A Közösen Pesterzsébetért frakció keresett meg a múlt héten azzal, hogy támogassam kezdeményezésüket, amely egy REpont automata telepítését javasolta a Tátra téri piacra.
Nagyon jó ötletnek tartottam, lelkesen néztem át, véleményeztem és írtam alá képviselőtestületi előterjesztésüket, ugyanis számos előnnyel járhat az Önkormányzat, a lakók és az árusok számára egyaránt, ha a helyi közösség nyitott az ötletre. Talán az adventi hangulatnak is köszönhető, hogy a csütörtöki ülésen számos új, előremutató ötlet, az engedélyeztetést, előkészületeket pontosító információ, módosítás is érkezett hozzá és utána egyhangúan fogadta a képviselőtestület a javaslatot.
Mi könnyen és kényelmesen visszaválthatjuk az üres italos palackokat és fémdobozokat a mindennapi, hétvégi piaclátogatás során. Minden új helyszín segít abban, hogy a visszaváltott palackokért kapott visszatérítés kényelmesebben csökkentse a háztartások költségvetését.
Zöld képviselőként fontosnak tartom, hogy az automata ösztönzi a szelektív hulladékgyűjtést és a fenntartható szokásokat, ami hosszú távon hozzájárulhat a környezetvédelemhez és a figyelmet a helyi fenntarthatósági erőfeszítésekre, és javítja a piac környezetvédelmi imázsát.
A piac és környezete tisztábbá válhat, ha kevesebb lesz az eldobált palack és fémdoboz. Az automata használata közösségi összefogást is inspirálhat, például helyi szemléletformáló kampányok vagy versenyek szervezésével (erről bővebben is írni fogok).
Az árusok számára, a piac jövője szempontjából is előnyös:
- Növekvő vásárlószám: Az automata vonzza a piacra látogatókat, akik a visszaváltás után szívesebben vásárolhatnak a helyi árusoktól.
- Zöld arculat erősítése: A környezettudatosságot támogató szolgáltatás jelenléte pozitív hatással lehet az árusok megítélésére is.
- Csökkentett hulladékkezelési terhek: Az automata segít a piacon keletkező italos flakonok és dobozok kezelésében, tisztábbá téve a környezetet.
- Piac népszerűsítése: Egy modern, környezettudatos eszköz jelenléte növeli a piac vonzerejét, különösen a fiatalabb generációk és a környezetvédelem iránt elkötelezett vásárlók körében.
Amellett, hogy szükség van egy felmérésre, hogy megismerjük a helyi közösségtől és az árusok körében az igényt és támogatottságot, komoly egyeztetésekre, műszaki és egyéb vizsgálatokra is szükség lesz. A folyamat több lépésből áll, amelyben az önkormányzat és a piac üzemeltetője is aktívan részt kell vegyen. A MOHU (Mol Hulladékgazdálkodási Zrt) végzi a REpont automaták biztosítását a visszaváltási rendszer működésének támogatására.
Önök szerint jó ötlet? Használnák? S ha igen, akkor milyen gyakran? Írják meg kommentben!