apropó: Hoffmann Rózsa néni – aki programja szerint idén a felsőoktatást, jövőre pedig a közoktatást veri szét – március 6-án Pesterzsébetre látogat, 14:30-tól a CSILI-ben lehet személyesen megismerni terveit és elképzeléseit.

A következő napirendben a Képviselő-testület felkérte a polgármestert, hogy a képviselő-testületi ülésre terjessze elő a Budapest Főváros XX. kerület, Pesterzsébet Önkormányzatának tulajdonában álló lakások és nem lakáscélú helyiségek kezelésére vonatkozó új szervezeti rendszer kialakítását célzó javaslatot.

Az előterjesztés valójában egyet jelent: az elmúlt két év vagyongazdálkodásának csődjét. A hivatal alkalmatlannak bizonyult a feladat elvégzésére, a működtetés veszteséges, az Integrit XX. Kft. átszervezését sem sikerült zökkenőmentesen megoldani. Tízmilliók szálltak el a hibás döntések következményeként.

Földesi Gyula, aki két éve az átalakítás mellett tette le a voksát a sikertelenséget azzal magyarázta, hogy a Hivatal kuplerájt vett át. Megítélésem szerint pedig a legfontosabb tanulsága a történetnek, hogy – egyedüliként a piaci szereplők közül – az önkormányzat még egy bordélyházat sem tud nyereségesen működtetni.  

A FIDESZ 2010-ben azt ígérte a választóknak, hogy képes működtetni a kerületet, vagyonával pedig jó gazda módjára gazdálkodik. Azt mondta, határozott koncepcióval rendelkezik hogy miként rakja rendbe a vagyongazdálkodást, majd két évet szüttyögött és csak most jut eszébe hogy kialakítson egy működő rendszert a szétvert helyett.

Ezek után megemelte a testület a nem lakás céljára szolgáló helyiségek bérleti díját az infláció mértékével.

Két sporttémájú napirendet is tárgyaltunk:

  • Az ESMTK-val idén is szponzori szerződést köt az Önkormányzat
  • Pesterzsébet-Alusta Kupa megrendezéséről döntött a testület, a két város birkózó és karate egyesületeinek részvételével. A fiatal sportolók találkozására 2012. április 19-22. között kerülhet sor Pesterzsébeten. A verseny helyszíne a Kruj Iván Sportcsarnok lesz. A találkozó megszervezését, az alustai sportolók kb. 50 fős delegációjának fogadását, vendéglátását BUDAPEST FŐVÁROS XX. KERÜLET PESTERZSÉBET ÖNKORMÁNYZATA közösen vállalja az ESMTK BIRKOZÓ SZAKOSZTÁLYA, Losonczi Ottó elnök, és a SEINCHIN KARATE SPORTEGYESÜLET PESTERZSÉBET, Harsányi László elnök szakmai irányításával.

Napirend után két ügyben szólaltam fel:

  • Ismét szóvá tettem, hogy a Zódony utcai sportcentrum gyalogosan nehezen megközelíthető, az óvodás focira érkezők számára balesetveszélyes.
  • Másrészt szóvá tettem, hogy a Polgármester tartsa be azon ígéretét, hogy segít rendezni a Mediterrán lakópark útjainak helyzetét. A beruházó mélygarázsait árverezik, ami enyhíti a lakópark parkolási gondjait, másrészt egyre többen aggódnak az utak helyzete miatt. A kérdésemre 15 napon belül kapok írásban választ, amit szintén megosztok majd a blogon.

A 2012. évi költségvetés zöld szemüvegen át

Pesterzsébet környezetvédelmi tanácsnokaként egyik fontos feladatom a kerület költségvetési javaslatainak véleményezése. Hiszem, hogy lassan, az évek múlásával tanácsnok társaim is követik példámat, addig is eredményként értékelem, hogy a környezet- és természetvédelem területét kiemelten tárgyaljuk a vita során és új szempontok színesíthetik a döntés-előkészítés folyamatát.

