Lecsapolják a Zodony utcai kacsaúsztatót

Ma, a szóbeli ígéretek után írásban is megérkezett a válasz a petíciónkban foglaltakra. Röviden: a kacsák maradhatnak, de remélhetőleg hamarosan már nem a Zodony utcai tóra járnak fürdeni.56640136_2720217024671611_4001067262369857536_n.jpg

Idén tavasszal kacsák lepték el Pesterzsébet egyik forgalmas közútját, a tavaszi és nyári zivatarok ugyanis akkora tavakat alakítottak ki az úton, hogy odajárnak fürdeni. A Gubacsi lakótelep és a Mediterrán lakópark szélén található Zodony utca biztosítja az itt élőknek és a pesterzsébeti sportkomplexumok vendégeinek a közlekedési lehetőséget, kijutást a város felé. 

Az itt lakók azonban megunták a hivatalok tehetetlenségét és aláírásgyűjtésbe fogtak, hogy a lehető leggyorsabban kiépítsék a Gubacsi lakótelep és a Duna-part útjainak vízelvezetését.

S úgy tűnik sikerrel jártunk:

2019 június 6-án, Pesterzsébet Önkormányzatának képviselő-testületi ülésén ismertettem a Gubacsi lakótelepen és a Mediterrán lakóparkban élők, illetve a Zodony utcai sportkomplexumban sportolók szüleinek a petícióját. Az ülésen levetítettem egy esős napon készült videófelvételt is, Pesterzsébet jegyzőjének pedig eljuttattam az addig összegyűlt 178 aláírást.

A testületi ülésen kértem a kerület polgármesterétől, hogy támogassa kezdeményezésünket és írásban az alábbi kérdéseket tettem fel.

  • Ki a Zodony utca érintett szakaszának kezelője?
  • Kezdeményezi-e az útszakasz aszfaltozásának javítását és a vízelvezetés problémájának megoldását?
  • Ki a kezelője az alsó Vizisport utcának?
  • Kezdeményezi-e az útszakasz a vízelvezetés problémájának megoldását?
  • Amennyiben már kezdeményezte az adott útszakaszok problémájának kezelését akkor holt tart az adott ügyek kezelése?

Ma, a szóbeli ígéretek után írásban is megérkezett a válasz mindkét helyszín kapcsán:

Budapest XX. ker. Zodony utca kezelője a Budapest Közút Zrt., az útpálya felújítása, illetve a cspadékvíz-elvezetés megoldása az ő feladatkörükbe tartozik. Kérésünket továbbította a Budapest Közút Zrt felé. A közútkezelő – szóbeli tájékoztatása szerint – panaszunknak helyt adva, a vízelvezetési problémák mielőbbi megoldása érdekében „vízelvezető, szikkasztóárok-rendszer kiépítésére adott ki megrendelést”. A szikkasztóárok a Közműhelytelep utca – Zodony utca sarkától a Zodony utcai szakaszon kerül kialakításra, ígéretük szerint hamarosan megkezdődhet a beruházás.

A Vizisport utca vízelvezetésével kapcsolatban, Szabados Ákos Pesterzsébet polgármestere ma írásban is megerősítette, hogy a kérésünkre 2019. évi költségvetésben is kiemelt soron szereplő támfal építés (vízelvezetés, parkolók létesítése) beruházás már közbeszerzési szakaszban van, ennek eredményeként a tervek szerint a parkolók kialakítása mellett szikkasztók is kiépülnek.   

Reméljük idén valóban el is készül mindkét beruházás!

Köszönjük mindenkinek a támogatást, aláírást, segítséget!

Pesterzsébeti zsíros-deszkások – Szevasztok!

2016 februárjában írtam, hogy néha a hétfő reggelek sem olyan lehangolóak: aznap délelőtt teljesen eltűnt az akkor feltárt Duna-parti illegális lerakó. Most ismét hétfőn jelentkezem egy kellemes hírrel: javaslatomra és Somodi Klarissza képviselőtársam munkájának köszönhetően esély teremtődött rá, hogy pont itt folytatódjon a Duna-part fejlesztése!20160201_123152_1.jpg

A képviselő-testület csütörtöki döntése alapján ugyanis Pesterzsébet is pályázik az Országos Görpark Programra, méghozzá, ha nyer a pályázatunk, akkor a Duna-parton a Gubacsi híd lábához közel épülne meg. Pont azon a területen ahol az illegális lerakó volt. Köszönöm Somodi Klarisszának, a sportbizottság elnökének, hogy felkarolta a helyszínötletemet és végigmenedzselte a folyamatot, s meggyőzte a testület többségét is!

Aki részt vett már az elmúlt években az Átalakuló Duna-part takarító akcióin az ismerheti az adott területet, itt gyűjtik össze azóta is az önkéntesek a parton összegyűjtött több m3 szemetet, a Pesterzsébeti Szociális Központ vagy a Teszedd! elszállít.

Ha sikeres lesz a pályázat akkor megújulhat a gyalogjárda, rendezettebb lesz a környező zöldfelület és végre kamerarendszer őrízheti megállítva az illegális szemétlerakást is.

