REpont automata érkezhet a Tátra téri piacra!

A Közösen Pesterzsébetért frakció keresett meg a múlt héten azzal, hogy támogassam kezdeményezésüket, amely egy REpont automata telepítését javasolta a Tátra téri piacra.

Nagyon jó ötletnek tartottam, lelkesen néztem át, véleményeztem és írtam alá képviselőtestületi előterjesztésüket, ugyanis számos előnnyel járhat az Önkormányzat, a lakók és az árusok számára egyaránt, ha a helyi közösség nyitott az ötletre. Talán az adventi hangulatnak is köszönhető, hogy a csütörtöki ülésen számos új, előremutató ötlet, az engedélyeztetést, előkészületeket pontosító információ, módosítás is érkezett hozzá és utána egyhangúan fogadta a képviselőtestület a javaslatot.

Mi könnyen és kényelmesen visszaválthatjuk az üres italos palackokat és fémdobozokat a mindennapi, hétvégi piaclátogatás során. Minden új helyszín segít abban, hogy a visszaváltott palackokért kapott visszatérítés kényelmesebben csökkentse a háztartások költségvetését.

Zöld képviselőként fontosnak tartom, hogy az automata ösztönzi a szelektív hulladékgyűjtést és a fenntartható szokásokat, ami hosszú távon hozzájárulhat a környezetvédelemhez és a figyelmet a helyi fenntarthatósági erőfeszítésekre, és javítja a piac környezetvédelmi imázsát.

A piac és környezete tisztábbá válhat, ha kevesebb lesz az eldobált palack és fémdoboz. Az automata használata közösségi összefogást is inspirálhat, például helyi szemléletformáló kampányok vagy versenyek szervezésével (erről bővebben is írni fogok).

Az árusok számára, a piac jövője szempontjából is előnyös:

  1. Növekvő vásárlószám: Az automata vonzza a piacra látogatókat, akik a visszaváltás után szívesebben vásárolhatnak a helyi árusoktól.
  2. Zöld arculat erősítése: A környezettudatosságot támogató szolgáltatás jelenléte pozitív hatással lehet az árusok megítélésére is.
  3. Csökkentett hulladékkezelési terhek: Az automata segít a piacon keletkező italos flakonok és dobozok kezelésében, tisztábbá téve a környezetet.
  4. Piac népszerűsítése: Egy modern, környezettudatos eszköz jelenléte növeli a piac vonzerejét, különösen a fiatalabb generációk és a környezetvédelem iránt elkötelezett vásárlók körében.

Amellett, hogy szükség van egy felmérésre, hogy megismerjük a helyi közösségtől és az árusok körében az igényt és támogatottságot, komoly egyeztetésekre, műszaki és egyéb vizsgálatokra is szükség lesz. A folyamat több lépésből áll, amelyben az önkormányzat és a piac üzemeltetője is aktívan részt kell vegyen. A MOHU (Mol Hulladékgazdálkodási Zrt) végzi a REpont automaták biztosítását a visszaváltási rendszer működésének támogatására.

Önök szerint jó ötlet? Használnák? S ha igen, akkor milyen gyakran? Írják meg kommentben!

Pesterzsébet is csatlakozhat a Fővárosi Szolidaritási Alaphoz?

Kerületünk érdeke, hogy Budapesten csökkenjenek városrészek közötti fejlesztési különbségek, ezért Pesterzsébet Önkormányzata felméri a Fővárosi Szolidaritási Alaphoz való csatlakozás lehetséges előnyeit, beleértve a kerületi lakosokat érintő szociális, közösségi, és infrastrukturális fejlesztési lehetőségeket.

Kezdeményezésemre az önkormányzat képviselő-testülete úgy döntött, hogy felkéri Pesterzsébet polgármesterét, készítsen részletes tájékoztatót a Fővárosi Szolidaritási Alaphoz való csatlakozás lehetséges előnyeiről, illetve a várhatóan 2024. év végén kiírásra kerülő pályázat feltételeiről és az azon történő indulás kerületi lehetőségeiről is.

2025. januárjában pedig dönthetünk is arról.

Nagyon köszönöm Csaszny Gábor, Ettvel Zoltán, Fekete Katalin, Lengyel Dávid képviselőtársaimnak, hogy aláíróként is támogatták a javaslatot és a képviselőtestület minden tagjának, hogy pártpolitikától függetlenül egyetlen tartózkodás mellett elfogadta azt!

Meggyőződésem, hogy a Pesterzsébeti Önkormányzat számára a csatlakozás komoly előnyökkel járhat. A kerület jelenleg is számos szociális és infrastrukturális kihívással küzd, így a szolidaritási alap segítségével több forráshoz juthatna. A helyi költségvetés stabilizálásához elengedhetetlen, hogy a központi források mellett az alapból is részesüljünk. A csatlakozás segíthetne abban is, hogy a kerület gyorsabban megoldja a lakossági problémákat, mint például az alacsony jövedelmű családok támogatását vagy a közlekedési infrastruktúra fejlesztését.

Továbbá, a szolidaritási alap révén Pesterzsébet jobban részesülhetne a főváros által kezdeményezett fejlesztési programokból, így javíthatná az ott élők életminőségét. A kerület gazdasági és társadalmi fejlődése érdekében kiemelten fontos, hogy kihasználják azokat a lehetőségeket, amelyek a központi forrásokból és a szolidaritási alaptól származnak. Az alapba való belépés emellett lehetőséget biztosít arra, hogy a kerület gyorsabban reagáljon a városfejlesztési és közszolgáltatási igényekre.

A Fővárosi Szolidaritási Alap célja a szociális igazságosság erősítése és a városrészek közötti fejlesztési különbségek csökkentése. Az alaphoz való csatlakozás jelentős előnyöket nyújthat a kerület számára, különösen a szociális ellátások és közösségi szolgáltatások bővítésében. Az alábbi példák más kerületek sikeres projektjeiből jól mutatják, hogy milyen típusú fejlesztések valósíthatók meg az alap támogatásával:

  1. Józsefváros – „LakóTér” program (35,2 millió Ft):
    A program keretében önkormányzati bérlakások felújítása és szociális bérlakások létrehozása valósult meg, javítva az alacsony jövedelmű családok lakhatási körülményeit.
  2. Józsefváros – Gyermekek Átmeneti Otthona fejlesztése (20 millió Ft):
    Az intézmény korszerűsítésével több rászoruló gyermek számára tudtak biztonságos és kényelmes ellátást nyújtani.
  3. Terézváros – Támogató Szolgálat létrehozása (25 millió Ft):
    Az új szolgálat segíti a fogyatékkal élők, idősek és szociálisan hátrányos helyzetűek mindennapi életét, különféle célzott támogatások nyújtásával.

Az elfogadott határozati javaslat:

Határozati javaslat:

  1. A Budapest, XX. kerület Pesterzsébet Önkormányzatának Képviselő-testülete felkéri a polgármestert, hogy készítsen tájékoztatót a Fővárosi Szolidaritási Alaphoz való csatlakozás, illetve a várhatóan év végén kiírásra kerülő pályázaton történő indulás előnyeiről, kockázatairól.
  2. A tájékoztatót a 2025 január 23-i a képviselő-testület ülésén önálló napirendi pontként mutassa be.

Határidő: 2025. január 23.
Felelős: Szabados Ákos polgármester