 
Bár idén a polgármester veszített tavalyi bátorságából és nem merte befogadni javaslataimat, illetve a vita során is érzékelhető volt, hogy még kevéssé nyitottak ezekre az értékekre a többségi frakció tagjai. Azonban nem adom fel, ugyanis ami késik nem múlik.
 
Megvizsgáltam tehát a kerület 2012. évi költségvetésének a környezetvédelmet érintő tételeit.
 
Általános jellegű megállapításaim:

Alternatív évértékelő a Kosutiban

 

Mint sokan tudják, Orbán Viktor hamarosan megtartja az évértékelő beszédét. Ezen a napon (február 7-én) fogadja el Pesterzsébet képviselő-testülete a kerület 2012-es költségvetését is.  
 
Az LMP értékrendje, a komolyabb szakemberek érvelései és a „közemberek” eddigi tapasztalata alapján arra következtet, hogy az Orbán-évértékelések egyre távolabb kerülnek a való világtól. Lehet, hogy a saját időszámítású naptárában, egy másik dimenzióban, ahol más fizikai és gazdasági törvények uralkodnak, helytállóak, de ITT a mélyszegénységben élő emberek nem laknak jól sem az utópisztikus sci-fi regények víziójával sem irokéz közmondásokkal.
 
A Lehet Más a Politika az ország több pontján ezért alternatív évértékelőket tart, ahol az emberek szabadon elmondhatják saját véleményüket, ezeket rögzítjük és élőben közvetítjük az interneten.
 
Az LMP pesterzsébeti csoportja is február 7-én, kedden, 13:30-kor a Polgármesteri Hivatal előtt a Kosutiban megtartja ELSŐ INTERAKTÍV ÉVÉRTÉKELŐJÉT!
 
Mi nem zárkózunk be mamelukjaink és fizetett statisztáink közé, nincs szükségünk bértapsolókra és nem bújunk rendőrkordonok mögé.
Mi nem a „Nemzeti Konzultáció”-ra költjük a köz pénzét, hogy utána figyelmen kívül hagyhassuk a társadalom véleményét.
 
Mi ugyanis 2010-ben arra kaptunk felhatalmazást a választóktól, hogy biztosítsuk a részvételi demokrácia feltételeit, miszerint a népnek joga az, hogy a tervezéstől kezdve a megvalósításon és ellenőrzésen át az értékelésig nyomon kövesse az őket érintő intézkedéseket, és közbeavatkozhasson, ha szükséges.
 
S mi betartjuk a választási ígéreteinket.
 
A kerületet irányító parlagfű-koalíció péntek délután beterjesztette Pesterzsébet 2012-es költségvetési javaslatát, majd egynapos egyeztetés után február 7-én a képviselőtestület dönt is róla.
 
 
Mi olyan Pesterzsébetet szeretnénk teremteni, ahol rendszeres, érdemi és döntésképes helyi véleménynyilvánítások, szomszédsági kerekasztalok, és a részvételi költségvetés intézményein keresztül a lakosság bevonásával születnek meg a fontosabb döntések és a gazdálkodás átlátható, egyszerű és könnyen betartható szabályok mentén, minden erzsébeti számára ellenőrizhető módon, nyíltan és hatékonyan folyik.
 
