Klímabűnözés vagy modern környezetvédő „trend” a Kosuti megújult virágágyása?

Az ültetők szerint a fenntarthatóság jegyében készült biodiverz, ökológiai ÉVELŐ ágyást láthatunk a képen. A bírálók szerint viszont növényágyakat kaviccsal vagy murvával felszórni, ez az egyik legrosszabb dolog, amit tehetünk a növényeinkkel. Virágzik a Tulipa, megírom.

46917454_1410596312411012_501439355953348608_o.jpg

Fotó: Beier Balázs Miklós

Tegnap készült el Pesterzsébet sétálóutcájában egy új növénytelepítés. A kerületi városvédők fórumán komoly támadások érték az új ágyást. A vita során felmerült, hogy „a növényágyakat kaviccsal vagy murvával felszórni, ez az egyik legrosszabb dolog, amit tehetünk a növényeinkkel. Ezzel lényegében kinyírjuk a mikroklímát, a helyszín közvetlen hőmérsékletét 5-10-15 fokkal is megnöveljük alkalmanként attól függően, hogy milyen évszak van és mennyire tűz a nap. Innen újra csak eljutunk a légkondicionálók fokozott használatáig, s a feleslegesen elhasznált plusz energiáig, nem beszélve a saját romló közérzetünkről. Az ilyen kősivatagok nem csak, hogy nem túl esztétikusak, mini ökológiai pusztítást is végeznek. Ilyen környezetben a felforrósodó köveknek köszönhetően a növényeket teljesen feleslegesen plusz stresszhatásnak tesszük ki, ezzel csökkentjük életben maradási esélyeiket.”

Megígértem körül járom a kérdést, megpróbálom összeszedni a pro és kontra érveket az ügyben, és legkésőbb kedden a Környezetvédelmi és Városfejlesztési Bizottság ülésén megvitatjuk azt.

Tavaly novemberben amúgy így nézett ki:

23415448_1285263034952649_8992090525685802651_o.jpgCserna Hajnalka, a kerület zöldfelületi referense azonban gyorsabb volt és azonnal meg is küldte válaszát a felmerült kérdésekre, felvetésekre.

Ezúton is köszönöm a gyors és tartalmas, mellékletekkel kiegészített választ!

„A képen is látható, ágyásszegéllyel elválasztott középső rész a fenntarthatóság jegyében készült: biodiverz, ökológiai ÉVELŐ ágyás, a legújabb növényalkalmazási és környezetvédelmi „trendek” figyelembevételével.

Okleveles tájépítész, vezető kerttervező -aki számos ilyen típusú ágyást tervezett már – Garas Csilla – , állította össze az ültetési tervet. (Külön köszönet, hogy a levélhez ezt is megkaptuk.) Az ökológiai szempontok, hogy minél kevesebb vízhasználattal és mesterséges tápanyagutánpótlással is egymás fejlődését segítsék a különböző fajták (pillangós, fűszer, gumós, fűféle stb.)  Az ágyásba ültetett növények úgy lettek összeválogatva, hogy a talaj Ph-ját, ideális N-P-K (nitrogén-foszfor-kálium) egyensúlyát biztosítsák és fenntartsák.”

A legnagyobb problémaként felvetett murvázással kapcsolatban az alábbi választ kaptam:

„A talajtakarásnál szempont volt, hogy ne gyomosodjon és ne befolyásolja a talajéletet. A mulcs, bár természetes anyag, és szép, de a talajt savanyítja, tehát felborítja a talaj Ph-t. A különböző kövek, kavicsok nagyon jól tartják a nedvességet és a fehér murva nem forrósodik fel, lélegző, vízáteresztő talajtakaró. Bár egyelőre a murva látványa dominál, 1-2 éven belül az elburjánzó évelők eltakarják majd a kavicsfelületet. A növényválasztásnál szempont volt továbbá, hogy a vegetációs időszakban folyamatosan legyen benne olyan, amelyik éppen virágzik.”

Az ágyás pereme és a szegély közötti részbe tulipán és nárcisz hagymákat ültettek, elvirágzásuk után pedig színes egynyári növények kerülnek a külső körbe.

Abban a vitában résztvevők közül mindenki egyetért: a virágágyások jelenleg látvány szempontjából kihívással küzdenek, de az ültetők szerint ez tavasszal változni fog.

Klímabűnözés vagy modern környezetvédő „trend” a Kosuti megújult virágágyása?

Remélem sikerült betartani az ígéretem és a pro- és kontra érveket összegyűjtenem, és választ adnom a fenti kérdésre. Várom az észrevételeket javaslatokat!

2018-11-29.png

 

Név

menny. (db)

CSERJÉK

Perovskia atriplicifolia

26

Mindösszesen

26

ÉVELŐK

Artemisia ludoviciana ‘Silver Queen’

6

Aster amellus ‘Rosa Erfüllung’

10

Aster amellus ‘Rudolf Goethe’

26

Aster amellus ‘Veichenkönigin’

24

Centranthus ruber ‘Coccineus’

22

Coreopsis verticillata ‘Zagreb’

18

Echinacea purpurea ‘Prairie Splendor Rose Compact’

26

Echinops bannaticus

8

Gaillardia aristata ‘Arizona Apricot’

38

Gaillardia aristata ‘Arizona Sun’

4

Gaura lindheimeri (fehér)

56

Origanum vulgare ‘Aureum’

46

Sedum ‘Purple Emperor’

46

DÍSZFÜVEK ÉS PÁFRÁNYOK

Festuca mairei

18

Koeleria glauca

24

Mindösszesen

372

HAGYMÁSOK

Narcissus ‘Mount Hood’

56

Tulipa ‘Apeldoorn’

15

Tulipa ‘Apricot beauty’

20

Tulipa ‘Ballerina’

20

Tulipa ‘Banja Luka’

20

Tulipa ‘Fontaniebleau’

20

Tulipa ‘Golden Apeldoorn’

20

Tulipa ‘Inzell’

20

Tulipa ‘Purple flag’

25

Tulipa ‘West Point’

10

Mindösszesen

226

2 hozzászólás “Klímabűnözés vagy modern környezetvédő „trend” a Kosuti megújult virágágyása?” bejegyzéshez

  1. Mi az állandóan kiszáradó füvet kavicsra cseréltük az udvaron. Féltünk kicsit a melegtől, de egyáltalán nem lett melegebb az udvar a világos kavicstól.

  2. @Papp Levente: Igen a világos kavics nyilván másként viselkedik mint a sötétebb aszfalt, de a növényzet még jobb a hőháztartás szempontjából.

    Annyiban más a helyzet az adott ágyások és az ön udvara között, hogy itt megoldott a öntözés, a képen is látható a kiépített csepegtető, így a kiszáradás nem veszélyezteti a növényzetet.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük