Requiem a Topánka utcai fákért

A múlt héten kezdtek aláírásgyűjtésbe a Pesterzsébeti lakótelepen élők, mert az egyik napról a másikra megjelentek a munkások egy területen és ledózerolták a rossz állapotban lévő dühöngőt, hogy parkosítsák a területet és egy kis közösségi teret alakítsanak ki padokkal a régi betonos sportpálya helyett.

A markolók és a munkások azonban nem kímélték a kerítés és az aljzat bontásakor a fák gyökérzetét, s annak rendje és módja szerint ki is szerették volna vágni. Amikor kimentem és lefényképeztem a látványt egyre biztosabbá vált, hogy számos fát sajnos ki kell majd vágni, mert menthetetlennek tűntek, gyökérzetük jelentős részét elvágták.

Sokan kérdezik miért gondolom úgy, hogy változásra van szükség Pesterzsébeten.

Hát az ilyen „siker” történetek miatt: ha hosszú éveken keresztül elhanyagoljuk a zöldfelületeink, ha tervezés és előkészítés nélkül vágunk bele, akkor egy parkosítás és közösségi tér kialakítása is fakivágásokat és jelentős lombkorona veszteséget jelenthet. Ha nem avatjuk be a közösségi terek funkcióinak rejtelmeibe és nem osztjuk meg terveket a lakókkal. Ha csak azzal szembesülnek, hogy bontanak és minden fára egy hatalmas vörös keresztet festenek, miközben barbár módra kaszabolják le az egyik fa ágát, akkor jogosan háborodnak fel és okkal kezdenek aláírásgyűjtésbe.

Tavalyelőtt megígértem, hogy mindent megteszek, hogy megállítsuk a facsonkításokat és fakivágásokat a kerületben! 

Tavaly októberben kihirdetésre került és november elsejétől hatályba is lépett A fás szárú növények védelméről, kivágásáról és pótlásáról szóló“ 26/2018. /X. 11./ rendelet.

Azóta fás szárú növényt kivágni – néhány kivételtől eltekintve – csak végleges fakivágási engedély alapján szabad. S ami talán újszerű a hasonló rendeletekhez képest: nagyon fontos eleme, hogy a fa kivágására és pótlására vonatkozó szabályokat kell alkalmazni a fa lombozatának 50%-nál jelentősebb mértékű csonkítása esetén.

A Baross – Topánka utcai fák esetében kikértem a szakértői véleményt, amit most közzé is teszek. Kattintson ide a jelentésért!

A jelentés szerint a fent említett park építési terület, korábban sportpálya helyezkedett itt el. Jelentős földmunkák zajlanak, mellyel megváltozik a jelenlegi talajszint magassága. A talaj felső rétegének eltávolításával gyakorlatilag minden egyes vizsgált fa gyökérzete jelentősen károsodott, mely a fák egészségi állapotára hosszú távon kedvezőtlen hatással van, bizonyos esetekben a károsodás olyan mértékű, hogy a fa stabilitását is veszélyezteti. A vizsgált fák egy korábban elbontott kerítés mentén álltak, egy részük magoncként fejlődött ki. A fák nagy részénél a vaskerítés is súlyos károsodást okozott a gyökérnyak és a törzs magasságában.

A jelentést megerősítette az cikk elején írt állításomat: ha tervezés és előkészítés nélkül vágunk bele, akkor egy parkosítás és közösségi tér kialakítása is fakivágásokat és jelentős lombkorona veszteséget jelenthet. Hosszú távon szebbé, rendezettebbé válik az adott zöldfelület, s a fapótlás is szebb, formásabb lombkoronával ajándékozza meg az itt élőket, de néhány évig bizony nagyon hiányozni fog a most elvesző lombkorona mennyisége.

 

 

Változást Pesterzsébeten! Zöld fordulatot a Duna-parton!

12108305_1062875363745823_4827818136593288741_n.jpg

– Kilenc éve amikor először indultam el a választáson ezt a mottót választottam:  „Legelemibb célunk rácáfolni arra a mélyen rögzült tévhitre, amely szerint ép eszű és erkölcsű embernek nem szabad politizálásra adnia a fejét. Akkor mondhatjuk magunkat sikeresnek, ha közéleti szereplésünkkel hozzájárulunk ahhoz, hogy az állampolgárok visszanyerjék hitüket az elvhű, polgárbarát, közérdeket szolgáló, tisztességes politika lehetőségében.”