Mi a részvételi költségvetés meghonosítását javasoljuk! Így az erzsébeti költségvetés főbb tételeit, arányait egy minden kerületi lakos számára nyitott és átlátható, évente ismétlődő vita- és tervezési folyamatban határozzuk meg. Így az itt élők maguk dönthetnek a játszóterek, iskolák felújításáról, a közvilágításról, a járdákról és bicikli-utakról, a polgárőrség támogatásáról, a forgalomcsillapítás, vagy a Duna-part rehabilitációjának módjáról.
A Lehet Más a Politika pesterzsébeti csoportja a kerület és az ország súlyos anyagi gondjai miatt fontosnak tartja, hogy a városrészért tevékenykedők fogjanak össze és közösen keressék meg a forrásokat az intézményhálózatunk megtartásáért, hogy Pesterzsébetet egy fenntartható fejlődési pályára állíthassuk a leépülés helyett. Lehet, naivitásnak tűnik a részvételi költségvetésről és annak szükségességéről beszélni, de meggyőződésünk csak ez nyújthat alternatívát egy kicsiny, belterjes grémium által összetákolt, szűklátókörű, az egyeztetés hiánya miatt szakmailag kevéssé megalapozott, ráadásul néha a fiskális szempontokat is figyelmen kívül hagyó költségvetéssel szemben. Az erzsébeti költségvetés főbb tételeit, arányait egy minden kerületi lakos számára nyitott és átlátható, évente ismétlődő vita- és tervezési folyamatban is meghatározhatnánk. Így az itt élők maguk dönthetnének a játszóterek, iskolák felújításáról, a közvilágításról, a járdákról és bicikli-utakról, a polgárőrség támogatásáról, a forgalomcsillapítás, vagy a Duna-part rehabilitációjának módjáról. Számos a világban elterjedt módja létezik a részvételi költségvetésnek, a helyi lakosok véleményének megismeréséhez és feldolgozásához illetve abból a közösség számára hasznos és bölcs döntésekhez számos út vezet.

Meggyőződünk azonban, hogy egy nap alatt a társadalmi és szakmai egyeztetésen keresztülvert költségvetési rendelet elfogadása nem tartozik ezek közé.

Mindezek mellett a költségvetést nyilvánosságra hoztuk és várjuk hozzá a javaslataikat, ötleteiket, véleményüket.

 
Írásban a pesterzsebet@lehetmas.hu email címre, vagy személyesen február 7-én 13:30-tól a Polgármesteri Hivatal előtt.
 

 

De nehéz az iskolatáska…

Két fontos hír a pesterzsébeti szülőknek:
 

Megjelent a Pesterzsébeti Pedagógiai Intézet tájékoztató kiadványa De nehéz az iskola táska” címmel.

A kiadvány a leendő első osztályos gyermekek szülei részére nyújt fontos információkat.

A tájékoztató füzet tartalmazza:
– a beiskolázással és az iskolakezdéssel kapcsolatos tudnivalókat,
– a kerületben működő önkormányzati, alapítványi és fővárosi fenntartású általános iskolákról a legfontosabb információkat, a képzési profilokat és a nyílt napok időpontjait.
 

Elérhető innen is: www.pepint.hu/pepi/uploaded/De_nehez_az_iskolataska_2012

A másik hír elsősorban a Tátra téri iskolába járó gyerekek szüleit nyugtathatja meg:
Sem a hivatal sem az Önkormányzat testülete nem tervez iskolabezárásokat 2012-ben. Ezzel kapcsolatos, a januári testületi ülésen elhangzott kérdésemre Szabados Ákos polgármester megnyugtató választ adott és megígérte az érintett szülőkkel és pedagógusokkal is ismertetik a fejleményeket.
Az SZMK vezetőjével többszöri egyeztetés történt. Az általuk, az iskola  igazgatójával egyeztetett időpontban, 2012. február 8-án 16 órától lesz  a témában tájékoztatás az iskolában.

A Polgármesteri Hivatal Oktatási, Kulturális és Sport Osztálya elkészített egy javaslatot az alacsony kihasználtságú iskolák helyzetének javítása érdekében, de az előterjesztés szintén nem tartalmaz iskolabezárást.
Az előterjesztést az Önkormányzat oktatási és kulturális bizottsága hamarosan tárgyalja, akkor bővebben is beszámolok az abban foglaltakról. (Addig is szívesen veszem minden érdeklődő véleményét, kérdését).
Az előterjesztés néhány valóban értékes javaslatot tartalmaz a további gazdaságosabb és hatékonyabb működtetés biztosítására de további egyeztetések is szükségesnek tűnnek számomra.