Három éve az illegális lerakót egy felelőtlen vállalkozásnak „köszönhették” az itt lakók és erre kirándulók. A polgármester „tehetetlen” volt, a Kormányhivatal pedig szokás szerint nem tett semmit. A blogom hatására azonban akkor népmesei fordulatot vett az ügy: a Rendvédelmi Osztály munkatársai sűrűbben kezdtek járőrözni a Duna-parton. A hivatal ismét elkezdte szervezni a terület megtisztítását, leporolták a lerakó aktáját, előkerültek a Kormányhivatal iktatószámai, levelei.

Sőt olvasva (az azóta beszántott) 89,5 Music FM Délutáni Road Show műsorkészítőinek is megtetszett az ügy és hétfőre ideszervezték a délutáni műsort. Ennek hatására már Szabados Ákos polgármester úrral is sikerült egyeztetni, aki akkor már az azonnali fellépés mellett tette le a voksát. A Szociális Foglalkoztató munkatársai hétfőn reggel ki is takarították a területet, csak a vállalkozó rozsdás konténereit hagyták a helyszínen, azzal, hogy másnap azokat is elszállítják, a költségeket pedig peres úton ráterhelik a területen működő vállalkozásra. Valószínűleg lelkes rádióhallgatók lehetnek az illegális lerakó gazdái mert, mit tesz Isten a konténerek egyszer csak szintén eltűntek, úgyhogy mire az ügy mellé álló 89,5 Music FM a délutáni Roadshow-jával kiért már csak a hűlt helyüket találta.

Azóta a területen normalizálódott a helyzet, bár szépnek és rendezettnek nem mondanám. Évről-évre többször is kitakarítjuk a pesterzsébeti szakaszt, de egyrészt a szomszédos ferencvárosi részt elöntő több tonna szemét ezt felülírja, másrészt a Gubacsi híd lábától Északra eső területre egyetlen önkormányzat nem lehet büszke, sem Csepel, sem Pesterzsébet, sem a legkoszosabb kerület címét büszkén őrző Ferencváros.

Most fejlődhet végre ez a szakasz addig is, amíg a lopakodó Olimpia projekt keretében esetleg megépül a régóta várt evezőspálya.

Szurkoljunk együtt, hogy eredményes legyen a pályázatunk és megindulhasson ennek a partszakasznak is a rendbetétele!

Pesterzsébet kivizsgáltatná a Ráckevei-Soroksári Duna-ág szennyezését

A Tarlós vezette főváros még akkor is pusztítja a természetet, ha éppen valami csoda folytán védeni akarja azt. Bár a szakmai vélemények szerint csak ideiglenes, időhúzó, a valódi megoldás elodázásaként végre belevágott a Dél-pesti szennyvíztisztító telep záportározó bővítésébe ezt is sikerült úgy megvalósítania, hogy az építkezés alatt egyetlen záportározó sem üzemképes, így ha esik, akkor tisztítatlanul ömlik a szennyvíz a Ráckevei-Soroksári Duna-ágba.

Az elmúlt héten Rátay András horgász videója borzolta fel a kedélyeket az ügyben, amit május 29-én tett fel a Facebookra.

Hat éve foglalkozom a Dél-pesti szennyvíztisztító ügyével, azóta mióta az akkori fideszes képviselő-testületi többség biztosította a Pesterzsébetet védő véderdő letarolását. Bár a pénznek nincs szaga, kerületi lakosként felháborított, hogy a Duna-parton élők kénytelenek a szennyvíztisztító bűzét szagolni, csak azért, hogy vállalkozók szabadon építkezhessenek a kerületben, a környezetvédelem és légszennyezés pedig ilyen esetekben nem akadály. Azóta foglalkozom a szennyvíztisztító problémájával, azóta állítom azt is, hogy a szennyvíztisztító helyét is érdemes megvizsgálni, szólnak ugyanis érdemi érvek amellett, hogy nem szabad Pesterzsébet és Soroksár határán, az RSD partján maradnia.

tarvagas_2.jpgÉvtizedes, ciklusokon túlnyúló probléma, hogy a Dél-Pesti Szennyvíztisztító vizét át kell vezetni a nagy Duna-ágba s nem lenne szabad az RSD-be engedni. A tisztított víznek ugyanis mind szerves anyagtartalomra, foszforra, nitrogénre nézve jó a minősége, viszont a sótartalmát nem lehet gazdaságosan csökkenteni. S így a tisztított szennyvíz nem alkalmas álló vízbe történő bevezetésre. A kérdés csak az, hogy a tisztított vizet kell-e átvezetni vagy a teljes telepet érdemes áthelyezni.

57038414_2113752588680084_3747033235440271360_o.jpgEnnél is nagyobb probléma azonban, hogy ha a záportározók megtelnek akkor tisztítatlanul ömlik az RSD-be a szennyvíz. Nem bírják ugyanis a záportározók a felhőszakadások csapadékvíz-mennyiségét. Nagyobb esők után-közben a tisztítómű 3600 m3-es záportározója nagyjából húsz perc alatt telik meg teljesen. Ez után a csapadékvízzel felhígult szennyvíz átbukik a záportározón, és egyenesen a Kis-Dunába folyik.

A klímaváltozás, az időjárás szélsőségesebbé válása miatt az ilyen esetek egyre gyakoribbak. 

Baranyi Krisztina ferencvárosi önkormányzati képviselő kezdeményezésére ideiglenes megoldásként a fővárosi Önkormányzat döntése alapján idén elindulhatott végre egy második záportározó megépítése, a bővítésnek köszönhetően a nyári záporok egy jelentős részét már kezelni tudja majd a tisztító (végleges megoldásnak nem tekinthető), ennek lezárulta július végére várható, más becslések szerint októberre fejeződik be a beruházás.

A mostani beruházás azonban tervezési hibáknak köszönhetően azt jelentette, hogy a régi záportározót is lezárták, így már kisebb, tavaszi és nyári záporok esetén is tisztítatlanul ömlik a szennyvíz a Dunába. A helyzet a múlt héten tarthatatlanná vált, a Kis-Duna színe elsötétült, betétek, WC papír foszlányok lepték el ezt a vízszakaszt.

7jsemhzelk5ccg76s.jpegA fővárosban elsőként Pesterzsébet végre a sarkára állt: Pesterzsébet önkormányzatának környezetvédelmi és városfejlesztési bizottsága tegnap úgy döntött, hogy kivizsgáltatja az ügyet és kezdeményezi a Fővárosi Csatornázási Művek Zrt. és a Budapest Főváros Önkormányzatánál a mostani környezetszennyező állapot azonnali megszüntetését. 

Határozat

A Környezetvédelmi és Városfejlesztési Bizottság úgy dönt, hogy

– Felkéri a képviselőtestületet, hogy a Dél-pesti szennyvíztisztító záportározójának bővítése kapcsán történt tározólezárások miatti súlyos természetkárosítás miatt kezdeményezze a Fővárosi Csatornázási Művek Zrt. és a Budapest Főváros Önkormányzatánál a mostani környezetszennyező állapot azonnali megszüntetését.

– Felkéri a Polgármestert, hogy nyújtson be panaszt és kérje a Pest Megyei Kormányhivatal Környezetvédelmi és Természetvédelmi Főosztályától az eset kivizsgálását.

A pesterzsébeti kacsaúsztató

Idén tavasszal kacsák lepték el Pesterzsébet egyik forgalmas közútját, a tavaszi és nyári zivatarok ugyanis akkora tavakat alakítottak ki az uton, hogy odajárnak fürdeni. A Gubacsi lakótelep és a Mediterrán lakópark szélén található Zodony utca biztosítja az itt élőknek és a pesterzsébeti sportkomplexumok vendégeinek a közlekedési lehetőséget, kijutást a város felé. 

Ezt az útvonalat használja a 119-es alacsonypadlós buszjárat, erre közlekednek a sportolni vágyó kisiskolásokat és óvodásokat szállító iskolabuszok. Itt található Pesterzsébet sportkomplexuma is: uszoda, jégcsarnok, tenisz- és focipályák. Akadálymentesen csak ebből az irányból megközelíthető Pesterzsébet vasúti megállója is.

56523140_10213643234181517_6956913315104686080_o.jpgEnnek ellenére minden tavaszi és nyári zápor után hatalmas tengerré válik az út, az autók beáznak, az aszfalt járhatatlanná válik. A problémát évek óta jelzik az itt lakók, de az út kezelője nem tett az ügyben semmit.

Az út állapotára jellemző, hogy egyre gyakrabban jönnek fel a Ráckevei-Soroksári Duna-ágról a kacsák is, itt ugyanis tisztább a víz, mint az esőzéskor tisztítatlan szennyvízzel elárasztott Duna.

56862229_373250223265760_8228737896924839936_n_1.jpgDe nem ez az egyetlen része a Gubacsi lakótelepnek, ahol nem megoldott a vízelvezetés. Az elmúlt évtizedekben nem sikerült csak részlegesen megoldani a csapadékelvezetést a teljes lakótelepen, számos útszakasza válik szintén járhatatlanná esőzések után.  

Évtizedek óta egy-egy kiadós eső után vízlépcsőként üzemel a Gubacsi lakótelep egyik lépcsősora is, bár áramot nem termel, a lakótelep különlegességének számít. A lépcső mára balesetveszélyessé vált, korlátja eltört, fokai mozognak.42948935_10212588484576023_2305710204529934336_o.jpg

Az itt lakók azonban most megunták a hivatalok tehetetlenségét és aláírásgyűjtésbe fogtak, hogy a lehető leggyorsabban kiépítsék a Gubacsi lakótelep és a Duna-part útjainak vízelvezetését.

Ha Te is unod a hivatalok válaszait! Ha túl sokat hallod, hogy „nem lehet”, „nem fog sikerülni”, „előbb elemezni kell a problémát”, ” köszönjük az észrevételt, alakítunk egy bizottságot” …

Akkor írd alá a petíciót!