– Kilenc éve vállaltam, hogy tiszta kézzel, fejjel és nem utolsósorban tiszta szívvel állok ki a kerületben élők ügyeiért. Kilenc éve kezdtem politizálni egy kormánypárti, de kiábrándult, a politikusokban, az önkormányzatban a „HATALOM”-ban csalódott lakóközösségben, ma ebben a lakóközösségben mindenki szabadon, elveinek, hitének megfelelő pártot, jelöltet választ. Ezért is tartom az egyedüli megoldásnak a helyi közösségek építését.

Döntöttem, elindulok a 2019-es önkormányzati választásokon és folytatom, amit elkezdtünk: 

  • tovább dolgozunk egy átláthatóbban és szervezetebben, hatékonyabban működő hivatalért, a lakókat jobban bevonó, részvételibb döntéshozatali folyamatokért;
  • megvédjük élő és épített környezetünket, fejlesztjük Pesterzsébetet, de nem csak a Duna-parton és a Kosutiban, mert a városközponttól távolabb is van élet;
  • átalakítjuk a kerület támogatási rendszereit, kialakítunk egy olyan rendszert, amely újabb és újabb csoportoknak tud segítséget nyújtani lakhatási gondjaiknak kezelésére;
  • megszervezzük lakóközösségeinket, de már nem csak a Duna-parton a Mediterrán-lakóparkban és a Gubacsi lakótelepen, hanem a Pesterzsébeti lakótelepen is!

De egyedül nem megy, kell egy csapat, csatlakozz hozzánk, tegyél a változásért!
Szólj be! Szólj bele a várospolitikába, vegyél részt a közös munkában!

Töltsd ki a kérdőívet és légy része a változásnak!

 

Változást Pesterzsébeten! Zöld fordulatot a Duna-parton!

Akadálymentes és biztonságos vasúti átjárót!

Hat éve vágtunk bele, hogy elérjük: akadálymentesítsék a pesterzsébeti vasúti átjárót. Szerveztünk ide takarítást, egyeztetni próbáltunk arról, hogy kifesthessük, de hol Pesterzsébet Önkormányzata fúrta meg a kezdeményezésünk, hol a bürokrácia útvesztőiben akadt el a kezdeményezésünk. Most egy anyuka kezdeményezésére újra belevágnak az itt lakók.

akadalymentes.jpgAmikor sikerült némi eredményt elérni a környezetének rendezésében, akadálymentesítésében (akadálymentesített 119-es busz, zebra létesítése, kutyafuttató építése, térfigyelőkamerák ráállítása, kocsma lebontatása…) akkor a kormány hirtelen egymilliárd forintot vágott a kerülethez, hogy egy ezeréves hagymázos ötlet alapján építsen ide egy gyalogos-kerékpáros hidat, a hosszú éveken át tartó tervezések, egyeztetések eredménye az lett, hogy híd nem épült és a vasúti átjáró állapota, közbiztonsága pedig tovább romlott.

Most egy anyuka kezdeményezésére a Duna-parton élő kisgyermekes szülők egy csoportja unta meg a tétlenséget és petíciót fogalmazott meg, hogy végre komolyan vegye a főváros a kérést.

Éveken át emelgettem én is a babakocsit a lépcsőkön, s cipelem ma is a kerékpárt, utazóbőröndöt fel és le, miközben beértek az elmúlt 9 évben folyamatosan benyújtott javaslataim és végre épül és szépül a Duna-part, a megközelítése babakocsival és kerekesszékkel szinte lehetetlen. Az aluljáró világítása, lépcsőinek rámpanélkülisége, büdös és balesetveszélyes padlózata és omladozó vakolata a kerület egyik legrendezetlenebb közterületé teszi a helyet. Nyilván érintett és elfogult vagyok a kérdésben, de a mostani állapot szerintem méltatlan Pesterzsébethez, a fővároshoz és a MÁV-hoz is.

Aki teheti, s egyetért a kezdeményezőkkel, kérem támogassa az aláírásgyűjtésüket, mert nem csak a belvárosban és Budán, de a peremkerületekben is joga van az itt élőknek a biztonságos, akadálymentesített közlekedésre!

Ide kattintva megteheti!

A Petíció szövege:

Tisztelt Pesterzsébeti Lakosok, Sportolók, Vonattal Közlekedők és Kerékpárosok!

 

Kérünk titeket, hogy aláírásotokkal támogassátok kezdeményezésünket, miszerint kérjük a döntéshozókat, hogy a pesterzsébeti vasúti átjárót:

– Akadálymentesítsék: babakocsival és kerekesszékkel is használhatóvá tegyék!

– Tegyék biztonságosabbá: megfelelő világítást hozzanak létre az átjáróban!

-Legyen lépcsőfeljárat a Helsinki út Medierrán lakóparki oldaláról is

 

Pesterzsébet vasúti megállója két oldalról is megközelíthető, de akadálymentesen sehonnan. Az aluljáró alulvilágítása, lépcsőinek rámpanélkülisége, büdös és balesetveszélyes padlózata és omladozó vakolata a kerület egyik legrendezetlenebb közterületé teszi a helyet. A vasúti átjárón babakocsival, kerekesszékkel lehetetlen átjutni, a világítás is nagyon gyér, megoldatlan. Pedig nagyon fontos közlekedési átjárója, összekötője, a most fejleszteni kívánt Duna-partnak, a Gubacsi lakótelepnek,  a Mediterrán lakóparknak és a Zodony utcai sportcentrumnak. A vasúttal közlekedők is ezen az aluljárón tudják megközelíteni Pesterzsébet városközpontját. Ezen kívül kérjük, hogy amennyiben van rá lehetőség épüljön akadálymentes lépcsőfeljáró a Helsinki út lakópark felőli oldalán is, hogy az ezen az oldalon található buszmegállót is el lehessen érni. 

 

Kérjük a döntéshozókat, hogy végre tegyék biztonságosan átjárhatóvá, használhatóvá a vasúti átjárót!

 

Amennyiben egyetért a kezdeményezésünkkel, kérjük, támogassa és írja alá a petíciónkat!

Pesterzsébet megújulhat

Az elmúlt napokban egyre többen keresnek meg telefonon, mailben, cseten és állítanak meg az utcán, a kerület baloldali támogatással mandátumot szerzett polgármestere ugyanis bejelentette, hogy tárgyalásokba kezdett a FIDESZ-szel, hogy „függetlenként” de az ő támogatásukat elfogadva induljon el októberben.

A pesterzsébeti coming out felborzolta a kedélyeket. A bejelentés ugyanis sokakat meglepett. Írhatnék erről hosszasan, hogy miért nem kellett volna ez meglepjen senkit, hogy Pesterzsébet polgármestere milyen vállalhatatlan döntéseket szavazott meg a fővárosban, de nem teszem.

Szabados Ákos 2014-ben egy nagyon nehéz ciklus után egyezett meg az ellenzéki pártokkal, akkor az ellenzék egységesen úgy döntött, hogy amit 2010 és 2014 között fideszes támogatással tönkretett (szociális ellátás és intézményrendszer leépítése, bérlakásrendszer meggyengítése, a környezetvédelem sóval behintése, az óvodai intézményrendszer meggyengítése, a furcsa menzaszerződés …) azt az Ő feladata lesz rendbe rakni, s ezt ebben a ciklusban közösen helyre is állítottuk. Idén pedig végre keresnünk kell egy olyan jelöltet, aki képes a helyreállításon és a romok eltakarításán túl Pesterzsébet megújulását is képviselni.

Mindenkinek csak ugyanazt tudom mondani-írni amit három hónapja is írtam, mert most is ezt gondolom, az őszi önkormányzati választásokon egyetlen cél vezérel: 

Tiszta kézzel, fejjel és nem utolsósorban tiszta szívvel álljunk ki a kerületben és a fővárosban élők ügyeiért!

kitelepulo 64x842 kicsi.png

Azt a polgármester-jelöltet támogatom, aki a hatalmi játszmák helyett:

  •  együttműködik a fővárosi közgyűlésben ellenzéki képviselőtársaival, hogy fejlődő pályára állhasson Budapest;
  • a gondolkodj globálisan, cselekedj lokálisan elvét követi, és részt vállal a klímaváltozás elleni harcban;
  • dolgozni fog egy átláthatóbban és szervezetebben, hatékonyabban működő hivatalért, a lakókat jobban bevonó, részvételibb döntéshozatali folyamatokért;
  • aki megvédi élő és épített környezetünket, fejleszti Pesterzsébetet, de nem csak a Duna-parton és a Kosutiban, mert a városközponttól távolabb is van élet;
  • aki átalakítja a kerület támogatási rendszereit, kialakít egy olyan rendszert, amely újabb és újabb csoportoknak tud segítséget nyújtani lakhatási gondjaiknak kezelésére;
  • mindent megtesz a szegregáció megállításáért az oktatásban, aki kiáll azért, hogy az erzsébeti betegeket ugyanolyan körülmények között lássák el, mint a budaiakat;
  • felszámolja az illegális szeméthalmokat a kerületben, megállítja a zaj- és bűzszennyezést.